Жамоат транспорти тизимини янада ривожлантириш чоралари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев ҳудудларда жамоат транспортини янада яхшилаш ва бу борадаги ишларни жадаллаштириш юзасидан тақдимот билан танишди.
Сўнгги йилларда аҳолига қулай, хавфсиз ва экологик тоза жамоат транспорти хизматини кўрсатиш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, охирги уч йилда пойтахт ва вилоят марказларига 2 минг 650 та замонавий электробус ва автобуслар олиб келинди. Брутто-шартнома асосида 279 та мунтазам йўналиш йўлга қўйилди.
Натижада ҳар куни йўналишга чиқаётган автобуслар сони 3 минг 150 тага етди. Кунлик қатновлар сони 2022 йилдаги 18 мингтадан 45,2 мингтага, йўловчилар оқими эса 900 минг нафардан 2,3 миллион нафарга ошди. Шу орқали 4,8 мингта янги иш ўрни яратилди.
Тақдимотда жамоат транспортини янада ривожлантириш бўйича навбатдаги вазифалар кўриб чиқилди. Урбанизация жараёнлари тезлашаётгани, пойтахт ва вилоят марказларига туташ ҳудудларда аҳоли ҳаракати кескин кўпайгани сабабли шаҳарларга киришда қатновлар 30 фоизга ошгани қайд этилди.
Шу муносабат билан шаҳар жамоат транспортини ягона агломерация тизимига ўтказиш таклиф қилинди. Бунда шаҳарлар атрофидаги 12 километргача бўлган ҳудудларга қатнайдиган автобус йўналишлари ҳам брутто-шартнома тизими билан қамраб олинади.
Жумладан, Тошкент вилоятининг Назарбек, Минерал сувлар ва Уч Қаҳрамон ҳудудларини пойтахт билан боғлаш орқали автомобиллар оқимини камида 20 фоизга камайтириш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди. Умуман, пойтахтда 19 та, вилоят марказларида 79 та шундай йўналиш ташкил этиш режалаштирилган.
Пойтахт жамоат транспорти ва шаҳар атрофи темир йўл қатновларини ўзаро боғлаш мақсадида “электропоезд – автобус”, “электропоезд – метро” каби қулай тарифларни жорий этиш таклиф қилинди.
Қолаверса, вилоят марказларида жамоат транспорти ҳаракат таркибини янгилаш зарурлиги таъкидланди. Ҳисоб-китобларга кўра, ҳудудларда яна 1,5 мингта катта ва ўрта сиғимли автобусларга эҳтиёж бор. Шу боис, замонавий автобуслар олиб келишни рағбатлантириш, тадбиркорлар учун молиявий имкониятларни кенгайтириш, кредит линияларини йўлга қўйиш бўйича таклифлар билдирилди. Жумладан, тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш мақсадида автобусларни импорт қилишда утилизация йиғимидан озод қилиш муддатини яна 2 йилга узайтириш таклиф қилинди.
Тақдимотда автобус ҳайдовчилари учун муносиб ва хавфсиз меҳнат шароитларини яратиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Бугунги кунда айрим ҳайдовчилар меъёрдан ортиқ ишлаётгани хизмат сифатига салбий таъсир кўрсатаётгани қайд этилди. Ўтган йили пойтахтнинг ўзида ҳайдовчиларнинг хатти-ҳаракатлари ва муомаласи юзасидан аҳолидан 1 минг 670 та шикоят келиб тушган. Автобуслар иштирокида 109 та йўл-транспорт ҳодисаси содир бўлган.
Шу муносабат билан брутто-шартнома тизимини такомиллаштириш, бир автобусга тўғри келадиган ҳайдовчилар сонини 2 нафардан 3 нафарга ошириш, ҳаракат хавфсизлиги ва хизмат маданиятини кучайтириш вазифаси қўйилди.
Жамоат транспортида бажарилган иш ҳажми ва сифатини баҳолаш учун ҳар бир вилоятда диспетчерлик марказлари ташкил этилган. Бунинг натижасида ҳаракат жадвалига мувофиқ бажарилаётган қатновлар улуши 90 фоизга етди.
Энди ушбу тизимларга сунъий интеллект технологияларини жорий этиш орқали йўловчилар оқимига мос равишда автобуслар ҳаракатини ташкил қилиш таклиф этилмоқда. Бу бир йўловчини ташиш таннархини 10-15 фоизга қисқартириш имконини беради.
Давлатимиз раҳбари жамоат транспортини ривожлантиришда аҳоли сони кўп шаҳарлар билан бирга туризм марказларини ҳам қамраб олиш зарурлигини таъкидлади.
Самарқанд ва Наманганни аҳолиси бир миллионлик шаҳарларга айлантириш бўйича белгиланган мақсадлардан келиб чиқиб, мазкур ҳудудларда аҳоли ва сайёҳлар учун замонавий “яшил транспорт” йўналишларини кўпайтириш бўйича аниқ мастер-режалар ишлаб чиқиш топширилди.
