Самарқанд вилояти туманларини ихтисослашув асосида ривожлантириш чоралари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 10 июнь куни Самарқанд вилояти ҳудудларини комплекс ривожлантириш, олис ва чекка туманларда аҳоли турмуш даражасини ошириш чора-тадбирлари юзасидан йиғилиш ўтказди.
Давлатимиз раҳбарининг ўтган йил декабрь ойидаги Самарқанд вилоятига ташрифидан сўнг ҳудудни 2026 йилда ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича зарур чора-тадбирлар белгиланиб, бунга қўшимча 100 миллион доллар маблағ ажратилган эди. Шу йил март ойида Нарпай туманига ташриф давомида эса вилоятнинг олис ва чекка ҳудудларини алоҳида ёндашув асосида ривожлантириш бўйича топшириқ берилганди.
Йиғилишда ушбу топшириқлар ижроси Булунғур, Нарпай, Оқдарё, Пахтачи, Қўшработ, Каттақўрғон туманлари ва Каттақўрғон шаҳри мисолида кўриб чиқилди.
Қайд этилганидек, чекка ҳудудларда аҳоли кўп бўлса-да, юқори даромадли иш ўринлари етарли эмас. Нарпай, Қўшработ, Пахтачи, Каттақўрғон туманлари ва Каттақўрғон шаҳрининг вилоят саноатидаги умумий улуши атиги 10 фоизни ташкил қилади. Нарпай, Пахтачи, Пастдарғом туманлари ҳамда Каттақўрғон шаҳрида ишсизлик ва камбағаллик даражаси бошқа ҳудудларга нисбатан юқори.
Шу боис, мазкур ҳудудларнинг салоҳиятидан келиб чиқиб, уларни аниқ ихтисослашув асосида ривожлантириш таклиф этилди. Хусусан, Булунғур, Қўшработ, Пахтачи ва Каттақўрғон туманлари қишлоқ хўжалиги, чорвачилик ва боғдорчилик маркази сифатида ривожлантирилади. Булунғурда йиллик қуввати 100 минг бош бўлган 50 миллион долларлик наслчилик корхонаси, Қўшработ ва Оқдарёда йиллик қуввати 800 минг дона бўлган 20 миллион долларлик наслли жўжа корхоналарини ишга тушириш режалаштирилган.
Нарпай тумани ва Каттақўрғон шаҳри саноат ва хизмат кўрсатиш соҳаларининг ўсиш нуқтасига айлантирилади. Жумладан, Нарпайда 100 гектар майдонда саноат зонаси ташкил этилиб, юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича 500 миллион долларлик лойиҳалар жойлаштирилади. Бу жараёнга Япониянинг 10 та йирик компаниясини жалб этиш кўзда тутилган.
Оқдарё тумани паррандачилик, тўқимачилик ва қайта ишлаш саноатига ихтисослашган ҳудуд сифатида ривожлантирилади.
Йиғилишда Нарпай, Пахтачи, Пастдарғом туманлари ва Каттақўрғон шаҳрида ишсизлик даражасини 3 фоизга, камбағалликни 2 фоизга тушириш, Иштихон, Нарпай, Нуробод, Пахтачи, Қўшработ ва Каттақўрғон туманларида экспортни 20 фоизга ошириш, шунингдек, Булунғур, Нарпай, Нуробод, Пайариқ, Пахтачи, Қўшработ, Каттақўрғон туманлари ва Каттақўрғон шаҳрида хизматлар ҳамда саноат ҳажмини 2 карра кўпайтириш бўйича лойиҳалар тақдимот қилинди.
Самарқанд вилоятининг туризм салоҳиятини янада кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Жорий йил бошидан мамлакатимизга келган хорижий туристлар сони 27,3 фоизга ошиб, 5,4 миллион нафарга етди. Ўзбекистон хорижий туристлар сонини 20 миллион нафарга, туризм экспортини 10 миллиард долларга етказиш бўйича катта марра олган. Бунинг учун ҳудудларда туристларни узоқроқ ушлаб қоладиган янги йўналишлар ва сервис объектларини кўпайтириш зарурлиги таъкидланди.
