Нефть-газ тармоғининг куз-қиш мавсумига тайёргарлиги кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев нефть-газ тармоғида навбатдаги куз-қиш мавсумига тайёргарлик ишларининг бориши юзасидан ахборот билан танишди.
2026-2027 йиллар куз-қиш мавсумида аҳоли, ижтимоий соҳа объектлари ва иқтисодиёт тармоқларини энергия ресурслари билан барқарор таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган комплекс чора-тадбирлар кўриб чиқилди. Табиий ва суюлтирилган газ етказиб бериш, магистрал ва ҳудудий газ тармоқларини таъмирлаш, ёқилғи захираларини шакллантириш ҳамда авария-тиклаш бригадаларининг шайлигини таъминлаш бўйича аниқ вазифалар қўйилди.
Табиий газ таъминоти тизимини мавсумга тайёрлаш ишларига алоҳида эътибор қаратилди. Жумладан, мавсумгача магистрал газ қувурларининг 53,7 километр нуқсонли қисмини алмаштириш, компрессор станцияларидаги 77 та газ ҳайдаш агрегатини мукаммал таъмирлаш режалаштирилган.
imageШунингдек, 881 та маҳалладаги 220 минг хонадоннинг газ таъминотини яхшилаш ва технологик йўқотишларни қисқартириш мақсадида уч босқичли тақсимлаш тизимидан икки босқичли тизимга ўтказиш кўзда тутилган. 711,9 километр газ тармоғи ва 400 та газ тақсимлаш пункти мукаммал таъмирланади ҳамда реконструкция қилинади.
Аҳоли ва ижтимоий соҳа объектларини суюлтирилган газ билан таъминлаш масаласи ҳам кўриб чиқилди. Куз-қиш мавсумида 325,7 минг тонна суюлтирилган газ етказиб бериш, шу жумладан, бориш қийин бўлган 229 та қишлоқдаги 104,7 минг истеъмолчига 8,2 минг тонна суюлтирилган газ етказиш белгиланган.
Қиш даври учун ёқилғи захираларини шакллантириш бўйича ҳам чоралар кўрилмоқда. Жумладан, декабрь-январь ойлари учун 120 минг тонна автобензин захирасини яратиш режалаштирилган. Иссиқлик электр станцияларига мавсум давомида 4 миллион 161 минг тонна кўмир етказиб бериш прогноз қилинмоқда.
image“Ўзбекнефтгаз” тизимидаги корхоналарда технологик барқарорликни таъминлаш мақсадида 90 та технологик қурилмада таъмирлаш ишлари амалга оширилади. Бу ишлаб чиқариш қувватларининг узлуксиз ишлаши, аҳоли ва иқтисодиёт тармоқларига энергия ресурсларини барқарор етказиб беришга хизмат қилади.
Тайёргарлик ишлари фақат нефть-газ тизими билан чекланмай, умумий энергетика ва коммунал соҳалар билан узвий боғлиқ ҳолда олиб бориш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Шу мақсадда республика ва ҳудудий комиссиялар фаолиятини йўлга қўйиб, мавсумга тайёргарлик ишларини мувофиқлаштириш ва доимий назорат қилиб бориш топширилди.
Мутасаддиларга белгиланган чора-тадбирлар ижросини қатъий назорат қилиш, мавсумга тайёргарлик ишларини муддатида ва сифатли якунлаш, аҳоли ҳамда ижтимоий соҳа объектларига табиий ва суюлтирилган газ, шунингдек, бошқа ёқилғи ресурсларини барқарор етказиб бериш бўйича тегишли топшириқлар берилди.

Рассмотрена подготовка нефтегазовой отрасли к осенне-зимнему сезону
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с докладом о ходе подготовки нефтегазовой отрасли к предстоящему осенне-зимнему сезону.
Рассмотрены комплексные меры, разработанные для обеспечения стабильного снабжения энергетическими ресурсами населения, объектов социальной сферы и отраслей экономики в осенне-зимний период 2026-2027 годов. Определены конкретные задачи по поставкам природного и сжиженного газа, ремонту магистральных и региональных газовых сетей, формированию запасов топлива, а также обеспечению готовности аварийно-восстановительных бригад.
Особое внимание уделено подготовке к сезону системы газоснабжения. В частности, до начала сезона планируется заменить 53,7 километра дефектных участков магистральных газопроводов, а также провести капитальный ремонт 77 газоперекачивающих агрегатов на компрессорных станциях.
Кроме того, в целях улучшения газоснабжения 220 тысяч домохозяйств в 881 махалле и сокращения технологических потерь предусмотрен перевод схемы распределения с трехступенчатой системы на двухступенчатую. Будут капитально отремонтированы и реконструированы 711,9 километра газовых сетей и 400 газораспределительных пунктов.
Рассмотрен также вопрос обеспечения населения и объектов социальной сферы сжиженным газом. В осенне-зимний период планируется поставить 325,7 тысячи тонн сжиженного газа, в том числе 8,2 тысячи тонн – 104,7 тысячам потребителям, проживающим в 229 труднодоступных населенных пунктах.
Принимаются меры и по формированию запасов топлива на осенне-зимний период. В частности, на декабрь-январь планируется создать резерв в объеме 120 тысяч тонн автомобильного бензина. На протяжении отопительного сезона тепловым электростанциям прогнозируется поставить 4 миллиона 161 тысячу тонн угля.
В целях обеспечения технологической стабильности на предприятиях системы «Узбекнефтегаз» будут проведены ремонтные работы на 90 технологических установках. Это позволит обеспечить бесперебойную работу производственных мощностей и стабильно снабжать население и отрасли экономики энергетическими ресурсами.
Отмечено, что подготовительные работы не должны ограничиваться только нефтегазовой отраслью. Необходимо проводить их в комплексе с энергетическим и коммунальным секторами. В этих целях поручено организовать деятельность республиканской и территориальных комиссий, координиривать и установить постоянный контроль за ходом подготовки к осенне-зимнему сезону.
Ответственным лицам даны поручения по обеспечению строгого контроля за исполнением намеченных мероприятий, своевременному и качественному завершению подготовки к осенне-зимнему сезону, стабильному снабжению населения и объектов социальной сферы природным и сжиженным газом, а также другими видами топлива.