Охирги йилларда Хива шаҳрига туристлар оқими 3 карра кўпайгани, бу эса қулай жамоат транспортига эҳтиёжни кескин оширгани қайд этилди. Шу боис, Хива, Шаҳрисабз, Марғилон, Қўқон каби йирик туризм масканларида ҳам жамоат транспортини ривожлантириш дастурини бошлаш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Президентимиз жамоат транспорти аҳоли кундалик ҳаёти сифати, шаҳарлардаги ҳаракат маданияти, экология ва иқтисодий фаоллик билан бевосита боғлиқ муҳим соҳа эканини таъкидлаб, мутасаддиларга транспорт хизматлари қулайлиги ва хавфсизлигини ошириш, йўналишларни агломерация тамойили асосида кенгайтириш, соҳада рақамлаштириш ҳамда сунъий интеллект ечимларини жорий этиш бўйича аниқ топшириқлар берди.

Рассмотрены меры по дальнейшему развитию системы общественного транспорта
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по дальнейшему улучшению системы общественного транспорта в регионах и ускорению работы в этом направлении.
В последние годы проводится масштабная работа по обеспечению населения удобным, безопасным и экологически чистым общественным транспортом. В частности, за последние три года в столицу и областные центры доставлено 2 тысячи 650 современных электробусов и автобусов. Организовано 279 регулярных маршрутов на основе брутто-контрактов. Впервые налажено ежегодное выделение из бюджета порядка 2 триллионов сумов на эти цели.
В результате количество курсирующих по маршрутам автобусов достигло 3 тысячи 150. Число рейсов в сутки увеличилось с 18 тысяч в 2022 году до 45,2 тысячи, а пассажиропоток – с 900 тысяч до 2,3 миллиона человек. Благодаря этому создано 4,8 тысячи новых рабочих мест.
На презентации рассмотрены задачи по дальнейшему развитию общественного транспорта. Отмечалось, что в связи с ускорением процессов урбанизации и резким ростом транспортной активности населения на периферии столицы и областных центров интенсивность движения на въездах в города увеличилась на 30 процентов.
В этой связи предложено перевести городской общественный транспорт на единую агломерационную систему. При этом системой брутто-контрактов также будут охвачены автобусные маршруты, курсирующие на дистанцию до 12 километров от городов.
В частности отмечено, что за счет организации транспортного сообщения между столицей и населенными пунктами Назарбек, Минеральные воды и Уч Кахрамон в Ташкентской области можно сократить поток автомобилей как минимум на 20 процентов. В целом планируется организовать 19 таких маршрутов в столице и 79 в областных центрах.
Для интеграции столичного общественного транспорта и пригородного железнодорожного сообщения предложено внедрить такие удобные тарифы, как «электропоезд – автобус» и «электропоезд – метро».
Также отмечена необходимость обновления подвижного состава общественного транспорта в областных центрах. Согласно расчетам, в регионах дополнительно требуется 1,5 тысячи автобусов большой и средней вместимости. В этой связи выдвинуты предложения по стимулированию закупки современных автобусов, расширению финансовых возможностей для предпринимателей и запуску кредитных линий. В частности, в целях поддержки предпринимателей предложено продлить еще на 2 года срок освобождения от утилизационного сбора при импорте автобусов.
На презентации особое внимание уделено созданию достойных и безопасных условий труда для водителей автобусов. Отмечалось, что сегодня сверхурочная работа части водителей негативно сказывается на качестве обслуживания. В прошлом году только в столице от населения поступило 1 670 жалоб, связанных с поведением водителей и обслуживанием. Кроме того, было зафиксировано 109 дорожно-транспортных происшествий с участием автобусов.
В этой связи поставлены задачи по совершенствованию системы брутто-контрактов, увеличению числа водителей на один автобус с 2 до 3 человек, а также усилению мер обеспечения безопасности движения и повышению культуры обслуживания.
Для оценки объема и качества выполненных работ в сфере общественного транспорта в каждом регионе были созданы диспетчерские центры. В результате 90 процентов рейсов стали выполняться строго по графику движения.
Теперь за счет внедрения в этих центрах технологий искусственного интеллекта предложено организовать движение автобусов соразмерно пассажиропотоку. Это даст возможность снизить себестоимость перевозки одного пассажира на 10-15 процентов.
Глава нашего государства отметил, что при развитии общественного транспорта необходимо охватывать не только густонаселенные города, но и туристические центры.
Исходя из поставленных целей по превращению Самарканда и Намангана в города-миллионники, поручено разработать конкретные мастер-планы по расширению современных маршрутов «зеленого транспорта» для жителей и туристов в этих регионах.
Отмечалось, что в последние годы поток туристов в город Хиву увеличился в 3 раза, что резко повысило потребность в удобном общественном транспорте. В этой связи указано на необходимость запуска программ развития общественного транспорта и в таких крупных туристических центрах, как Хива, Шахрисабз, Маргилан и Коканд.