Ўзбекистон Президенти Гонконг билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 4 июнь куни Хитой Халқ Республикаси Сянган (Гонконг) махсус маъмурий ҳудуди Администрацияси раҳбари Ли Цзячао бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Мулоқот аввалида Ли Цзячао давлатимиз раҳбарига Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпиннинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Учрашувда Ўзбекистон – Хитой ҳамкорлигини, шу жумладан, Гонконг билан ҳудудлараро алмашинувлар ва амалий ҳамкорликни кенгайтириш орқали янада ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.
Суҳбат чоғида сўнгги йилларда Ўзбекистон билан Хитой ўртасидаги дўстлик ва янги даврдаги ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатлари мисли кўрилмаган даражага кўтарилгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Олий даражада эришилган келишувлар изчил амалга оширилмоқда. Май ойида Пекин шаҳрида Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ва Сиань шаҳрида учинчи Ҳудудлараро форум муваффақиятли ўтказилди, Гонконгда иқтисодий форум ва саноат кўргазмаси бўлиб ўтди, Ўзбекистон савдо уйи очилди.
Ўзбекистон ҳудудларининг Гонконг билан иқтисодий ҳамкорлигини ривожлантириш учун мавжуд салоҳиятдан самарали фойдаланиш муҳимлигига алоҳида эътибор қаратилди. Тошкент шаҳрига Гонконг ишбилармон доиралари вакилларидан иборат катта делегация ташриф буюргани ушбу йўналишдаги шерикликни янада ривожлантиришга хизмат қилишига ишонч билдирилди.
Савдо-иқтисодий ва молиявий алоқаларни кенгайтириш, саноат кооперациясини йўлга қўйиш, таълим, туризм ва ишбилармонлик алмашинувларини ривожлантириш ҳамда тўғридан-тўғри авиақатновлар ва фуқароларга консуллик хизматлари кўрсатишни йўлга қўйишни назарда тутувчи комплекс ҳамкорлик дастурини қабул қилиш муҳимлиги таъкидланди.
“Яшил” энергетика, қишлоқ хўжалиги, биотехнологиялар, рақамли иқтисодиёт, финтех, инновацион стартаплар, сунъий интеллект ва бошқалар устувор соҳалар сифатида қайд этилди.
Ҳамкорликнинг устувор йўналишлари бўйича қўшма “йўл харитаси”ни қабул қилиш, шунингдек, Ишбилармонлар кенгашини ташкил этиш ҳамда яқин фурсатда Гонконг билан икки томонлама асосда визасиз тартибни жорий этиш юзасидан келишувга эришилди.

Президент Узбекистана выступил за расширение взаимовыгодного сотрудничества с Гонконгом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 июня принял делегацию Китайской Народной Республики во главе с главой Администрации Специального административного района Сянган (Гонконг) Ли Цзячао.
В начале встречи Ли Цзячао передал главе нашего государства теплые слова приветствия и наилучшие пожелания Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина.
Были рассмотрены актуальные аспекты дальнейшего расширения узбекско-китайского сотрудничества, в том числе в контексте расширения межрегиональных обменов и практического взаимодействия с Гонконгом.
В ходе беседы с глубоким удовлетворением отмечен достигнутый в последние годы беспрецедентный уровень узбекско-китайских отношений дружбы и всепогодного стратегического партнерства в новую эпоху.
Последовательно выполняются договоренности на высшем уровне. В мае успешно прошли заседание Межправительственной комиссии в Пекине и третий Межрегиональный форум в Сиане, в Гонконге проведены экономический форум и индустриальная выставка, открыт торговый дом Узбекистана.
Отдельное внимание уделено важности задействования имеющегося потенциала для экономического партнерства регионов Узбекистана с Гонконгом. Выражена уверенность в том, что этому будет способствовать нынешний визит представительной делегации гонконгских деловых кругов в город Ташкент.
Подчеркнута важность принятия комплексной программы сотрудничества, предусматривающей расширение торгово-экономических и финансовых связей, налаживание промышленной кооперации, развитие образовательных, туристических и деловых обменов, а также установление прямого авиасообщения и консульского обслуживания граждан.
Среди приоритетов названы такие направления, как «зеленая» энергетика, агросектор, биотехнологии, цифровая экономика, финтех, инновационные стартапы, искусственный интеллект и другие.
Достигнута договоренность о принятии совместной «дорожной карты» в приоритетных направлениях сотрудничества, а также учреждении Делового совета и установлении в ближайшее время безвизового режима с Гонконгом на паритетной основе.