Ўзбекистон ва Қирғизистон муносабатларида янги давр: иттифоқчилик шартномаси имзоланди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 30 июль куни рафиқаси билан бирга давлат ташрифи билан Қирғизистонга келди.
Чўлпонота шаҳридаги “Иссиқкўл” халқаро аэропортида уларни Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров ва унинг рафиқаси кутиб олди.
Олий мартабали меҳмонлар шарафига икки давлат байроқлари кўтарилиб, фахрий қоровул саф тортди.
Шундан сўнг Чўлпонота шаҳридаги Чингиз Айтматов номидаги “Руҳ Ордо” маданият марказида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевни расмий кутиб олиш маросими бўлиб ўтди.
Олий мартабали меҳмон шарафига фахрий қоровул саф тортди. Ўзбекистон ва Қирғизистон давлат мадҳиялари янгради.
Президентлар Шавкат Мирзиёев ва Садир Жапаров фахрий қоровул сафи олдидан ўтиб, расмий делегациялар аъзоларини бир-бирларига таништирдилар.
“Руҳ Ордо” маданият марказида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров билан тор доирадаги ва расмий делегациялар аъзолари иштирокидаги музокаралари бўлиб ўтди.
Ўзбекистон – Қирғизистон ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш ва устувор йўналишларда амалий ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари атрофлича муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари бугунги кунда Ўзбекистон – Қирғизистон муносабатлари ҳар қачонгидан ҳам юксак даражага кўтарилганини алоҳида таъкидлади.
Сўнгги йилларда ўзаро товар айирбошлаш ҳажми қарийб 10 баробарга ошиб, ўтган йил якуни билан 1,2 миллиард долларга етди. 450 та қўшма корхона ташкил этилди, кооперация лойиҳаларини қўллаб-қувватлашга қаратилган Тараққиёт фонди самарали фаолият юритмоқда.
Шаҳарлар ўртасида 15 та авиақатнов, 5 та автобус йўналиши  йўлга қўйилган.
Бу галги ташриф арафасида Ҳукуматлараро комиссия, Ишбилармонлар кенгаши йиғилишлари, бизнес-форум, ректорлар ва таҳлилий марказлар вакилларининг учрашувлари, Ўзбекистон маданияти кунлари ҳамда қатор бошқа тадбирлар муваффақиятли ўтказилди.
Музокаралар давомида томонлар парламентлар, ҳукуматлар, вазирлик, идора ва ҳудудлар, ишбилармон доиралар ва экспертлар даражасидаги фаол алоқаларни давом эттиришга келишиб олдилар. Давлатлараро кенгаш тузишга қарор қилинди.
Халқаро ва минтақавий тузилмалар, жумладан, БМТ, ШҲТ, Туркий давлатлар ташкилоти, Марказий Осиё ва Озарбайжон давлат раҳбарларининг Маслаҳат учрашуви ҳамда бошқа кўп томонлама платформалар доирасида яқин ҳамкорликни давом эттириш зарурлиги таъкидланди.
Ўзаро савдо ҳажмини 3 миллиард долларга етказиш вазифасидан келиб чиқиб, яқин фурсатда импорт ўрнини фаол босиш асосида ўзаро маҳсулот етказиб бериш ҳажмларини ошириш чоралари кўрилади. Шунингдек, икки давлат пойтахтларида савдо уйлари ва ваколатхоналари очилади.
Устувор йўналишларда саноат кооперациясини чуқурлаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Бунда энергетика, геология, муҳим минераллар, логистика, қишлоқ хўжалиги, фармацевтика, тўқимачилик ва бошқа соҳаларда қўшма лойиҳаларни амалга ошириш кўзда тутилмоқда.
Куни кеча бўлиб ўтган бизнес форуми доирасида янги савдо шартномалари ва инвестиция келишувларининг тўплами қабул қилинди.
Энергетика соҳасидаги ҳамкорлик стратегик йўналиш сифатида белгиланди. Қамбарота ГЭС-1 қурилиши лойиҳаси бўйича битимни имкон қадар тезроқ имзолаб, уни амалий босқичга ўтказиш муҳимлиги таъкидланди.
“Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўлини қуриш бўйича амалга оширилаётган йирик лойиҳанинг жорий ҳолати юзасидан фикр алмашилди.
Транспорт соҳасида ўзаро боғлиқликни мустаҳкамлаш мақсадида мазкур темир йўл бўйлаб чегараолди ва савдо-логистика инфратузилмасини ривожлантириш, рухсат бериш тартиб-таомилларини рақамлаштириш, автоташувчилар учун қулай шароитлар яратишга келишиб олинди.
Икки мамлакат ҳудудлари савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг ўсиш нуқталари экани таъкидланди.
Бу борада жорий йил якунига қадар барча вилоятлар иштирокида биринчи Ҳудудлар форуми ўтказилиши ҳамда уларнинг ўзаро ташрифлари жадвали тасдиқланиши белгилаб олинди.
Маданият, ёшлар, туризм, таълим, илм-фан ва спорт соҳаларидаги фаол алмашинувлар давом эттирилади.
Музокаралар давомида Бош вазир ўринбосарларининг савдо-иқтисодий кун тартиби бўйича аниқ таклифларни ўзи ичига олган ахборотлари тингланди.
Якунда Шавкат Мирзиёев Садир Жапаровни ўзи учун қулай вақтда Ўзбекистонга ташриф билан келишга таклиф этди.
Олий даражадаги музокаралар якунида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги шартномани имзоладилар.
Шунингдек, давлат раҳбарлари ҳузурида икки томонлама ҳужжатларни алмашиш маросими бўлди. Шу жумладан:
– Ўзбекистон – Қирғизистон давлат чегарасининг участкалари тўғрисида шартнома;
– “Чашма” булоғидан биргаликда фойдаланиш тўғрисида битим;
– Давлат ижтимоий суғуртаси ва пенсия таъминоти тўғрисида битим;
– Олий таълим соҳасидаги кредитларни ўзаро тан олиш тўғрисида битим;
– Давлат чегараси орқали ўтказиш пунктлари тўғрисидаги ҳукуматлараро битимга ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳақида баённома;
– Фуқароларнинг ўзаро келиб-кетишлари тўғрисидаги ҳукуматлараро битимга баённома;
– Қирғиз Республикасининг Иссиқкўл вилояти ҳудудида жойлашган курорт-рекреация хўжалиги объектлари тўғрисидаги битимга баённома;
– 2026-2027 йилларга мўлжалланган маданият соҳасидаги тадбирлар режаси;
– 2026-2027 йилларга мўлжалланган туризм соҳасидаги қўшма ҳаракатлар режаси;
– Қирғиз Республикаси Иссиқкўл вилояти Тон туманида жойлашган “Бўстон” пансионати тўғрисида шартнома;
– 2026-2027 йилларга мўлжалланган агросаноат мажмуаси соҳасидаги амалий чора-тадбирлар режаси.
Сўнг Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевни I даражали “Манас” ордени билан тақдирлаш маросими бўлиб ўтди.
Қирғиз Республикасининг юксак мукофотини давлатимиз раҳбарига Президент Садир Жапаров топширди.
Ўзбекистон етакчиси қардош Қирғизистон Президенти ва халқига чуқур миннатдорлик билдириб, ушбу мукофотни икки халқ ўртасидаги кўп асрлик дўстлик ва яхши қўшничилик ришталарини мустаҳкамлаш борасидаги биргаликдаги саъй-ҳаракатлар ҳамда Ўзбекистон ва Қирғизистон муносабатларини янги тарихий босқич – иттифоқчилик даражасига олиб чиқишга қаратилган муштарак интилишларнинг юксак эътирофи сифатида қабул қилишини таъкидлади.
1996 йилда таъсис этилган “Манас” ордени Қирғиз Республикасининг олий давлат мукофотларидан бири ҳисобланади. Республика ва хориж фуқароларига давлатчилик ва халқаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш, халқлар ўртасида тинчлик, дўстлик ва ўзаро англашув ришталарини ривожлантиришга қўшган улкан ҳиссаси учун берилади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров бўлиб ўтган музокаралар якунлари бўйича оммавий ахборот воситалари вакиллари учун баёнот бердилар.
