Ўзбекистон Президенти амалий ташриф билан Қозоғистонда бўлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаевнинг таклифига биноан 15 май куни амалий ташриф билан ушбу мамлакатда бўлади.
Давлатимиз раҳбари Туркистон шаҳрида Туркий давлатлар ташкилотининг “Сунъий интеллект ва рақамли ривожланиш” мавзусидаги норасмий саммитида иштирок этади.
Тадбир давомида кўп томонлама ҳамкорликни, биринчи навбатда, савдо-иқтисодиёт, инвестиция, транспорт-коммуникация ва экология соҳаларида ҳамда рақамли инфратузилмани ривожлантириш, инновацион технологияларни жорий этиш ва сунъий интеллектни амалда қўллаш борасида янада кенгайтириш хусусида сўз юритилади.
Делегациялар раҳбарлари халқаро ва минтақавий кун тартибидаги долзарб масалаларни ҳам муҳокама қиладилар.

Президент Узбекистана посетит Казахстан с рабочим визитом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева 15 мая посетит эту страну с рабочим визитом.
Глава нашего государства примет участие в неформальном саммите Организации тюркских государств в городе Туркестане на тему «Искусственный интеллект и цифровое развитие».
В ходе мероприятия будут обсуждены вопросы дальнейшего расширения многостороннего сотрудничества, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной и экологической сферах, а также в области развития цифровой инфраструктуры, внедрения инновационных технологий и практического применения искусственного интеллекта.