Кичик бизнес ўсиши учун қулай шароитлар яратиш бўйича таклифлар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев кичик бизнес субъектлари ўсиши учун янада қулай иқтисодий ва маъмурий шароитлар яратишга қаратилган таклифлар тақдимоти билан танишди.
Кичик бизнес иқтисодиётда бандлик, даромад ва рақобат муҳитини таъминлайдиган муҳим тармоқ ҳисобланади. Шу боис, сўнгги йилларда тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, солиқ юкини камайтириш ва давлат хизматларини соддалаштириш бўйича изчил ишлар амалга оширилмоқда.
Шу билан бирга, амалдаги айрим тартиботлар бизнеснинг табиий ўсишига тўсқинлик қилмоқда. Хусусан, кичик бизнес субъектлари тушуми 1 миллиард сўмгача бўлганда соддалаштирилган солиқ режимида ишлайди. Ушбу чегарадан ошганда эса қўшилган қиймат солиғи ва фойда солиғи тўлашга ўтади.
Мазкур чегара 2019 йилда белгиланган бўлиб, ўтган даврда нархлар сезиларли равишда ошди. Натижада айрим тадбиркорлар 1 миллиард сўмлик чегарага яқинлашганда айланмани яшириш, чек бермаслик ёки бизнесни бир нечта субъектга бўлиш амалиётига ўтмоқда.
Тақдимотда 2026 йил 1 июндан кичик бизнес учун умумий солиқ режимига ўтишдаги чегаравий миқдорни 1 миллиард сўмдан 5 миллиард сўмга ошириш таклиф қилинди.
Шунингдек, умумий овқатланиш, савдо ва хизмат кўрсатиш соҳалари учун қўшилган қиймат солиғини тўлашнинг соддалаштирилган тартибини жорий этиш ташаббуси билдирилди. Унга кўра, тадбиркорлар ихтиёрий равишда 6 фоиз ставкада ҚҚС тўлаб, фойда солиғидан озод этилиши ёки амалдаги умумий тартибда ишлашни давом эттириши мумкин бўлади.
Бу орқали кичик бизнес учун солиқ ҳисоблаш ва тўлаш жараёни соддалашади, маъмурий юк камаяди, айланмаларни яшириш ва бизнесни сунъий бўлишга рағбат пасаяди.
ҚҚС маъмуриятчилигидаги мураккабликлар ҳам таҳлил қилинди. ҚҚСга ўтган тадбиркорларда ҳисоботлар сони 2 бараварга ошмоқда. 2025 йилда ҳисоботларда хато аниқланган солиқ тўловчиларнинг 77 фоизи ҚҚС тўловчиларининг ҳиссасига тўғри келган.
Шу боис, паст хавф даражасига эга тадбиркорлар учун ҚҚСнинг салбий фарқини автоматик қайтариш, ҚҚС тўловчиси гувоҳномасини вақтинча тўхтатиб туриш тартибини бекор қилиш, импорт бўйича мажбурий ҚҚСга ўтиш амалиётини қайта кўриб чиқиш ва банк ҳисобрақамларини очиш жараёнини автоматлаштириш таклиф этилди.
Кичик бизнес субъектларига нисбатан маъмурий босимни камайтириш мақсадида тадбиркорга хатоларни мустақил тузатиш имкониятини бериш ҳамда солиқ хавфи 500 миллион сўмгача бўлган ҳолатларда солиқ аудити, 100 миллион сўмгача бўлганда эса сайёр солиқ текширувини ўтказмаслик тартибини жорий этиш таклиф қилинди.
Умумий овқатланиш ва меҳмонхона хизматлари соҳасида ҳам бир қатор енгилликлар назарда тутилган. Жумладан, алкоголь ва тамаки маҳсулотларини нақд шаклда реализация қилишга рухсат бериш, ҚҚСнинг бир қисмини қайтаришда нақд пулсиз тушум улуши доир талабни бекор қилиш, айрим ходимларни соддалаштирилган тарзда расмийлаштириш таклиф қилинди.
