“SOCAR” ва “British Petroleum” билан ҳамкорликни ривожлантириш режалари муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 13 май куни “Ўзбекистон энергетика ҳафталиги – 2026” форумида иштирок этиш учун мамлакатимизга келган Озарбайжоннинг “SOCAR” компанияси бош директори Равшан Нажаф ҳамда “British Petroleum” компанияси раҳбарияти Ариэль Флорес ва Жованни Кристофолини қабул қилди.
Учрашувда энергетика ва нефть-газ соҳасида етакчилардан ҳисобланган ушбу йирик компаниялар билан ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Энергетика соҳасидаги кооперация муваффақиятли кечаётгани мамнуният билан қайд этилди. “SOCAR” компанияси Устюрт платосидаги углеводород конларини ўзлаштириш лойиҳасини амалга оширишда Ўзбекистоннинг шериги ҳисобланади. “SOCAR”нинг Ўзбекистондаги ваколатхонасини очиш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Ушбу кенг кўламли лойиҳага “British Petroleum” компанияси қўшилганига юксак баҳо берилди.
Нефть-газ соҳасида углеводород хомашёсини қидириш, қазиб олиш ва чуқур қайта ишлаш, нефть ва нефть маҳсулотларини узоқ муддатли етказиб беришни йўлга қўйиш ҳамда тармоқ учун мутахассис кадрлар тайёрлаш бўйича қўшма лойиҳаларни илгари суриш муҳимлиги таъкидланди.
Бундан ташқари, Озарбайжон футбол федерациялари ассоциацияси раиси сифатида ҳам фаолият юритаётган Равшан Нажаф давлатимиз раҳбарига 2027 йилда Ўзбекистон ва Озарбайжонда ёшлар ўртасидаги U-20 жаҳон чемпионатини ўтказишга биргаликда тайёргарлик кўришдаги кўмаги учун миннатдорлик билдирди.

Президент Узбекистана обсудил планы по развитию сотрудничества с компаниями SOCAR и British Petroleum
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 13 мая принял главу азербайджанской компании SOCAR Ровшана Наджафа, а также руководство компании British Petroleum Ариэля Флореса и Джованни Кристофоли, прибывших в нашу страну для участия в форуме «Энергетическая неделя Узбекистана – 2026».
Были рассмотрены вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества с этими ведущими компаниями – одними из лидеров в энергетической и нефтегазовой отраслях.
С удовлетворением отмечена успешная кооперация в сфере энергетики. Компания SOCAR является партнером Узбекистана в реализации проекта разработки углеводородных месторождений на плато Устюрт. Принято решение об открытии представительства SOCAR в Узбекистане.
Дана высокая оценка присоединению британской British Petroleum к этому масштабному проекту.
Подчеркнута важность продвижения совместных проектов в нефтегазовой сфере, разведке, добыче и глубокой переработке углеводородного сырья, налаживании долгосрочных поставок нефти и нефтепродуктов, а также по подготовке отраслевых кадров.
Кроме того, Ровшан Наджаф, являющийся также председателем Ассоциации футбольных федераций Азербайджана, поблагодарил лидера нашей страны за содействие в совместной подготовке к проведению чемпионата мира по футболу среди молодёжи U-20 в Узбекистане и Азербайджане в 2027 году.