Президентимиз миллий терма жамоани жаҳон чемпионатига кузатиш маросимида иштирок этди
Президент Шавкат Мирзиёев футбол бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоасини 2026 йилги жаҳон чемпионатига кузатиш маросимида иштирок этди.
Маросим аввалида Ўзбекистон миллий терма жамоаси аъзолари майдонда саф тортди.
Давлатимиз раҳбари стадионда тўпланган юртдошларимиз, футбол мухлислари, миллий терма жамоа аъзолари, мураббийлар штаби ва спорт жамоатчилиги вакилларини катта футбол байрами билан табриклади.
Бугунги кун ўзбек футболи учун яна бир тарихий сана экани, миллий терма жамоамиз АҚШ, Мексика ва Канада майдонларида ўтадиган жаҳон чемпионатига катта ишонч ва эзгу тилаклар билан кузатилаётгани таъкидланди.
Давлатимиз раҳбари футболчиларимиз мамлакатимизга унутилмас қувончли кунларни тақдим этганини таъкидлаб, уларга, уларни тарбиялаб вояга етказган ота-оналарига, устоз ва мураббийларига, терма жамоамизнинг барча аъзоларига бутун халқимиз номидан чуқур миннатдорлик билдирди.
Маросимда футбол мухлисларининг миллий жамоага бўлган меҳри ва садоқати алоҳида эътироф этилди. Президент ғалаба онларида ҳам, қийин дамларда ҳам футболчилар билан бирга бўлиб, уларни доимо қўллаб-қувватлаб келаётган юртдошларимизга раҳмат айтди.
Фан-клублар фаолияти ҳам алоҳида қайд этилди. Таъкидланганидек, улар терма жамоа ўйинларини нафақат трибунадан кузатмоқда, балки ҳар бир баҳсда ўзбекона, бетакрор услуби билан “ўн иккинчи ўйинчи” вазифасини муносиб бажариб келмоқда. Давлатимиз раҳбари улар жаҳон чемпионатида ҳам минглаб юртдошларимиз ва хориждаги ватандошларимиз билан бирга футболчиларимизни қўллаб-қувватлашига ишонч билдирди.
Президентимиз мамлакатимизда футбол аллақачон ҳар бир оиланинг дўстига айланганини таъкидлади. Спортчиларимиз эришаётган ютуқлардан руҳланган фарзандларимиз орасидан ҳам келажакда янги чемпионлар етишиб чиқишига ишонч билдирилди.
Сўнгги йилларда Янги Ўзбекистонда спортга қаратилаётган эътибор, ҳар бир ҳудудда бунёд этилаётган йирик спорт иншоотлари, жойларда ташкил этилаётган профессионал футбол академиялари ва яқинда иш бошлаган Миллий футбол маркази ёшларимизнинг янги ютуқларга эришиши учун мустаҳкам замин бўлаётгани қайд этилди.
Шунингдек, ўтган йили пойтахтимизда 100 гектардан зиёд майдонда 5 та йирик спорт мажмуасини ўз ичига олган Олимпия шаҳарчаси қуриб битказилгани, Янги Тошкентда ФИФА стандартларига тўлиқ жавоб берадиган 55 минг ўринли муҳташам стадион қад ростлаётгани таъкидланди. Бу каби замонавий иншоотлар юртимизда нуфузли халқаро мусобақаларни ўтказишга, спортчиларимизни янада улкан ғалабалар сари етаклашга хизмат қилади.
Давлатимиз раҳбари миллий терма жамоа аъзоларига мурожаат қилиб, халқимиз уларга оқ фотиҳа бериб, катта мундиалга кузатаётганини таъкидлади. Олдинда Португалия, Колумбия ва Конго терма жамоалари билан муҳим ўйинлар кутиб тургани, футболчиларимиз катта куч-ғайрат ва ишонч билан майдонга чиқиши зарурлиги қайд этилди.
– Шуни билингки, биз доим сизлар биланмиз. Ҳақиқий ўзбекона жасорат, матонат ва иродангиз билан чиройли ва ишончли ўйин кўрсатиб, барчамизни хурсанд қиласиз деб ишонамиз, – деди Президент.

Президент принял участие в церемонии проводов национальной сборной на чемпионат мира
Президент Шавкат Мирзиёев принял участие в церемонии проводов национальной сборной Узбекистана по футболу на чемпионат мира 2026 года.
В начале церемонии игроки национальной сборной Узбекистана выстроились на поле.
Глава нашего государства поздравил собравшихся на стадионе соотечественников, футбольных болельщиков, членов национальной сборной, тренерский штаб и представителей спортивной общественности с большим футбольным праздником.
Отмечено, что сегодня является еще одной исторической датой для узбекского футбола, с большой надеждой и добрыми пожеланиями национальная сборная провожается на чемпионат мира, который пройдет на полях США, Мексики и Канады.
Президент подчеркнул, что наши футболисты подарили стране незабываемые моменты, и от имени всего народа выразил им, воспитавшим их родителям, наставникам и тренерам, всем членам национальной сборной глубокую благодарность.
В ходе церемонии особо отмечена любовь и преданность, с которыми футбольные болельщики поддерживают национальную команду. Президент поблагодарил соотечественников, которые были рядом с футболистами как в победные моменты, так и в трудные периоды, неизменно поддерживая их.
Отдельно затронута также деятельность фан-клубов. Как было подчеркнуто, они не только наблюдают за матчами национальной сборной с трибун, но и в каждом поединке выполняют роль «двенадцатого игрока», придавая игре особый, самобытный колорит. Глава государства выразил уверенность, что на чемпионате мира они продолжат поддерживать наших футболистов вместе с тысячами соотечественников, проживающих в Узбекистане и за границей.
Президент отметил, что футбол в нашей стране уже стал настоящим другом каждой семьи. Выражена уверенность, что в будущем появятся новые чемпионы из числа подрастающего поколения, вдохновленного успехами спортсменов.
Отмечено, что внимание, уделяемое спорту в Новом Узбекистане в последние годы, строительство крупных спортивных сооружений в каждом регионе, создание профессиональных футбольных академий на местах, а также недавно начавший работу Национальный футбольный центр закладывают прочную основу для достижения нашей молодежью новых успехов.
Также подчеркивалось, что в прошлом году в столице завершено строительство Олимпийского городка, занимающего более 100 гектаров и включающего пять крупных спортивных комплексов, а в Новом Ташкенте возводится величественный стадион на 55 тысяч мест, полностью соответствующий стандартам ФИФА. Подобные современные объекты позволят проводить в стране престижные международные соревнования и станут стимулом для наших спортсменов в достижении еще более крупных побед.
Обращаясь к членам национальной сборной, глава государства подчеркнул, что народ провожает их на большой футбольный форум с добрыми напутствиями и надеждой. Отмечалось, что впереди команду ждут важные матчи со сборными Португалии, Колумбии и Конго, поэтому футболисты должны выходить на поле уверенно, с полной самоотдачей и решимостью.
– Помните, что мы всегда с вами. Мы уверены, что благодаря присущей нашему народу смелости, стойкости и воле вы покажете красивую и уверенную игру и порадуете всех нас, – сказал Президент.
В завершение выступления прозвучал Государственный гимн Республики Узбекистан.
Президент Шавкат Мирзиёев сфотографировался на память с членами национальной сборной Узбекистана.
Представлена концертная программа. По завершении мероприятия состоялся контрольный матч национальной сборной.