Ўзбекистон Президенти БМТ-Ҳабитат раҳбари билан барқарор урбанизация соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш масалаларини муҳокама қилди
Бутунжаҳон урбанизация форуми доирасида 18 май куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев БМТ Бош котибининг ўринбосари, БМТнинг Аҳоли пунктлари бўйича дастури (БМТ-Ҳабитат) ижрочи директори Анаклаудия Россбах билан учрашув ўтказди.
БМТ-Ҳабитат билан шаҳарларни барқарор ривожлантириш, шаҳар инфратузилмасини такомиллаштириш ҳамда шаҳарсозлик соҳасида замонавий ёндашувларни жорий этиш бўйича ҳамкорликни кенгайтириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўтган йили Самарқанд иқлим форуми доирасида бўлиб ўтган учрашувда эришилган келишувлар ижроси ҳам кўриб чиқилди. Ҳамкорликни янада кенгайтириш, жумладан, қўшма “йўл харитаси”ни тайёрлаш, соҳага оид лойиҳаларни илгари суриш ҳамда экспертлар ўртасидаги алоқаларни кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Ўзбекистон Президенти томонидан Бутунжаҳон урбанизация форумида илгари сурилган ташаббусларни амалга ошириш масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Президент Узбекистана обсудил с главой ООН-Хабитат расширение партнерства в сфере устойчивой урбанизации
В рамках Всемирного форума по урбанизации 18 мая Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с заместителем Генерального секретаря ООН, Исполнительным директором Программы ООН по населенным пунктам (ООН-Хабитат) Анаклаудией Россбах.
Обсуждены перспективы расширения взаимодействия с ООН-Хабитат по вопросам устойчивого развития городов, совершенствования городской инфраструктуры и внедрения современных подходов в сфере градостроительства.
Рассмотрен также ход реализации договоренностей, достигнутых в ходе встречи в Самаркандском климатическом форуме в прошлом году. Отмечена важность дальнейшего наращивания взаимодействия, включая подготовку совместной «дорожной карты», продвижение профильных проектов и расширение экспертного взаимодействия.
Состоялся также обмен мнениями по практической реализации инициатив, выдвинутых лидером Узбекистана на Всемирном форуме по урбанизации.