Ўзбекистон Президенти Бразилия билан кўп қиррали шерикликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 12 май куни ташриф билан мамлакатимизга келган Бразилия Федератив Республикаси ташқи ишлар вазири Мауро Виейрани қабул қилди.
Учрашув аввалида юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Бразилия Президенти Луис Инасиу Лула да Силванинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон – Бразилия муносабатларини янада мустаҳкамлаш ва кўп қиррали ҳамкорликни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқиш масалалари муҳокама қилинди.
Олий даражада тизимли мулоқотни йўлга қўйиш, сиёсий ва парламентлараро алоқаларни фаоллаштириш муҳимлиги қайд этилди.
Ўзаро савдо ҳажмини ошириш, ишбилармонлик алоқаларини ривожлантириш, кимё, электротехника, фармацевтика ва саноатнинг бошқа тармоқларида қўшма лойиҳаларни илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Қишлоқ хўжалиги, селекция, туризм, спорт ва бошқа йўналишлардаги ҳамкорлик истиқболлари кун тартибида бўлди.
Белгиланган вазифаларни амалга ошириш учун Ҳукуматлараро комиссия тузиш таклиф этилди.
Томонлар халқаро даражадаги долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашдилар, бўлажак тадбирлар режасини муҳокама қилдилар.

Президент Узбекистана подчеркнул важность расширения многопланового партнёрства с Бразилией
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 12 мая принял министра иностранных дел Федеративной Республики Бразилия Мауро Виейру, прибывшего в нашу страну с визитом.
В начале встречи высокий гость передал главе нашего государства теплые приветствия и наилучшие пожелания от Президента Бразилии Луиса Инасиу Лула да Силвы.
Были обсуждены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-бразильских отношений и вывода многопланового взаимодействия на качественно новый уровень.
Подчеркнута важность налаживания системного диалога на высшем уровне, активизации политических и межпарламентских контактов.
Особое внимание уделено наращиванию объемов взаимной торговли, развитию бизнес-контактов, продвижению совместных проектов в химической, электротехнической, фармацевтической и других отраслях промышленности.
Отмечены перспективы сотрудничества в области сельского хозяйства, селекции, туризма, спорта и других направлениях. Для практической реализации поставленных задач предложено создать Межправительственную комиссию.
Стороны также обменялись мнениями по актуальным вопросам международной повестки, обсудили график предстоящих мероприятий.