Ўзбекистон Президенти Сербия делегациясини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 май куни ташриф билан мамлакатимизга келган Сербия Республикаси ташқи ишлар вазири Марко Журични қабул қилди.
Учрашув аввалида юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Сербия Президенти Александр Вучичнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни 2025 йил октябрь ойида олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш доирасида янада мустаҳкамлаш истиқболлари кўриб чиқилди.
Ҳукуматлар, парламентлар, ишбилармон доиралар даражасидаги мулоқотлар фаоллашгани, гуманитар алмашинув кенгайиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди.
Товар айирбошлаш ҳажмини ошириш, машинасозлик, фармацевтика, кимё саноати, ахборот технологиялари, қишлоқ хўжалиги, туризм ва бошқа кўплаб муҳим тармоқларда кенг кўламли кооперация дастурини тайёрлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ҳамкорликнинг иқтисодий кун тартибини илгари суриш мақсадида жорий йилда Белград шаҳрида Ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи йиғилишини ўтказишга келишиб олинди.
Уюшган меҳнат миграцияси, маданият ва таълим соҳаларидаги шериклик масалалари кўриб чиқилди.
Томонлар минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашдилар, бўлажак олий даражадаги учрашувлар режасини муҳокама қилдилар.

Президент Узбекистана принял делегацию Сербии
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 мая принял министра иностранных дел Республики Сербия Марко Джурича, прибывшего в нашу страну с визитом.
В начале встречи высокий гость передал главе нашего государства теплые приветствия и наилучшие пожелания от Президента Сербии Александра Вучича.
Были рассмотрены перспективы дальнейшего укрепления многопланового сотрудничества двух стран в контексте реализации договорённостей, достигнутых на высшем уровне в октябре 2025 года.
С удовлетворением отмечены активные контакты на уровне правительств, парламентов, деловых кругов, расширение гуманитарного обмена.
Приоритетное внимание уделено наращиванию товарооборота, подготовке полномасштабной программы кооперации в таких ключевых отраслях, как машиностроение, фармацевтика, химическая промышленность, информационные технологии, сельское хозяйство, туризм и многих других.
В целях продвижения экономической повестки сотрудничества, достигнута договоренность о проведении в этом году в городе Белграде первого заседания Межправительственной комиссии.
Рассмотрены вопросы взаимодействия в области организованной трудовой миграции, культурной и образовательной сферах.
Стороны также обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки, обсудили график предстоящих встреч на высшем уровне.