Ахалтака отлари бўйича “Шарқ марвариди – 2026” жаҳон чемпионати ғолибларига
Авваламбор, халқаро от спорти мусобақаси якунларига бағишлаб ўтказилаётган ушбу тантанали маросимда иштирок этаётган барча юртдошларимиз ва муҳтарам меҳмонларимизни чин дилдан қутлайман.
Мусобақаларда юксак маҳорат ва жасорат, миллий анъаналарга садоқат намунасини намоён этиб, улкан натижаларга эришган барча ғолиб ва совриндорларни самимий табриклаймиз.
Бугунги маросим азим пойтахтимиздаги муҳташам ва файзли “Ашхобод” боғида ўтказилаётганида чуқур рамзий маъно бор. Ушбу гўзал маскан нафақат ўзининг бетакрор меъморий қиёфаси, балки ўзбеква туркман халқлари ўртасидаги кўп асрлик дўстлик, яхши қўшничилик, ўзаро ишонч ва муштарак маънавий илдизларнинг ёрқин тимсоли сифатида алоҳида аҳамиятга эга.
Шу кунларда мамлакатларимиз вакиллари ўртасида ўтказилган мусобақалар ва унинг ғолибларини шарафлашга бағишланган мазкур тантанали тадбир ҳам халқларимиз ўртасидаги маънавий яқинликни янада мустаҳкамлашга хизмат қилиши шубҳасиз.
Азал-азалдан озодлик, мардлик, садоқат, матонат ва нафосат тимсоли бўлиб келган отга меҳр ва эътибор Марказий Осиё халқларига хос бўлган олижаноб фазилат ҳисобланади. Ҳозирги вақтда ҳам қардош элларимиз ана шу бебаҳо меросни муносиб давом эттириб, чавандозлик санъатини янада юқори босқичга олиб чиқаётганини алоҳида таъкидлаш лозим.
Халқаро миқёсда от спортини ривожлантириш бўйича Туркманистон Президенти ҳурматли Сердар Гурбангулиевич Бердимуҳамедов ҳамда Туркман халқининг миллий етакчиси, Туркманистон Халқ Маслаҳати Раиси, қадрли биродарим Гурбангули Мяликгулиевич Бердимуҳамедов раҳнамолигида амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар туфайли мамлакат улкан ютуқларга эришмоқда, халқаро майдонда ўз мавқеини мустаҳкамламоқда.
Дунё ҳамжамияти Туркманистоннинг тинчликсевар, конструктив сиёсатини, мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, миллий қадриятларни асраб-авайлаш ва маданий меросни бойитиш борасидаги муваффақиятларини юксак эътироф этмоқда.
Бу ҳақда сўз юритганда, қадимий ахалтака йилқичилиги анъаналарини муносиб давом эттириш, унинг шон-шуҳратини бутун дунёга тарғиб қилиш борасида амалга оширилаётган ишларни алоҳида қайд этиш ўринли бўлади.
Бугунги кунда ахалтака тулпорлари нафақат туркман халқининг миллий ифтихори, балки бутун минтақамиз маданий меросининг ноёб дурдонаси сифатида қадрланмоқда.
“Мустақил бетараф Туркманистон – мақсад сари интилувчи қанотли тулпорлар ватани”, деб эълон қилинган жорий йилда ўтказилаётган маънавий-маърифий тадбирлар, халқаро анжуманлар, илмий форумлар ва байрам тантаналари дунё халқларининг чавандозлик санъатига бўлган қизиқишини янада оширмоқда.
Янги Ўзбекистонда ҳам миллий қадриятларни асраб-авайлаш, аждодларимиздан мерос ноёб анъаналарни келажак авлодларга безавол етказиш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бирига айланган. Хусусан, миллий спорт турларини ривожлантириш, от спортини оммалаштириш, наслдор йилқичиликни қўллаб-қувватлаш ва замонавий инфратузилмани яратиш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Моҳир чавандозлар, тажрибали сайислар ва фидойи мутахассисларимиз бу соҳадаги миллий мактабларнинг шон-шуҳратини юксалтириш, ёш авлодни азму шижоат, ватанпарварлик ва соғлом турмуш тарзи руҳида тарбиялашга муносиб ҳисса қўшмоқдалар.
Биз келгусида ҳам давлатларимиз ўртасида маданий-гуманитар алоқаларни кенгайтириш, азалий дўстлигимизни янада мустаҳкамлаш йўлида барча саъй-ҳаракатларимизни сафарбар этамиз.
Фурсатдан фойдаланиб, мусобақаларда юксак натижаларга эришган барча ғолиб ва совриндорларни яна бир бор самимий муборакбод этаман.
Барчангизга мустаҳкам соғлиқ, оилавий бахт, масъулиятли ва шарафли фаолиятингизда улкан зафарлар тилайман.

Победителям чемпионата мира среди ахалтекинских скакунов «Жемчужина Востока – 2026»
Искренне приветствую всех наших соотечественников и гостей, участвующих в торжественной церемонии, посвященной итогам международных соревнований по конному спорту.
От всей души поздравляем победителей и призеров соревнований, которые продемонстрировали высокое мастерство, мужество, приверженность национальным традициям и добились высоких результатов.
Глубоко символично, что сегодняшнее торжество проходит в величественном и красивейшем столичном парке «Ашхабад». Он значим не только своим неповторимым архитектурным обликом, но и тем, что является ярким воплощением многовековой дружбы, добрососедства, взаимного доверия и общности духовных истоков узбекского и туркменского народов.
Соревнования между представителями наших стран, проведенные в эти дни, и торжественная церемония чествования победителей также, несомненно, будут служить дальнейшему укреплению нашего духовного единства.
Народам Центральной Азии издавна присуще проявление внимания и заботы о лошадях, которые символизируют свободу, силу, преданность, стойкость и красоту. Следует особо отметить, что наши братские народы, достойно сохраняя такое бесценное наследие, подняли искусство верховой езды на еще более высокий уровень.
Благодаря последовательным реформам по развитию конного спорта в международном масштабе, реализуемым под руководством уважаемого Президента Туркменистана Сердара Гурбангулыевича Бердымухамедова и Национального Лидера туркменского народа, Председателя Халк Маслахаты Туркменистана, моего дорогого брата Гурбангулы Мяликгулыевича Бердымухамедова, страна добивается огромных успехов, укрепляет свои позиции на международной арене.
Достижения Туркменистана по продвижению миролюбивой, конструктивной политики, социально-экономическому развитию страны, сохранению национальных ценностей и обогащению культурного наследия получают высокое признание мирового сообщества.
Следует особо отметить работу по достойному продолжению исконных традиций ахалтекинского коневодства, его популяризации и приумножению славы во всем мире.
Сегодня ахалтекинские скакуны ценны как национальная гордость туркменского народа и уникальная жемчужина культурного наследия всего нашего региона.
Духовно-просветительские мероприятия, международные конференции, научные форумы и праздничные торжества, проводимые в этом году под девизом «Независимый нейтральный Туркменистан – родина целеустремленных крылатых скакунов», еще более повышают интерес людей во всем мире к искусству верховой езды.
В Новом Узбекистане сохранение национальных ценностей, передача будущим поколениям уникальных традиций предков является одним из приоритетных направлений государственной политики. Осуществляется масштабная работа по развитию национальных видов спорта, популяризации конного спорта, поддержке племенного коневодства и созданию современной инфраструктуры.
Искусные наездники, опытные коневоды и самоотверженные специалисты вносят достойный вклад в приумножение славы национальных школ в этом направлении, воспитание молодого поколения целеустремленным, смелым, патриотичным, приверженным здоровому образу жизни.
Мы и впредь будем прилагать все усилия на пути дальнейшего расширения культурно-гуманитарных связей, укрепления исторических уз дружбы между нашими государствами.
Пользуясь случаем, еще раз искренне поздравляю победителей и призеров соревнований, достигших высоких результатов.