Мамлакатимиз етакчиси Қирғизистонга бу галги давлат ташрифи тарихий аҳамиятга эга бўлиб, Ўзбекистон – Қирғизистон кўп қиррали ҳамкорлигида янги саҳифани очганини таъкидлади.
Ушбу саммитга биргаликда катта тайёргарлик ишлари амалга оширилгани қайд этилди. Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши, бизнес-форум, ректорлар ва таҳлилий марказлар вакилларининг учрашувлари муваффақиятли ўтказилди. Айни пайтда Қирғизистонда Ўзбекистон маданияти кунлари доирасида турли тадбирлар ўтмоқда.
Фурсатдан фойдаланиб, Президентимиз қардош Қирғизистонни 2027-2028 йилларда БМТ Хавфсизлик Кенгашининг доимий бўлмаган аъзоси этиб сайлангани муносабати билан самимий табриклади. Бу мамлакат ва бутун Марказий Осиёнинг нуфузи юксалаётганининг эътирофидир.
Бугунги музокаралар ҳар доимгидек очиқ, конструктив ва дўстона руҳда ўтгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Давлат раҳбарлари икки томонлама кун тартибидаги долзарб масалаларнинг барча жабҳаларини атрофлича муҳокама қилдилар. Бош вазир ўринбосарларининг савдо-иқтисодий соҳадаги аниқ режаларни ўз ичига олган ахборотларини тингладилар.
Иттифоқчилик муносабатлари тўғрисидаги шартноманинг имзоланиши саммитнинг энг муҳим натижаси бўлди.
Ушбу ҳужжат икки томонлама шерикликни давлатлараро алоқаларнинг энг юқори даражасига олиб чиқади.
– Энди бизнинг асосий вазифамиз – ҳамкорлигимизни мамлакатларимиз ва халқларимиз тараққиёти ҳамда фаровонлигига хизмат қиладиган янги мазмун, лойиҳа ва ташаббуслар билан бойитиш, – деди давлатимиз раҳбари.
Икки давлат Президентлари раислигида Давлатлараро кенгашни тузиш бўйича келишувга эришилди. Бу иттифоқчилик муносабатларини мустаҳкамлаш ва ҳамкорликнинг узоқ муддатли устувор йўналишларини белгилашнинг асосий механизми бўлади.
Шу билан бирга, томонлар бундан буён ҳам сиёсий мулоқотни ривожлантириш, минтақавий ва халқаро майдонларда бир-бирини қўллаб-қувватлаш ва позицияларни яқиндан мувофиқлаштиришга тайёр эканлигини тасдиқладилар.
Янги иқтисодий кун тартибини шакллантиришга алоҳида эътибор қаратилди. Сўнгги йилларда ўзаро товар айирбошлаш ҳажми қарийб 10 баробарга ошиб, ўтган йил якуни билан 1,2 миллиард доллардан зиёдни ташкил қилди. Жадал ўсиш суръатлари сақланиб қолаётганини инобатга олиб, ушбу кўрсаткични 3 миллиард долларга етказиш вазифаси қўйилди.
Етакчилар саноат кооперациясининг янги ўсиш нуқталарини, энг аввало, икки мамлакат иқтисодиётлари бир-бирини тўлдирувчи соҳаларда яратишга алоҳида тўхталдилар.
Бу борада куни кеча бўлиб ўтган бизнес форуми доирасида энергетика, электротехника, фармацевтика, қишлоқ хўжалиги ва тўқимачилик соҳаларида янги лойиҳалар келишилди. Шунингдек, хомашё ресурсларини биргаликда қазиб олиш бўйича аниқ режалар белгиланди.
Бундай лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш учун қўшма Тараққиёт фонди салоҳиятидан самарали фойдаланилади.
Икки мамлакатнинг транспорт соҳасидаги ўзаро боғлиқлиги ва транзит салоҳиятини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилди. “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўли қурилиши бўйича стратегик лойиҳани амалга ошириш ишлари жадал давом этаётгани қайд этилди.
