Ўзбекистон Президенти ЕХҲТ билан кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтириш масалаларини муҳокама қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 21 май куни мамлакатимизга расмий ташриф билан келган Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти бош котиби Феридун Синирлиўғлуни қабул қилди.
Учрашувда ЕХҲТ билан иқтисодий-экологик, сиёсий ва гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Очиқ ва конструктив мулоқот юксак даражага чиққани, Ўзбекистоннинг ЕХҲТ ва унинг тизимидаги институтлар билан ҳамкорлиги изчил мустаҳкамланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Ташкилот раҳбарияти Ўзбекистонга ташрифларни мунтазам амалга оширмоқда, ЕХҲТ ДИИҲБ миссиялари мамлакатимизда сайлов жараёнларини мониторинг қилишда фаол иштирок этмоқда.
Трансмиллий таҳдидларга қарши курашиш, суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш, гендер тенгликни илгари суриш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва оммавий ахборот воситаларини ривожлантириш соҳаларида амалга оширилаётган қўшма лойиҳаларнинг натижалари алоҳида қайд этилди.
Томонлар кибержиноятчиликка қарши курашиш, рақамлаштириш ва сунъий интеллектни ривожлантириш, кадрлар малакасини ошириш, ёшларни қўллаб-қувватлаш ҳамда “яшил” кун тартибини илгари суриш каби устувор йўналишларда ҳам ҳамкорликни янада кенгайтириш зарурлигини таъкидладилар.
Ҳамкорлик бўйича янги “йўл харитаси”ни тайёрлаб, Ўзбекистонда ва ЕХҲТ доирасида бир қатор қўшма тадбирларни ўтказиш бўйича келишувга эришилди.

Президент Узбекистана обсудил расширение многопланового сотрудничества с ОБСЕ
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 21 мая принял генерального секретаря Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Феридуна Синирлиоглу, прибывшего в нашу страну с официальным визитом.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы дальнейшего развития сотрудничества с ОБСЕ в экономико-экологическом, политическом и гуманитарном измерениях.
С удовлетворением отмечены высокий уровень открытого и конструктивного диалога, а также последовательное укрепление взаимодействия Узбекистана с ОБСЕ и ее профильными институтами. Руководство Организации регулярно посещает Узбекистан, миссии БДИПЧ ОБСЕ принимают активное участие в мониторинге электоральных процессов в стране.
Особо отмечены результаты совместных проектов в сферах противодействия транснациональным угрозам, реформирования судебно-правовой системы, продвижения гендерного равенства, защиты прав человека и развития СМИ.
Стороны также подчеркнули востребованность дальнейшего расширения сотрудничества в таких приоритетных направлениях, как противодействие киберпреступности, развитие цифровизации и искусственного интеллекта, повышение квалификации кадров, поддержка молодежи и продвижение «зеленой» повестки.
Достигнута договоренность о подготовке новой «дорожной карты» сотрудничества и проведении серии совместных мероприятий в Узбекистане и на площадках ОБСЕ.