Миллий бирлик ва ҳамжиҳатлик – энг катта куч, энг катта бойлик
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 8 май куни пойтахтимиздаги Ғалаба боғига ташриф буюрди.
Иккинчи жаҳон урушининг тугаганига қарийб 81 йил бўлди. Шунча вақт ўтса-да, урушнинг аччиқ тарихи, у олиб келган мислсиз кулфат ва мусибатлар инсоният хотирасидан ўчгани йўқ. Аксинча, бу мудҳиш хотиралар бизга тинчлик ва осойишталик нақадар бебаҳо неъмат эканини доимо эслатиб туради. 9 май – Хотира ва қадрлаш куни замирида ана шундай моҳият мужассам.
Давлатимиз раҳбари Ғалаба боғида ушбу сана муносабати билан ташкил этилган хотира маросимида иштирок этди.
Анъанага мувофиқ, Президент Шавкат Мирзиёев “Матонат мадҳияси” ёдгорлиги пойига гулчамбар қўйди. Мазкур муаззам обида урушда халқимиз чеккан азоб-уқубатлар, матонат ва йўқотишларнинг ифодасидир.
– Бугун орамизда соғ-саломат яшаб келаётган уруш ва меҳнат фахрийлари, барча нуронийларимизга алоҳида меҳримиз, эҳтиромимизни изҳор этамиз. Ушбу мажмуа буюк ғалабага муносиб ҳисса қўшган кўп миллатли халқимизнинг жасорати ва қаҳрамонлигини тараннум этадиган табаррук маскан, десак, тўғри бўлади, – деди давлатимиз раҳбари.
Маълумотларга кўра, фашизмга қарши қонли жангларда ўша пайтда 6 миллион 800 минг нафарни ташкил этган аҳолимизнинг қарийб 2 миллион нафари иштирок этган. Шундан 540 мингга яқини ҳалок бўлган, 158 минг нафари бедарак йўқолган, 50 мингдан ортиғи концлагерларда мислсиз қийноқ ва азоблар туфайли ҳалок бўлган, 60 мингдан зиёди ногирон бўлиб қайтган.
Ўзбекистонлик аскар ва офицерлардан 214 мингга яқини жанговар орден ва медаллар билан мукофотлангани уларнинг жасоратидан далолат беради.
Мамлакатимиз уруш йилларида фронтнинг мустаҳкам таъминот базасига айланган, жанг майдонларига жуда катта миқдорда ҳарбий техника, қурол-яроғ, кийим ва озиқ-овқатлар етказиб турилган. Ғоят оғир шароитга қарамай, халқимиз уруш ҳудудларидан кўчириб келинган 1 миллион 500 мингга яқин инсонни, жумладан, ота-онасидан жудо бўлган 250 минг нафар етим болани ўз бағрига олиб, меҳр кўрсатган.
Тадбирда Ўзбекистон Қуролли Кучлари, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, маҳалла фаоллари ва нуронийлар ҳам иштирок этиб, мазкур ёдгорлик пойига гуллар қўйди.
Президент Шавкат Мирзиёев Ғалаба боғидаги “Миллат фидойилари” хиёбонида ҳам бўлиб, мустақиллик йилларида мамлакатимиз ҳимояси йўлида ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимларининг хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
– Бир йил олдин мана шу ҳудудда “Миллат фидойилари” мажмуасини барпо этганимиз, албатта, бежиз эмас. У Ватан ҳимояси ҳар бир авлоднинг муқаддас иши экани, ватанпарварлик анъаналари давомийлигини эслатиб туради, – деди Президентимиз.
Мажмуада мустақиллик йилларида Ватанимиз озодлиги, эл-юртимиз тинчлиги йўлида қаҳрамонларча ҳалок бўлган 196 нафар ҳарбий хизматчи ва ҳуқуқ-тартибот органлари ходимларининг номлари муҳрлаб қўйилган.
Давлатимиз раҳбари ота-оналарга шундай баҳодир, довюрак фарзандларни дунёга келтириб, ҳақиқий ватанпарвар этиб тарбиялагани учун чуқур миннатдорлик изҳор этди.
Халқимиз навқирон ёшда душманга қарши ўзини қалқон қилган бундай фидойи қаҳрамон ўғлонларимизни ҳеч қачон унутмайди. 2025 йилнинг ўзида бу мажмуани 650 мингга яқин юртдошимиз ва хорижий меҳмонлар зиёрат қилган.
Бу ерда кўплаб маънавий-маърифий тадбирлар, тарих, ватанпарварлик, “Келажак соати” дарслари ўтказилмоқда. Бундай ишлар, маънавий-тарбиявий аҳамиятга эга ва уларни давом эттириш зарурлиги қайд этилди.