Шу мақсадда Самарқанднинг тарихий марказидаги 13 та кўчани пиёдалар ҳудудига айлантириш, янги туризм ва сервис объектларини барпо этиш ташаббуси қўллаб-қувватланди.
Шунингдек, “Оҳалик – Оқбўйро – Миронқул” туристик-рекреацион зонаси ҳудудини кенгайтириш таклиф қилинди. Имом Мотуридий ёдгорлик мажмуаси қаршисидан оқиб ўтувчи “Шаар” коллектори атрофини ободонлаштириш масаласи ҳам кўриб чиқилди.
Мазкур чоралар натижасида Самарқанд шаҳри, Нуробод ва Самарқанд туманларида меҳмонхоналар сонини 850 тага, номер фондини 20 минг ўринга, туризм хизматлари ҳажмини 750 миллион долларга етказиш вазифаси қўйилди.
Йиғилишда аҳоли яшаши учун қулай инфратузилма яратиш энг асосий вазифа экани таъкидланди. Бунинг учун ижтимоий объектлар қуриш, йўл, ичимлик суви ва канализация тармоқлари, электр таъминотини яхшилаш, сервис ва реновация лойиҳаларини амалга ошириш, саноат лойиҳаларини инфратузилма билан таъминлаш мақсадида 1,2 триллион сўм ажратиш таклифи билдирилди.
Самарқанд шаҳрида реновация дастури асосида “Кимёгарлар” қўрғонини аҳоли учун қулай қиёфага келтириш бўйича мастер-режани бир ой муддатда тасдиқлаш, Булунғур туманида қурилаётган “Янги Ўзбекистон” массиви ҳудудини кенгайтириш, йил якунига қадар Самарқанд шаҳрининг “Темирйўл орти” ҳудудидаги бўш турган ер ва бинолар ўрнида спорт, маданият, мусиқа ва санъат масканларини ташкил этиш вазифаси қўйилди.
Шунингдек, вилоят ҳокимлиги ҳузурида ижтимоий соҳа объектларини қуриш ва таъмирлаш жамғармасини ташкил этиш маъқулланди. Самарқанд вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастурлари доирасида амалга оширилаётган лойиҳалар бўйича иқтисод қилинган маблағлар ушбу жамғармага йўналтирилиши белгиланди.
Йиғилишда мутасаддиларнинг ахбороти тингланди. Давлатимиз раҳбари Самарқанд вилоятининг ҳар бир туманида мавжуд имкониятларни тўлиқ ишга солиш, янги иш ўринлари яратиш, аҳоли даромадини ошириш ва ҳудудлар ўртасидаги иқтисодий тафовутни қисқартириш бўйича аниқ топшириқлар берди.

Рассмотрены меры по развитию районов Самаркандской области на основе специализации
Президент Шавкат Мирзиёев 10 июня провел совещание по мерам комплексного развития районов Самаркандской области и повышению уровня жизни населения в отдаленных и труднодоступных районах.
По итогам поездки главы нашего государства в Самаркандскую область в декабре прошлого года были определены важные меры по социально-экономическому развитию региона в 2026 году, на это выделено дополнительно 100 миллионов долларов. А в ходе посещения Нарпайского района в марте этого года Президент поставил задачу развивать отдаленные и труднодоступные территории области на основе отдельных подходов.
На совещании на примере Булунгурского, Нарпайского, Акдарьинского, Пахтачинского, Кошрабадского и Каттакурганского районов, а также города Каттакургана рассмотрен ход исполнения этих поручений.
Хотя плотность населения в отдаленных территориях высокая, там недостаточно высокодоходных рабочих мест. На долю Нарпайского, Кошрабадского, Пахтачинского, Каттакурганского районов и города Каттакургана приходится всего 10 процентов промышленного производства области. При этом уровень безработицы и бедности в Нарпайском, Пахтачинском, Пастдаргомском районах и городе Каттакургане остается выше, чем в других районах области.
