Туркистон шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирокида Туркий давлатлар ташкилотининг норасмий саммити бошланди.
Конгресс марказида давлатимиз раҳбарини Қозоғистон Республикаси Президенти Қосим-Жомарт Тоқаев самимий кутиб олди.
Делегациялар раҳбарлари биргаликда суратга тушдилар.
Йиғилиш бошланишидан аввал етакчилар Туркий цивилизация маркази қурилишига тамал тоши қўйиш маросимида иштирок этди.
Қозоғистон ташаббуси билан барпо этиладиган ушбу мажмуа туркий халқларнинг муштарак илдизлари, бой тарихий-маданий мероси ва цивилизациялар бирлигини намоён этишга хизмат қилади. Лойиҳа туркий дунё мамлакатлари ўртасида илмий, маданий-гуманитар ҳамкорликни кенгайтириш, маънавий яқинликни мустаҳкамлаш, умумий қадрият ва анъаналарни кенг тарғиб этишга қаратилган.
Шундан сўнг етакчиларга Қозоғистоннинг рақамли ечимлари ҳамда Туркий давлатлар ташкилотига аъзо мамлакатларнинг IT ва сунъий интеллект соҳасидаги қўшма ташаббуслари тақдимот қилинди.

В Туркестане начался неформальный саммит Организации тюркских государств
В городе Туркестане с участием Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева начался неформальный саммит Организации тюркских государств.
В Конгресс-центре главу нашего государства тепло приветствовал Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев.
Cостоялось совместное фотографирование глав делегаций.
Перед началом заседания главы государств приняли участие в церемонии закладки капсулы в фундамент Центра тюркской цивилизации.
Возводимый по инициативе Казахстана комплекс нацелен на демонстрацию общих исторических корней, богатого культурного наследия и цивилизационного единства тюркских народов. Проект направлен на расширение научного и культурно-гуманитарного сотрудничества между странами тюркского мира, укрепление духовной близости, продвижение общих ценностей и традиций.
Затем для лидеров была проведена презентация цифровых решений Казахстана, а также совместных инициатив стран-участниц Организации тюркских государств в сфере IT и искусственного интеллекта.