Мазкур темир йўли бўйлаб савдо-логистика инфратузилмасини биргаликда ривожлантириш, савдо ва транспорт жараёнларига рақамли ечимларни фаол жорий этиш, автоташувчилар учун қулай шароитлар яратишга келишиб олинди.
Сув-энергетика соҳасидаги ҳамкорлик масалаларига алоҳида тўхталиб ўтилди.
Трансчегаравий сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш соҳасида конструктив ҳамкорликни давом эттиришга тайёрлик тасдиқланди. Қамбарота ГЭС-1ни қуриш тўғрисидаги битимни имзолаш жараёни тезлаштирилади.
Икки мамлакат ҳудудларининг салоҳиятидан фаол фойдаланиш зарурлиги таъкидланди. Йил якунига қадар Ўзбекистонда янги форматдаги биринчи Ҳудудлар форуми ўтказилади.
Маданият, таълим, илм-фан, ёшлар сиёсати ва туризм соҳаларида фаол алмашинувларни давом эттиришга тайёрлик тасдиқланди.
Етакчилар Марказий Осиёда барқарор ривожланиш ва минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалаларини ҳам атрофлича муҳокама қилдилар.
Якунда Президент Шавкат Мирзиёев ушбу саммитда эришилган келишувлар қардош халқлар ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлашга хизмат қилишига ишонч билдирди.
Чўлпонота шаҳрига ташриф доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Марказий Осиё ва Озарбайжон давлат раҳбарлари билан биргаликда Қирғизистондаги илк халқаро тоифадаги гольф клубининг тантанали очилиш маросимида иштирок этди.
Етакчилар бу ерда барпо этилган замонавий спорт ва туризм инфратузилмаси билан танишдилар. Янги мажмуа гольфни оммалаштириш, спорт туризмини ривожлантиришга хизмат қилиши таъкидланди.
Давлат раҳбарлари қардош Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров ва халқини янги объектнинг очилиши билан табриклаб, мамлакатнинг туризм салоҳиятини ривожлантиришга қаратилган кенг кўламли лойиҳаларни амалга оширишда муваффақиятлар тиладилар.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қирғиз Республикасига давлат ташрифи давом этмоқда.

Новая страница в Узбекско-Кыргызских отношениях: подписан договор о союзничестве
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 июля вместе с супругой прибыл с государственным визитом в Кыргызстан.
В международном аэропорту «Иссык-Куль» города Чолпон-Аты их встретили Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров и его супруга.
В честь высоких гостей были подняты государственные флаги двух стран и выстроен почетный караул.
Затем в культурном центре «Рух Ордо» имени Чингиза Айтматова в городе Чолпон-Ате прошла торжественная церемония официальной встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
В честь высокого гостя был выстроен почетный караул. Прозвучали государственные гимны Узбекистана и Кыргызстана.
Президенты Шавкат Мирзиёев и Садыр Жапаров обошли строй почетного караула и представили друг другу членов официальных делегаций.
В культурном центре «Рух Ордо» состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым в узком составе и с участием членов официальных делегаций.
Были обстоятельно обсуждены перспективы дальнейшего развития узбекско-кыргызских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и расширения практического взаимодействия в приоритетных направлениях.
Глава нашего государства особо подчеркнул, что в настоящее время узбекско-кыргызские отношения находятся на историческом пике своего развития.
За последние годы объем товарооборота увеличился почти в 10 раз, достигнув по итогам прошлого года 1,2 миллиарда долларов. Создано 450 совместных предприятий, успешно работает Фонд развития для поддержки проектов кооперации.
Между городами запущено 15 авиарейсов, 5 автобусных маршрутов.
В преддверии нынешнего визита плодотворно прошли заседания Межправительственной комиссии, Делового совета, бизнес-форум, встречи ректоров, аналитиков, Дни культуры Узбекистана и ряд других мероприятий.
В ходе переговоров стороны договорились продолжать интенсивные контакты на уровне парламентов, правительств, министерств, ведомств и регионов, деловых и экспертных кругов. Принято решение о создании Межгосударственного совета.