В связи с этим, учитывая потенциал каждого района, предложено развивать эти территории на основе специализации в конкретной сфере. В частности, Булунгурский, Кошрабадский, Пахтачинский и Каттакурганский районы будут развиваться как центры сельского хозяйства, животноводства и садоводства. В Булунгуре на средства в размере 50 миллионов долларов планируется наладить деятельность племенного хозяйства с годовой мощностью 100 тысяч голов. В Кошрабадском и Акдарьинском районах за счет 20 миллионов долларов намечено ввести в строй предприятия по выращиванию племенных цыплят с производственной мощностью 800 тысяч голов в год.
Нарпайский район и город Каттакурган станут точками роста промышленности и сферы услуг. В частности, в Нарпайском районе на площади 100 гектаров будет создана промышленная зона, где развернутся проекты по производству продукции с высокой добавленной стоимостью. Совокупный объем вложений составит 500 миллионов долларов. Планируется привлечь в этот процесс 10 крупных компаний из Японии.
Акдарьинский район будет развиваться как территория, специализирующаяся на птицеводстве, текстильной промышленности и переработке сельскохозяйственной продукции.
На совещании были представлены проекты по снижению уровня безработицы и бедности на 3 и 2 процента соответственно в Нарпайском, Пахтачинском, Пастдаргомском районах и городе Каттакургане, увеличению экспорта на 20 процентов в Иштыханском, Нарпайском, Нурабадском, Пахтачинском, Кошрабадском и Каттакурганском районах, а также двукратному наращиванию объемов услуг и промышленного производства в Булунгурском, Нарпайском, Нурабадском, Пайарыкском, Пахтачинском, Кошрабадском, Каттакурганском районах и городе Каттакургане.
Особое внимание уделено вопросам дальнейшего расширения туристического потенциала Самаркандской области.
С начала текущего года число иностранных туристов, посетивших нашу страну, увеличилось на 27,3 процента и достигло 5,4 миллиона человек. Узбекистан поставил амбициозные цели довести количество иностранных туристов до 20 миллионов человек, а объем экспорта туристических услуг – до 10 миллиардов долларов. Подчеркнуто, что для этого необходимо расширить в регионах сеть туристических маршрутов и объектов сервиса, способных увеличить продолжительность пребывания туристов.
С этой целью поддержана инициатива по преобразованию 13 улиц в историческом центре Самарканда в пешеходные зоны, а также по созданию новых туристических и сервисных объектов.
Также было предложено расширить территорию туристско-рекреационной зоны «Охалик – Окбуйро – Миронкул». Рассмотрены и вопросы благоустройства территории вдоль коллектора «Шаар», протекающего напротив мемориального комплекса Имама Матуриди.
В городе Самарканде, Нурабадском и Самаркандском районах за счет реализации этих мер поставлена задача довести количество гостиниц до 850, номерной фонд – до 20 тысяч мест, а объем туристических услуг – до 750 миллионов долларов.
На совещании подчеркнуто, что создание инфраструктуры для комфортного проживания населения является важнейшей задачей. В этих целях предложено направить 1,2 триллиона сумов на строительство социальных объектов, улучшение дорог, водопроводных и канализационных сетей, электроснабжения, реализацию сервисных и реновационных проектов, обеспечение инфраструктурой промышленных проектов.
В Самарканде в рамках программы реновации поручено в течение месяца утвердить мастер-план по преобразованию поселка «Кимёгарлар» в комфортную для проживания населения жилой массив. Поставлена задача расширить территорию строящегося в Булунгурском районе массива «Янги Ўзбекистон», а на месте пустующих земель и зданий, расположенных у железной дороги города Самарканда, до конца года создать объекты спорта, культуры, музыки и искусства.
Кроме того, одобрено создание фонда строительства и ремонта объектов социальной сферы при хокимияте области. Средства, сэкономленные в рамках реализации программ социально-экономического развития Самаркандской области, решено направлять в этот фонд.
На совещании заслушаны доклады ответственных лиц. Глава государства дал конкретные поручения по полному задействованию имеющихся возможностей каждого района Самаркандской области, созданию новых рабочих мест, увеличению доходов населения и сокращению экономического разрыва между территориями.