Туркий давлатлар ташкилоти Судьялар кенгашлари раҳбарларининг IV йиғилиши иштирокчиларига
Авваламбор, сиз, азизларни туркий цивилизациянинг қадимий марказларидан бири бўлган кўҳна ва ҳамиша навқирон Самарқанд шаҳрида чин дилдан табриклашдан бахтиёрман.
Ҳеч шубҳасиз, ушбу йиғилишнинг доимо адолат тамойилларига таяниб иш юритган Соҳибқирон Амир Темур салтанатининг пойтахтида, ул зотнинг 690 йиллик қутлуғ таваллуд санаси халқаро миқёсда кенг нишонланаётган кунларда бўлиб ўтаётгани анжуманга алоҳида шукуҳ бағишламоқда.
Жаҳон ҳамжамиятидаги ўрни ва нуфузи тобора ортиб бораётган Туркий давлатлар ташкилотининг бугунги кунда туркий бирлик ва тараққиёт борасида муҳим роль ўйнаётгани барчамизга юксак ғурур ва ифтихор етказади.
Туркий давлатлар ташкилоти фаолиятида қонун устуворлигини таъминлаш, самарали бошқарув ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш масалалари алоҳида ўрин тутади. Айниқса, дунёнинг геосиёсий харитасида туб ўзгаришлар юз бераётган, қарама-қаршиликлар кўлами, низолар кучайиб бораётган ҳозирги мураккаб вазиятда ана шу масалаларни биргаликда муҳокама қилиш ва бу борада самарали ечимлар топиш долзарб аҳамиятга эгадир.
Албатта, мамлакатларимиз ҳаётида адолат ва қонун устуворлигини таъминловчи, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилувчи ва кучли судьялар корпусини яратишда Судьялар кенгашларидан умидимиз катта.
Айни шу жиҳатдан қараганда, бугунги йиғилиш кун тартибига киритилган масалалар Кенгашларнинг истиқболдаги фаолиятида янги йўналишларни белгилаб беради, деб ишонаман.
Хусусан, анжуман доирасида имзоланиши кутилаётган Аъзо давлатларда Cудьялар одобининг умумий принциплари тўғрисидаги ўзаро англашув меморандуми туркий халқларнинг тарихий-ҳуқуқий анъаналари умумийлиги ва суд тизимлари ўртасида муштарак ахлоқий мезонлар ҳамжиҳатлигини мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Шунингдек, бу муҳим ҳужжат судьяларнинг халқаро миқёсда эътироф этилган хулқ-атвор мезонларининг аҳамиятини эътироф этиб, миллий ҳуқуқий анъаналарга ҳурмат билан ёндашишни ҳам кўзда тутади.
Таъкидлаш лозимки, жорий йилнинг 6 майида Тошкентда бўлиб ўтган Одил судлов академиялари форумида суд-ҳуқуқ соҳасида туркий давлатлар таълим тизимини ташкил этишнинг минимал стандартларига оид халқаро ҳужжат қабул қилинди.
Бу мамлакатларимизда судьяларни тайёрлашнинг янги ва универсал тизимини жорий этишга қаратилгани билан, айниқса, диққатга сазовордир.
Қадрли анжуман қатнашчилари!
Сизлар Самарқанд йиғилишида барча давлатлар учун устувор вазифалардан бири бўлган қонун устуворлигини таъминлаш ҳамда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишдек эзгу мақсадлар йўлида салмоқли натижаларга эришасиз, деб ишонаман.
Энг муҳими, бундай форумлар мамлакатларимиз ўртасида стратегик шериклик, халқларимиз орасида яқин дўстлик ва қардошлик ришталарини янада кучайтиришга, туркий дунёнинг халқаро майдондаги обрў-эътибори ва нуфузини юксалтиришга хизмат қилиши, шубҳасиз.
Сизларни ушбу тадбирдаги иштирокингиз билан яна бир бор қутлаб, ғоят шарафли ва масъулиятли фаолиятингизда улкан омадлар, мустаҳкам сиҳат-саломатлик, анжуман ишига эса муваффақият тилайман.

Участникам IV заседания руководителей Судебных советов Организации тюркских государств
Прежде всего искренне рад приветствовать вас, дорогие друзья, в древнем и вечно молодом городе Самарканде – одном из древнейших центров тюркской цивилизации.
Безусловно, проведение нынешнего заседания в столице государства Сахибкирана Амира Темура, который всегда руководствовался принципами справедливости, в дни широкого празднования в международном масштабе 690-летия со дня рождения великого полководца придает форуму особую торжественность.
Организация тюркских государств, роль и авторитет которой неуклонно возрастают в мировом сообществе, сегодня имеет важное значение в укреплении тюркского единства и развития, что преисполняет наши сердца чувствами безмерной гордости и восхищения.
В деятельности Организации тюркских государств особое место занимают вопросы обеспечения верховенства закона, эффективного управления и защиты прав человека. Особенно в нынешней сложной ситуации, когда на геополитической карте мира происходят коренные изменения, а масштабы противоречий и конфликтов продолжают усиливаться, совместное обсуждение этих вопросов и поиск эффективных решений в данной сфере приобретают чрезвычайно актуальное значение.
Безусловно, мы возлагаем большие надежды на Судебные советы в деле обеспечения справедливости и верховенства закона в жизни наших стран, защиты прав человека и формирования сильного судейского корпуса.
Именно с этой точки зрения я убежден, что вопросы, включенные в повестку сегодняшнего заседания, определят новые направления последующей деятельности Советов.
В частности, ожидаемое подписание в рамках форума Меморандума о взаимопонимании по общим принципам судейской этики в государствах-членах будет способствовать укреплению общности историко-правовых традиций тюркских народов и единства общих нравственных критериев между судебными системами.
Этот важный документ, подчеркивая значение международно признанных стандартов поведения судей, также предусматривает уважительное отношение к национальным правовым традициям.
Следует отметить, что на состоявшемся в Ташкенте 6 мая текущего года Форуме академий правосудия был принят международный документ, касающийся минимальных стандартов организации системы образования тюркских государств в судебно-правовой сфере.
Особого внимания заслуживает то, что данный документ направлен на внедрение в наших странах новой и универсальной системы подготовки судей.
Уверен, что на Самаркандской встрече вы достигнете значимых результатов на пути к таким благородным целям, как обеспечение верховенства закона и защита прав человека – одних из приоритетных задач для всех наших государств.
Самое важное, подобные форумы, несомненно, служат дальнейшему укреплению стратегического партнерства между нашими государствами, тесной дружбы и братских уз между нашими народами, повышению авторитета, влияния и статуса тюркского мира на международной арене.
Еще раз поздравляю вас с участием в этом мероприятии и желаю вам больших достижений в вашей чрезвычайно почетной и ответственной деятельности, крепкого здоровья, а также успехов работе форума.