Жорий йил буюк Амир Темур бобомизнинг 690 йиллик таваллуд санаси юртимизда, чет элларда кенг нишонланяпти.
Соҳибқирон бобомизнинг давлатчилик, жасорат ва қаҳрамонлик машъаласи бугун ҳам порлаб турибди. Бу улуғ анъанани жасур аскар, офицер ва генералларимиз муносиб тарзда давом эттирмоқда. Улар бизнинг катта бойлигимиз, Ватанимизнинг ишончли ва мустаҳкам қалқонлари экани таъкидланди.
– Бугун бу ерда саф тортиб турган “Темурбеклар мактаблари” ўқувчилари, мард ҳарбийларимиз тимсолида Алпомиш, Мангуберди ва Амир Темурларнинг янги авлодини кўрамиз. Буюк аждодларимизнинг бой мероси, илм ва тажриба мактаби нафақат музейларимиз, балки қалбимизга ҳам қайтмоқда. Бамисоли улар қайта тирилиб, Янги Ўзбекистонни, Учинчи Ренессанс пойдеворини биз билан бирга барпо этмоқда. Тошкентдаги Ислом цивилизацияси маркази, Темурийлар тарихи давлат музейи, Самарқанддаги Имом Бухорий мажмуасини бориб кўрган ҳар бир одам буни чуқур ҳис этади, – деди Президент Шавкат Мирзиёев.
Қайд этилганидек, Ватанни ҳимоя қилиш – давлат ва халқ учун ҳеч қачон кун тартибидан тушмайдиган масала. Бу барчамиз учун – муқаддас ва буюк бурч. Айниқса, бугунги ўта таҳликали замонда бу ўн карра, юз карра долзарб бўлиб бормоқда.
Жорий йил Ватанимиз мустақиллигининг 35 йиллиги катта тантана билан нишонланади. Ушбу улуғ сана “Ягона Ватан, ягона халқ бўлиб, янги ҳаёт ва келажак яратамиз” деган эзгу шиор асосида кутиб олинаётгани замирида, албатта, чуқур маъно бор.
– Бугун яқин-атрофимиздаги минтақаларда бўлаётган қарама-қаршилик ва уруш-жанжалларни кўриб турибмиз. Мана шундай мураккаб вазиятда миллий бирлик ва ҳамжиҳатликни сақлаш – энг катта куч, энг катта бойлик эканини ҳаётнинг ўзи яна бир бор тасдиқламоқда. Ватанни ҳимоя қилиш – дунёдаги энг улуғ ва шарафли ишдир. Бу ҳақиқатни чуқур англаб, ҳарбий қасамёдига доимо содиқ бўлиб келаётган ботир ва довюрак ўғлонларимизга ҳар қанча тасаннолар айтсак арзийди, – деди давлатимиз раҳбари.
“Миллат фидойилари” хиёбони кечаю кундуз жасорат овози янграб турадиган, тинчлик учун курашга чорлайдиган қутлуғ маскан бўлиб қолиши, минглаб, миллионлаб Ватан посбонларини тарбиялашга хизмат қилиши таъкидланди.
Ватан олдидаги бурчини адо этиш чоғида қаҳрамонларча ҳалок бўлган ўғлонларимизнинг оила аъзолари ва фарзандларига ҳар томонлама ғамхўрлик кўрсатиш, уларни қўллаб-қувватлаш бундан буён ҳам изчил давом эттирилади.

Народное единство и сплоченность – самая большая сила, величайшее богатство
Прошел почти 81 год со дня окончания Второй мировой войны. Но даже спустя десятилетия горькая история войны, беспримерные бедствия и страдания, которые она принесла человечеству, не стираются из памяти. Напротив, эти трагические страницы истории вновь и вновь напоминают нам о том, насколько бесценны мир и спокойствие. Именно такой глубокий смысл заключен в Дне памяти и почестей, отмечаемом 9 мая.
Глава нашего государства принял участие в памятной церемонии, организованной в Парке Победы по случаю этой знаменательной даты.
По традиции Президент Шавкат Мирзиёев возложил венок к монументу «Ода стойкости». Этот знаковый памятник олицетворяет пережитые нашим народом в годы войны испытания, стойкость и невосполнимые утраты.
– Сегодня мы выражаем особую заботу и уважение находящимся среди нас в добром здравии ветеранам войны и труда, всем нашим уважаемым представителям старшего поколения. Этот комплекс можно по праву назвать священным местом, прославляющим мужество и героизм многонационального народа, внесшего достойный вклад в Великую Победу, – сказал глава государства.
