Ўзбекистон Президенти Қозоғистонга жўнаб кетди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаевнинг таклифига биноан Туркий давлатлар ташкилотининг норасмий саммитида иштирок этиш учун ушбу мамлакатга жўнаб кетди.
“Сунъий интеллект ва рақамли ривожланиш” мавзусида ўтказиладиган йиғилиш кун тартибидан савдо-иқтисодиёт, инвестиция, транспорт-коммуникация ва экология соҳаларида минтақавий ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари ўрин олган.
Етакчилар рақамли инфратузилмани ривожлантириш, инновацион технологияларни жорий этиш ҳамда сунъий интеллектни амалда қўллашга алоҳида эътибор қаратадилар.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева отбыл в эту страну для участия в неформальном саммите Организации тюркских государств.
В повестку дня заседания, которое пройдет под темой «Искусственный интеллект и цифровое развитие», включены вопросы дальнейшего углубления регионального сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной и экологической сферах.
Особое внимание лидеры уделят развитию цифровой инфраструктуры, внедрению инновационных технологий и практическому применению искусственного интеллекта.