Ушбу чоралар 600 мингдан ортиқ кичик бизнес субъекти учун қонуний ўсиш имкониятини ошириши кутилмоқда. Солиқ базаси шаффофлашиши ҳисобига бюджетга йилига камида 2 триллион сўм қўшимча тушум тушиши прогноз қилинмоқда.
Давлатимиз раҳбари ушбу таклифларни маъқуллаб, кичик бизнесга қулай ва адолатли шароит яратиш, солиқ маъмуриятчилигини соддалаштириш ҳамда рақамлаштириш орқали тадбиркорларни фаолиятини кенгайтиришга рағбатлантириш ва ишончини мустаҳкамлаш юзасидан мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.

Рассмотрены предложения по созданию благоприятных условий для роста малого бизнеса
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по созданию более благоприятных экономических условий и регуляторной среды для роста субъектов малого бизнеса.
Малый бизнес является важным сектором экономики, обеспечивающим занятость, доходы и конкурентную среду. Поэтому в последние годы последовательно реализуются меры по поддержке предпринимательства, снижению налоговой нагрузки и упрощению государственных услуг.
Вместе с тем, некоторые действующие процедуры препятствуют естественному расширению бизнеса. В частности, если оборот субъектов малого бизнеса не превышает 1 миллиарда сумов, то для них действует упрощенный налоговый режим, а переступая этот порог, они переходят на уплату налога на добавленную стоимость и налога на прибыль.
Этот порог был установлен в 2019 году, и за прошедший период цены ощутимо выросли. В результате некоторые предприниматели, приближаясь к отметке в 1 миллиард сумов, начинают прибегать к практике искажения оборота, невыдачи чеков или дробления бизнеса на несколько субъектов.
На презентации было предложено с 1 июня 2026 года повысить порог перехода малого бизнеса на общий налоговый режим с 1 миллиарда до 5 миллиардов сумов.
Выдвинута также инициатива внедрения упрощенного порядка уплаты налога на добавленную стоимость для сфер общественного питания, торговли и услуг. Согласно новому порядку, предприниматели смогут по своему выбору уплачивать НДС по ставке 6 процентов и освобождаться от налога на прибыль либо продолжить работу в действующем общем налоговом режиме.
Это упростит процессы исчисления и уплаты налогов для малого бизнеса, снизит административную нагрузку, а также уменьшит стимулы для сокрытия оборотов и искусственного дробления бизнеса.
Также проанализированы сложности в администрировании НДС. У налогоплательщиков, перешедших на уплату НДС, количество отчетности увеличивается в два раза. В 2025 году 77 процентов ошибок в отчетности налогоплательщиков пришлось на долю плательщиков НДС.
В этой связи предложено автоматически возвращать отрицательную разницу по НДС для предпринимателей с низким уровнем риска, отменить практику временной приостановки свидетельства плательщика НДС, пересмотреть порядок обязательного перехода на уплату НДС при импорте, а также автоматизировать процесс открытия банковских счетов.
В целях снижения административной нагрузки на субъекты малого бизнеса предложено предоставлять предпринимателям возможность самостоятельно исправлять допущенные ошибки, а также внедрить порядок, согласно которому налоговый аудит не будет проводиться при налоговом риске до 500 миллионов сумов, а выездная налоговая проверка – при риске до 100 миллионов сумов.
Ряд послаблений предусмотрен и в сфере общественного питания и гостиничных услуг. В частности, предложено разрешить реализацию алкогольной и табачной продукции в наличной форме, отменить требование по доле безналичной выручки при возврате части НДС, а также упростить порядок оформления отдельных работников.
Ожидается, что эти меры расширят возможности для легального роста для более чем 600 тысяч субъектов малого бизнеса. За счет повышения прозрачности налоговой базы прогнозируется дополнительное поступление в бюджет не менее 2 триллионов сумов в год.
Глава нашего государства одобрил эти предложения и поручил ответственным лицам принять меры по созданию благоприятных и справедливых условий для малого бизнеса, стимулированию бизнеса к укрупнению и укреплению доверия предпринимателей путем упрощения и цифровизации налогового администрирования.