Отмечена необходимость продолжения тесного взаимодействия в рамках международных и региональных структур, в том числе ООН, ШОС, Организации тюркских государств, Консультативной встречи глав государств Центральной Азии и Азербайджана, других многосторонних площадок.
В рамках задачи по доведению в ближайшее время взаимной торговли до 3 миллиардов долларов будут приняты меры по наращиванию взаимных поставок на основе активного импортозамещения, а также открыты торговые дома и представительства в столицах двух стран.
Особое внимание уделено вопросам углубления промышленной кооперации в приоритетных направлениях. Речь идет о совместных проектах в сферах энергетики, геологии, критических минералов, логистики, сельского хозяйства, фармацевтической, текстильной и других отраслях.
В рамках прошедшего накануне бизнес-форума принят новый пакет торговых контрактов и инвестиционных соглашений.
Стратегическим направлением определено сотрудничество в энергетической сфере. Отмечена важность скорейшего подписания соглашения и начала практической фазы проекта строительства Камбаратинской ГЭС-1.
Состоялся обмен мнениями о ходе реализации масштабного проекта строительства железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан».
В целях укрепления транспортной взаимосвязанности достигнута договоренность о развитии пограничной и торгово-логистической инфраструктуры вдоль данной железной дороги, цифровизации разрешительных процедур, создании благоприятных условий для автоперевозчиков.
Отмечено, что настоящими драйверами торгово-экономического сотрудничества являются регионы двух стран.
В данном контексте принято решение до конца года провести первый Форум регионов с участием всех областей, а также утвердить график их взаимных визитов.
Будут продолжены активные обмены в сферах культуры, молодежи, туризма, образования, науки и спорта.
В ходе переговоров были заслушаны доклады заместителей премьер-министров с конкретными предложениями по торгово-экономической повестке дня.
В заключение Шавкат Мирзиёев пригласил Садыра Жапарова посетить с визитом Узбекистан в удобное время.
По итогам прошедших переговоров на высшем уровне Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров подписали Договор о союзнических отношениях.
Кроме того, в присутствии глав государств состоялась церемония обмена двусторонними документами, среди которых:
– Договор об участках узбекско-кыргызской государственной границы;
– Соглашение о совместном использовании родника Чашма;
– Соглашение о государственном социальном страховании и пенсионном обеспечении;
– Соглашение о взаимном признании кредитов в сфере высшего образования;
– Протокол о внесении изменений и дополнений в межправительственное Соглашение о пунктах пропуска через государственную границу;
– Протокол к межправительственному Соглашению о взаимных поездках граждан;
– Протокол к Соглашению об объектах курортно-рекреационного хозяйства, расположенных на территории Иссык-Кульской области Кыргызской Республики;
– План мероприятий в сфере культуры на 2026–2027 годы;
– План совместных действий в сфере туризма на период 2026–2027 годы;
– Договор по пансионату «Бустон» в Тонском районе Иссык-Кульской области Кыргызской Республики;
– План практических мероприятий в сфере агропромышленного комплекса на 2026–2027 годы.
После этого состоялась церемония награждения Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева орденом «Манас» I степени.
Высокую награду Кыргызской Республики главе нашего государства вручил Президент Садыр Жапаров.
Лидер Узбекистана, выразив глубокую признательность Президенту и всему братскому народу Кыргызстана, подчеркнул, что воспринимает эту высокую награду как высокую оценку совместных усилий по укреплению многовековых уз истинной дружбы и добрососедства двух народов, а также признание общих устремлений по выведению отношений Узбекистана и Кыргызстана на новый исторический уровень – союзничества.
Орден «Манас», учрежденный в 1996 году, является одной из высших государственных наград Кыргызской Республики и вручается гражданам республики и иностранным гражданам за выдающийся вклад в укрепление государственности, развитие международного сотрудничества, мира, дружбы и взаимопонимания между народами.
По итогам состоявшихся переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров выступили с заявлениями для представителей средств массовой информации.
Лидер нашей страны отметил, что этот государственный визит в Кыргызстан стал историческим и знаменует начало новой главы в многоплановом узбекско-кыргызском сотрудничестве.
