Ўзбекистон Президенти Иордания билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада ривожлантириш муҳимлигини қайд этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 июль куни Иордания Ҳошимийлар Подшоҳлиги Бош вазири ўринбосари, ташқи ишлар ва муҳожирлар масалалари бўйича вазири Айман Ҳусайн Сафадий бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Суҳбат аввалида юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Иордания Подшоҳи Абдулла II ибн ал-Ҳусайннинг самимий саломи ва тилакларини етказди.
Учрашувда Ўзбекистон билан Иордания ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Ўтган йили Самарқандда олий даражада ўтган сермаҳсул музокаралар икки томонлама муносабатлар тарихида янги саҳифа очгани мамнуният билан қайд этилди.
Эришилган келишувлар доирасида жорий йилда парламентлараро дўстлик гуруҳлари тузилди, Ҳукуматлараро қўшма комиссиянинг илк йиғилиши ўтказилиб, Ишбилармонлар кенгаши таъсис қилинди, шунингдек, ҳаво қатновлари йўлга қўйилди.
Келгусида сиёсий мулоқотларни фаоллаштириш, савдо-иқтисодий, инвестициявий ҳамда маданий-гуманитар соҳаларда қўшма лойиҳа ва дастурларни илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.

Президент Узбекистана выступил за дальнейшее развитие взаимовыгодного сотрудничества с Иорданией
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 июля принял делегацию во главе с заместителем Премьер-министра, министром иностранных дел и по делам экспатриантов Иорданского Хашимитского Королевства Айманом Хусейном Сафади.
В начале беседы высокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Короля Иордании Абдаллы II ибн аль-Хусейна.
На встрече были обсуждены актуальные вопросы расширения многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Иорданией.
С удовлетворением отмечено, что состоявшиеся в прошлом году в Самарканде плодотворные переговоры на высшем уровне открыли новую страницу в истории двусторонних отношений.
В рамках достигнутых договоренностей в текущем году созданы межпарламентские группы дружбы, проведено первое заседание совместной Межправительственной комиссии, учрежден Деловой совет, а также налажено авиасообщение.
Особое внимание уделено дальнейшему углублению политического диалога, продвижению совместных проектов и программ в торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах.