Илмий кадрлар тайёрлаш ва илм-фан соҳасини янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 25 май куни илмий кадрлар тайёрлаш тизимини такомиллаштириш ва илмий фаолият самарадорлигини оширишга қаратилган таклифлар тақдимоти билан танишди.
Сўнгги йилларда мамлакатимизда илм-фанни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ва халқаро миқёсдаги рақобатбардошлигини ошириш бўйича кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилмоқда. Натижада илмий фаоллик, халқаро илмий нашрлардаги мақолалар сони ҳамда юқори рейтингга эга журналларда чоп этилаётган тадқиқотлар улуши изчил ўсиб бормоқда.
Қолаверса, илмий кадрлар тайёрлаш сифатини янада ошириш, тадқиқотларнинг амалий аҳамиятини кучайтириш, академик ҳалоллик тамойилларини мустаҳкамлаш ва соҳадаги бошқарув тизимини замонавий талаблар асосида такомиллаштириш муҳим вазифалардан бири бўлиб қолмоқда.
Шу муносабат билан тақдимотда юқори салоҳиятли илмий ва илмий-педагог кадрлар тайёрлаш тизимини янги босқичга олиб чиқишга қаратилган чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Мамлакатимизнинг узоқ муддатли илмий-технологик ривожланиши учун устувор ҳисобланган сунъий интеллект, қайта тикланувчи энергия, озиқ-овқат хавфсизлиги, тиббиёт, сув ресурслари, янги материаллар ҳамда сейсмология каби соҳалар бўйича илмий кадрлар тайёрлашда изланувчиларни қўллаб-қувватлашнинг янги тизимини жорий этиш таклиф қилинди.
Бунда устувор йўналишлардаги докторантлар стипендиясини 1,7 баробарга ошириш ҳамда илмий тадқиқотларда зарур бўлган асбоб-ускуна ва реагентлар хариди учун ҳар йили қўшимча маблағ ажратиб бориш назарда тутилмоқда.
Шунингдек, илмий раҳбарлар масъулияти ва уларни рағбатлантириш механизмларини кучайтириш таклиф қилинди. Эндиликда муваффақиятли ҳимоя қилинган диссертациялар бўйича илмий раҳбарларнинг халқаро илмий фаоллик кўрсаткичларини ҳисобга олган ҳолда натижага йўналтирилган рағбатлантириш тизимини жорий қилиш кўзда тутилмоқда.
Яна бир муҳим йўналишлардан бири – Олий аттестация комиссияси фаолиятини тубдан такомиллаштириш бўйича янги ёндашувлар таклиф этилди.
Бунда Олий аттестация комиссия фаолиятини Фанлар академияси тизимида ташкил қилиш, илмий кенгашлар масъулиятини ошириш ҳамда улар фаолиятини рейтинг асосида баҳолаш назарда тутилмоқда.
Шунингдек, илмий даража бериш жараёнларини тўлиқ рақамлаштириш орқали ортиқча бюрократик тартиб-таомилларни қисқартириш таклиф қилинди.
Хусусан, ҳозирги кунда диссертация ҳимояси жараёнида амал қилаётган тартиб-таомилларнинг 50 фоизи рақамлаштириш ҳисобидан қисқартирилади.
Мазкур жараёнда кўп сонли ҳужжатларни чоп этиш, авторефератларни катта миқдорда тайёрлаш ҳамда диссертацияларни такроран муҳокама қилиш билан боғлиқ ортиқча талаблар бекор қилиниши назарда тутилмоқда. Бу эса изланувчилар учун қулайлик яратиш, вақт ва маблағ сарфини камайтиришга хизмат қилади.
Шунингдек, илм-фан ва иқтисодиётнинг реал сектори интеграциясини кучайтириш мақсадида фалсафа доктори (PhD) илмий даражасини амалий тадқиқот лойиҳаси доирасида олишни назарда тутувчи “Лойиҳа доирасида илмий даража” ҳамда “Амалий докторантура” дастурларини йўлга қўйиш таклиф қилинди.
Ушбу ёндашувлар доирасида докторлик тадқиқотлари ишлаб чиқариш ва иқтисодиётнинг амалий эҳтиёжларидан келиб чиққан ҳолда шакллантирилади. Бунда илмий изланишлар реал сектор корхоналари билан ҳамкорликда амалга оширилиб, уларнинг натижаларини амалиётга жорий этишга алоҳида эътибор қаратилади.
Шунингдек, илмий лойиҳаларни молиялаштириш ва саралаш тизимини такомиллаштириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Жараёнга халқаро экспертларни жалб қилиш, замонавий рақамли технологиялар асосида лойиҳаларни баҳолаш тизимини жорий қилиш ҳамда илмий тадқиқотларни молиялаштиришда шаффофлик ва самарадорликни ошириш кўзда тутилмоқда.
Шу билан бирга, илмий фаолликнинг юқори ўсиш суръатлари тадқиқот сифати, академик ҳалоллик ва ички илмий назорат механизмларини янада кучайтиришни талаб этмоқда.