Подчеркнуто, что к нынешнему саммиту была совместно проведена серьезная подготовительная работа. Плодотворно прошли заседание Межправительственной комиссии, бизнес-форум, встречи ректоров, аналитиков. В эти дни в Кыргызстане проходят мероприятия в рамках Дней культуры Узбекистана.
Пользуясь случаем, Президент нашей страны искренне поздравил братский Кыргызстан с избранием непостоянным членом Совета безопасности ООН на 2027–2028 годы, что стало признанием растущего авторитета страны и голоса всей Центральной Азии.
Лидеры обстоятельно обсудили весь спектр актуальных вопросов двусторонней повестки, заслушали доклады заместителей премьер-министров с конкретными планами в торгово-экономической сфере.
Важнейшим итогом саммита стало подписание Договора о союзнических отношениях. Подчеркнуто, что этот документ знаменует выход двустороннего партнерства на высший уровень межгосударственного взаимодействия.
– Теперь наша главная задача – наполнить сотрудничество новым содержанием, проектами и инициативами, которые будут служить прогрессу и благополучию наших стран и народов, – отметил глава нашего государства.
Достигнута договоренность о создании Межгосударственного совета под председательством президентов двух стран, который станет главным механизмом реализации союзнических отношений и определения долгосрочных приоритетов сотрудничества.
Стороны также подтвердили готовность и впредь углублять политический диалог, оказывать взаимную поддержку и тесно координировать позиции на региональных и международных площадках.
Особое внимание уделено формированию новой экономической повестки. За последние годы товарооборот увеличился почти в 10 раз и по итогам прошлого года превысил 1,2 миллиарда долларов. С учетом сохраняющейся высокой динамики поставлена задача довести этот показатель до 3 миллиардов долларов.
Лидеры отдельно остановились на вопросах создания новых точек роста в промышленной кооперации, прежде всего в отраслях, где экономики двух стран дополняют друг друга.
Так, в рамках прошедшего накануне бизнес-форума согласованы новые проекты в сферах энергетики, электротехники, фармацевтики, сельского хозяйства, текстильной отрасли. Кроме того, намечены конкретные планы по совместной добыче сырьевых ресурсов.
Для поддержки таких проектов будет эффективно задействован потенциал Совместного фонда развития.
Приоритетное внимание уделено развитию транспортной взаимосвязанности и транзитного потенциала двух стран. Отмечено успешное продвижение стратегического проекта строительства железной дороги «Китай – Кыргызстан – Узбекистан».
Достигнута договоренность о совместном развитии торгово-логистической инфраструктуры вдоль этой магистрали, активном внедрении цифровых решений в торговые и транспортные процедуры, создании удобных условий для автоперевозчиков.
Отдельно рассмотрены вопросы взаимодействия в водно-энергетической сфере.
Подтверждена готовность продолжать конструктивное сотрудничество в области рационального использования трансграничных водных ресурсов. Будет ускорено подписание Соглашения по строительству Камбаратинской ГЭС-1.
Подчеркнута необходимость активного использования потенциала регионов двух стран. До конца года в Узбекистане будет проведен первый форум регионов в новом формате.
Подтверждена готовность продолжать активные обмены в сферах культуры, образования, науки, молодежной политики и туризма.
Лидеры также подробно обсудили вопросы устойчивого развития и укрепления регионального сотрудничества в Центральной Азии.
В заключение Шавкат Мирзиёев выразил уверенность, что договоренности нынешнего саммита будут служить дальнейшему укреплению отношений дружбы, добрососедства и союзничества между двумя братскими народами.
В рамках программы пребывания в городе Чолпон-Ате Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с главами государств Центральной Азии и Азербайджана принял участие в торжественной церемонии открытия первого в Кыргызстане гольф-клуба международного класса.
Лидеры ознакомились с созданной здесь современной спортивной и туристической инфраструктурой. Отмечено, что новый комплекс будет способствовать популяризации гольфа, развитию спортивного туризма.
Главы государств поздравили Президента Кыргызской Республики Садыра Жапарова и братский кыргызский народ с открытием нового объекта, пожелав успехов в реализации масштабных проектов по развитию туристического потенциала страны.