Ўзбекистон Президенти расмий ташриф билан Беларусда бўлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Беларусь Республикаси Президенти Александр Лукашенконинг таклифига биноан 8-9 июль кунлари расмий ташриф билан ушбу мамлакатда бўлади.
Ташриф дастурига мувофиқ, Минск шаҳрида олий даражадаги музокаралар ўтказилиши кўзда тутилган.
Ўзбекистон – Беларусь кўп қиррали шериклик муносабатларини янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилади.
Ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш, қишлоқ хўжалиги, машинасозлик, фармацевтика, енгил саноат, озиқ-овқат ва иқтисодиётнинг бошқа тармоқларида кооперацияни ривожлантириш масалалари диққат марказида бўлади.
Маданий-гуманитар алмашинув дастурларини кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилади.
Саммит якунида устувор йўналишларга доир икки томонлама ҳужжатларнинг салмоқли тўпламини қабул қилиш режалаштирилган.
Таъкидлаш жоизки, ташриф арафасида Минск шаҳрида икки мамлакат ҳудудлари делегациялари ва ишбилармон доиралари иштирокида учинчи Ҳудудлараро форум ҳам бўлиб ўтади.

Президент Узбекистана посетит Беларусь с официальным визитом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко 8-9 июля посетит эту страну с официальным визитом.
В соответствии с программой пребывания в городе Минске предусматривается проведение переговоров на высшем уровне.
Будут рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-белорусских отношений многопланового партнерства.
В центре внимания – вопросы наращивания взаимного товарооборота, углубления кооперации в сфере сельского хозяйства, машиностроения, фармацевтики, легкой, пищевой и других отраслях промышленности.
Отдельное внимание будет уделено расширению программ культурно-гуманитарно обмена.
По итогам саммита планируется принятие солидного пакета двусторонних документов в приоритетных направлениях.
Следует отметить, что в преддверии визита в городе Минске пройдет третий Межрегиональный форум с участием делегаций регионов и бизнес-кругов двух стран.