29-Евроосиё иқтисодий саммити иштирокчиларига
Евроосиё иқтисодий саммитининг барча иштирокчиларини самимий қутлаш ва энг эзгу тилакларимни йўллашдан бағоят мамнунман.
Ўтган ўн йиллар давомида Саммит етакчи сиёсатчилар, ишбилармон доиралар ва экспертлар ҳамжамияти вакилларини бирлаштирган муҳим мулоқот майдони сифатида ўзини намоён этди.
Анжуманнинг Истанбулда ўтказилиши алоҳида рамзий маънога эга. Асрлар давомида бу бетакрор шаҳар Европа ва Осиё ўртасида кўприк бўлиб, минтақалараро маданий ва савдо-иқтисодий алоқалар ривожига беқиёс ҳисса қўшиб келади.
Бугунги кунда замонавий Туркияда Президент Режеп Таййип Эрдоғаннинг “Туркия асри” стратегик ғояси муваффақиятли амалга оширилаётганини алоҳида мамнуният билан таъкидлашни истар эдим.
Туркия глобал кун тартибидаги долзарб муаммоларни самарали ҳал этиш йўлида ўз саъй-ҳаракатларини тўлиқ сафарбар этиб, халқаро муносабатларнинг ишончли ва нуфузли иштирокчиси сифатида таъсири ортиб бормоқда.
Президент Эрдоғаннинг қатъий интилишлари туфайли бугун Ўзбекистон ва Туркия муносабатлари кенг кўламли стратегик шериклик даражасига кўтарилди.
Давлатларимиз ўртасидаги ҳамкорликнинг энг устувор йўналишлари Евроосиё иқтисодий саммитининг асосий мақсадлари – тенг ҳуқуқлилик, ишонч ва ўзаро ҳурматга асосланган кенг қамровли шериклик ва барқарор тараққиёт тамойилларига тўла мос келади.
Бу галги Саммитнинг асосий мавзуларидан бири сифатида сув танқислиги ва “яшил” ресурслар шароитида глобал масъулият масаласи бугунги кунда алоҳида аҳамият касб этмоқда. Дунё тобора авж олаётган иқлим хавф-хатарларига, хусусан, чўлланиш, тупроқ емирилиши, сув танқислиги ва экологик вазият ёмонлашувига дуч келмоқда.
Марказий Осиёда ушбу жараёнлар айниқса кескин намоён бўляпти: ҳарорат ошиш суръатлари кўрсаткичи жаҳон миқёсидаги ўртача меъёрлардан юқори бўлиб, музликлар емирилмоқда, тупроқ деградацияси кучаймоқда.
Бундай шароитда экологик барқарорликни таъминлаш Янги Ўзбекистонни тараққий эттиришнинг энг устувор йўналишларидан бирига айланди.
“Яшил макон” лойиҳаси доирасида ҳар йили 200 миллион туп дарахт экилмоқда, Орол денгизининг қуриган тубида эса улкан яшил ҳимоя майдонлари яратилмоқда.
Биз ривожланишнинг яшил моделига изчиллик билан ўтмоқдамиз, бу жараёнда зарарли чиқиндилар ҳажмини 35 фоизга қисқартириб, 2035 йилга қадар уларни 50 фоизгача камайтиришни мақсад қилиб олганмиз.
Шу билан бирга, сув ресурсларини самарали бошқариш, жумладан, сув тежовчи технологияларни жорий этиш бўйича чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Бу эса ҳар йили катта миқдорда сув захираларини тежаш имконини беради.
Ўзбекистон бундан буён ҳам “яшил” кун тартибини фаол илгари суриш ҳамда глобал экологик хавфларни самарали ҳал этиш йўлларини топишга ҳисса қўшишни фаол давом эттиради.
Шу муносабат билан сизларни мамлакатимиздаги халқаро тадбирларда, хусусан, Самарқандда бўлиб ўтадиган Глобал экологик жамғарма Ассамблеясида ва Сувни тежаш бўйича бутунжаҳон форумида иштирок этишга таклиф этаман.
Ишончим комил, биргаликда амалга ошириладиган саъй-ҳаракатларимиз халқаро иқлим ҳамкорлиги кун тартибига, жумладан, БМТнинг иқлим ўзгариши бўйича бўлажак конференциясига тайёргарлик жараёнига амалий ҳисса қўшади.
Қадрли тадбир иштирокчилари!
Ўзбекистон кенг кўламли ҳамкорлик учун доим очиқ ва келгусида ҳам барқарор ривожланишни таъминлашга кўмаклашишга тайёр.
Биз барча саъй-ҳаракатларимизни бирлаштирган ҳолдагина бугунги ва келгуси авлодлар учун фаровон келажакни таъминлай оламиз.

Участникам 29-го Евразийского экономического саммита
Искренне рад направить сердечные приветствия и самые тёплые пожелания всем участникам Евразийского экономического саммита.
За прошедшие десятилетия Саммит утвердился в качестве востребованной диалоговой площадки, объединяющей ведущих политиков, представителей деловых кругов и экспертного сообщества.
Проведение Саммита в Стамбуле имеет особое символическое значение. На протяжении веков этот уникальный город служит мостом между Европой и Азией, способствуя развитию культурного и торгово-экономического обмена между регионами.
Сегодня современная Турция последовательно реализует стратегическую идею Президента Реджепа Тайипа Эрдогана – «Век Турции».
Растет престиж Турции как надежного и влиятельного игрока международных отношений, способного мобилизовать усилия на пути эффективного решения насущных проблем глобальной повестки.
Благодаря неустанным усилиям Президента Эрдогана сегодня отношения Узбекистана и Турции достигли уровня всеобъемлющего стратегического партнерства.
Приоритеты узбекско-турецких отношений полностью созвучны с ключевыми целями Евразийского экономического саммита — расширение всеобъемлющего многостороннего партнерства и устойчивого развития на основе равноправия, доверия и взаимного уважения.
Одна из ключевых тем нынешнего Саммита — глобальная ответственность в условиях дефицита водных и зелёных ресурсов — приобретает сегодня особую актуальность. Мир сталкивается с нарастающими климатическими вызовами, включая опустынивание, деградацию земель, дефицит воды и ухудшение экологической ситуации.
В Центральной Азии эти процессы проявляются особенно остро: темпы потепления превышают среднемировые, сокращаются ледники и усиливается деградация земель.
В этих условиях обеспечение экологической устойчивости стало одним из ключевых приоритетов развития Нового Узбекистана.
В рамках проекта «Зелёное пространство» ежегодно высаживается 200 миллионов деревьев, а на высохшем дне Аральского моря уже созданы масштабные защитные насаждения.
Мы последовательно переходим к «зелёной» модели развития, уже сократив выбросы на 35 процентов и нацелившись на их снижение до 50 процентов к 2035 году.
Одновременно реализуются меры по эффективному управлению водными ресурсами, включая внедрение водосберегающих технологий, что позволяет ежегодно экономить значительные объёмы воды.
Узбекистан намерен и далее активно продвигать «зелёную» повестку и вносить вклад в поиск эффективных решений глобальных экологических вызовов.
В этой связи приглашаю вас принять участие в предстоящих международных мероприятиях в нашей стране, включая Ассамблею Глобального экологического фонда в Самарканде и Всемирный форум по водосбережению.
Уверен, что наши совместные усилия внесут практический вклад в повестку международного климатического сотрудничества, включая подготовку к предстоящей конференции ООН по изменению климата.
Дорогие участники!
Узбекистан открыт к широкому партнёрству, готов и далее содействовать обеспечению устойчивого развития.
Только объединяя усилия, мы сможем обеспечить благополучное будущее для нынешних и будущих поколений.