Шу муносабат билан олимларнинг илмий фаолиятини кузатишнинг ягона рақамли тизимини жорий этиш, илмий этика стандартларини такомиллаштириш, тадқиқот сифати устидан таъсирчан мониторинг механизмларини йўлга қўйиш таклиф қилинди.
Хорижда фаолият юритаётган тажрибали ватандош олимлар билан ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари ҳам муҳокама марказида бўлди.
Жумладан, илм-фан соҳасини халқаро тажриба асосида ривожлантириш, илмий тадқиқот маданиятини мустаҳкамлаш ҳамда замонавий методологик стандартларни такомиллаштириш бўйича таклиф ва тавсиялар ишлаб чиқувчи Илм-фан маслаҳат кенгашини ташкил этиш таклифи билдирилди.
Давлатимиз раҳбари тақдим этилган таклифларни ҳар томонлама пухта ишлаб чиқиш, илм-фан ва илмий кадрлар тайёрлаш тизимини замонавий талаблар асосида такомиллаштириш ҳамда илмий тадқиқотлар сифатини янада ошириш муҳимлигини таъкидлади.

Обсуждены вопросы подготовки научных кадров и дальнейшего развития науки
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по совершенствованию системы подготовки научных кадров и повышению эффективности научной деятельности.
В последние годы в нашей стране реализуются масштабные реформы по всесторонней поддержке науки и повышению ее конкурентоспособности на международном уровне. В результате последовательно растут научная активность, количество публикаций в международных научных изданиях, а также доля исследований, публикуемых в журналах с высоким рейтингом.
Вместе с тем среди важнейших задач остаются дальнейшее повышение качества подготовки научных кадров, усиление практической значимости исследований, укрепление принципов академической добросовестности и совершенствование системы управления в сфере на основе современных требований.
В этой связи на презентации обсуждены меры, призванные вывести систему подготовки высококвалифицированных научных и научно-педагогических кадров на новый уровень.
При подготовке научных кадров по таким направлениям, как искусственный интеллект, возобновляемая энергетика, продовольственная безопасность, медицина, водные ресурсы, новые материалы и сейсмология, имеющим приоритетное значение для долгосрочного научно-технологического развития нашей страны, предложено внедрить новую систему поддержки исследователей.
Так, стипендии докторантов по приоритетным направлениям предусматривается увеличить в 1,7 раза, а также ежегодно выделять им дополнительные средства на приобретение оборудования и реагентов, необходимых для проведения научных исследований.
Предложено также усилить ответственность научных руководителей и усовершенствовать механизмы их стимулирования. Теперь за успешно защищенные диссертации планируется внедрить ориентированную на результут систему поощрения научных руководителей с учетом показателей их международной научной активности.
В качестве еще одного важного направления предложены новые подходы к коренному совершенствованию деятельности Высшей аттестационной комиссии.
Они предусматривают организацию деятельности Высшей аттестационной комиссии в системе Академии наук, повышение ответственности научных советов, а также внедрение оценки их деятельности на рейтинговой основе.
Кроме того, предложено сократить излишние бюрократические процедуры за счет полной цифровизации процессов присуждения ученых степеней. В частности, путем цифровизации процедуры защиты диссертаций планируется сократить на 50 процентов.
Так, планируется отменить избыточные требования, связанные с печатью большого количества документов, подготовкой авторефератов в больших объемах, а также повторным обсуждением диссертаций. Это позволит создать более комфортные условия для исследователей и сократить затраты времени и средств.
Кроме того, в целях усиления интеграции науки и реального сектора экономики предложено внедрить программы «Научная степень в рамках проекта» и «Практическая докторантура», предусматривающие возможность получения степени PhD в рамках прикладных исследовательских проектов.
В рамках этих подходов докторские исследования будут формироваться исходя из практических потребностей производства и экономики. При этом научные изыскания будут осуществляться в сотрудничестве с предприятиями реального сектора, особое внимание будет уделено внедрению их результатов в практику.
Рассмотрены также предложения по совершенствованию системы финансирования и отбора научных проектов.
Предусматривается привлечь в этот процесс международных экспертов, внедрить систему оценки проектов на основе современных цифровых технологий, а также повысить прозрачность и эффективность в финансировании научных исследований.
Вместе с тем высокие темпы роста научной активности требуют дальнейшего усиления механизмов контроля качества исследований и принципов академической добросовестности, а также укрепления инструментов внутреннего научного контроля.
В этой связи предложено внедрить единую цифровую систему мониторинга научной деятельности ученых, усовершенствовать стандарты научной этики, а также создать эффективные механизмы контроля качества исследований.
Обсуждены и вопросы дальнейшего расширения сотрудничества с опытными соотечественниками-учеными, работающими за рубежом.
В частности, предложено создать Научно-консультативный совет, который будет разрабатывать предложения и рекомендации по развитию сферы науки на основе международного опыта, укреплению культуры научных исследований, а также совершенствованию современных методологических стандартов.
Глава нашего государства подчеркнул важность тщательной проработки озвученных предложений, совершенствования научной сферы и системы подготовки научных кадров в соответствии с современными требованиями, а также повышения качества научных исследований.