По имеющимся данным, в кровопролитных сражениях против фашизма участвовали около 2 миллионов жителей нашей страны, население которой в тот период составляло 6 миллионов 800 тысяч человек. Из них около 540 тысяч погибли, 158 тысяч пропали без вести, более 50 тысяч умерли в концлагерях от невообразимых мучений и страданий, свыше 60 тысяч вернулись домой инвалидами.
О подвиге узбекистанских солдат и офицеров свидетельствует и тот факт, что около 214 тысяч из них были награждены боевыми орденами и медалями.
В годы войны наша страна стала прочной тыловой базой фронта. На поля сражений регулярно направлялись военная техника, вооружение, одежда и продовольствие. Несмотря на крайне тяжёлые условия, наш народ принял в свои дома и окружил заботой около 1 миллиона 500 тысяч человек, эвакуированных из зон боевых действий, в том числе 250 тысяч детей-сирот, потерявших родителей.
В мероприятии также приняли участие представители Вооруженных Сил Республики Узбекистан, государственных и общественных организаций, активисты махаллей и представители старшего поколения. Они возложили цветы к подножию мемориала.
Президент Шавкат Мирзиёев также посетил Аллею национальных героев в Парке Победы и отдал дань уважения памяти военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, погибших в годы независимости при защите страны.
– Мы не случайно возвели здесь мемориальный комплекс «Беззаветно преданные народу». Он служит напоминанием о том, что защита Родины является священным долгом каждого поколения, символом преемственности патриотических традиций, – отметил Президент Шавкат Мирзиёев.
В мемориальном комплексе выгравированы имена 196 военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, героически погибших в годы независимости при защите свободы Родины и мира в стране.
Глава государства выразил глубокую благодарность родителям, воспитавшим таких мужественных, отважных и по-настоящему преданных Родине сыновей.
Наш народ никогда не забудет самоотверженных сыновей-героев, которые в расцвете сил стали щитом против врага и пожертвовали собой ради Родины. Только в 2025 году этот мемориальный комплекс посетили около 650 тысяч наших соотечественников и иностранных гостей.
Здесь проводится множество духовно-просветительских мероприятий, уроков истории и патриотизма, занятий «Час будущего». Было отмечено, что такая работа имеет важное духовно-воспитательное значение и ее необходимо последовательно продолжать.
В этом году в нашей стране и за рубежом широко отмечается 690-летие со дня рождения нашего великого предка Амира Темура.
Заложенные великим Сахибкираном идеалы государственности, мужества и героизма не утратили своей силы и поныне. Эту славную традицию достойно продолжают наши отважные солдаты, офицеры и генералы. Они – наше большое богатство, надежный и крепкий щит Родины.
– Мы видим новое поколение Алпомышей, Мангуберди и Амиров Темуров в лице стоящих здесь сегодня в строю учеников «Школ Темурбека» и наших храбрых солдат. Богатое наследие великих предков, их школа знаний и опыта возвращается не только в наши музеи, но и в наши сердца. Словно они вновь оживают и вместе с нами возводят Новый Узбекистан, закладывают фундамент Третьего Ренессанса. Каждый, кто посещает Центр исламской цивилизации в Ташкенте, Государственный музей истории Темуридов или комплекс Имама Бухари в Самарканде, глубоко ощущает это, – сказал Президент Шавкат Мирзиёев.
Как отмечалось, защита Родины – это вопрос, который никогда не сходит с повестки дня государства и народа. Это священный и великий долг для всех нас. Особенно в нынешнее крайне напряжённое время его значение возрастает многократно.
В этом году будет широко и торжественно отмечено 35-летие независимости нашей Родины. В том, что эта великая дата встречается под благородным девизом «Единой Родиной, единым народом мы построим новую жизнь, новое будущее!», безусловно, заложен глубокий смысл.
– Сегодня мы видим конфликты и войны, происходящие в соседних регионах. Сама жизнь еще раз подтверждает: сохранение национального единства и сплоченности в таких сложных условиях – это наша самая большая сила и величайшее богатство. Защищать Родину – самая великая и почетная миссия. Наши смелые и отважные сыновья, глубоко осознающие эту истину и всегда верные своей военной присяге, заслуживают самых высоких слов признательности и уважения, – сказал глава государства.
Было отмечено, что Аллея национальных героев должна оставаться священным местом, где днем и ночью звучит голос мужества, призывающий к борьбе за мир и служащий воспитанию тысяч и миллионов защитников Родины.
Подчеркнуто, что и впредь будет последовательно продолжена всесторонняя поддержка семей и детей сыновей, героически погибших при исполнении долга перед Родиной.