Ўзбекистон ва Россия етакчилари телефон орқали мулоқот қилдилар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 22 май куни Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин билан телефон орқали мулоқот қилди.
Олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида Ўзбекистон – Россия кенг қамровли стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада ривожлантириш ва мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Турли даражалардаги самарали алоқалар мамнуният билан қайд этилди. Парламентлараро, ишбилармонлик ва маданий-гуманитар алмашинувлар фаол ривожланмоқда.
Товар айирбошлаш ҳажми барқарор ўсиб бормоқда, йил бошидан буён 23 фоизга ошди. Саноат, энергетика, транспорт ва бошқа муҳим соҳаларда, шу жумладан, минтақалар даражасида йирик кооперация лойиҳалари амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон ва Россия раҳбарлари бўлажак икки ва кўп томонлама тадбирлар режасини ҳам кўриб чиқдилар.

22 мая состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Российской Федерации Владимира Путина.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества в контексте практической реализации договорённостей на высшем уровне.
С удовлетворением отмечены продуктивные контакты на разных уровнях. Активно развиваются межпарламентские, деловые и культурно-гуманитарные обмены.
Устойчиво растет товарооборот, который с начала года вырос на 23 процента. Продолжается реализация крупных проектов кооперации в области промышленности, энергетики, транспорта и других приоритетных отраслях, в том числе на уровне регионов.
Лидеры Узбекистана и России также рассмотрели график предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий.