Ўзбекистонда яшил энергия улушини ошириш бўйича қатъий ёндашув шаклланди
Самарқандда Осиё тараққиёт банки Бошқарувчилар кенгашининг 59-йиллик йиғилиши тадбирлари бўлиб ўтмоқда. Давлатимиз раҳбари тадбирнинг очилиш маросимида нутқ сўзлади. Хорижий делегациялар раҳбарлари билан учрашувлар ўтказди.
Хусусан, йиғилиш доирасида “ACWA” компанияси раҳбари Муҳаммад Абунайян бошчилигидаги делегацияни қабул қилди. Унда шериклик алоқаларини кенгайтириш ва қўшма лойиҳаларни жадаллаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашувдан сўнг “ACWA” компанияси раҳбари Муҳаммад АБУНАЙЯНнинг фикрлари билан қизиқдик.
– Аввало шуни алоҳида айтишим керак, ўз юртимдек бўлиб қолган Ўзбекистонда эканимдан хурсандман. Бу ерга ҳар келишим ўзига хос туйғу бағишлайди, шу лаҳзаларни интиқлик билан кутаман, – деди Муҳаммад Абунайян. – Ушбу имконият учун миннатдорман. Ўзбекистонга ҳар сафар келганимда Президент Жаноби Олийлари учрашувга таклиф қилиб, юксак ҳурмат кўрсатадилар. Бу мен учун катта шараф.
Ҳар гал у киши билан учрашиш, Саудия – Ўзбекистон кенгаши доирасида турли соҳаларга сармоя жалб этишни кенгайтиришга қаратилган улкан мақсадлар ҳақида эшитиш мен учун катта мамнуниятдир. Шу билан бирга, ушбу сармоялар қай даражада амалга оширилаётганини ҳам биргаликда кўриб чиқамиз.
Жаноби Олийлари барча жараёнлардан доимо хабардор. У киши ҳар бир лойиҳанинг ҳолати ҳақида сўрайди. Жараённи тезлаштириш ва муваффақиятга эришиш учун зарур бўлган барча ёрдамни таъминлайди. Уларнинг ташаббуслари ва амалга ошираётган ислоҳотлари ушбу сармояларнинг муваффақиятли амалга ошишига мустаҳкам замин яратиб келмоқда.
Бу сармоялар нафақат иқтисодий, балки ижтимоий жиҳатдан ҳам катта аҳамиятга эга. Ҳар бир учрашувда биз, аввало, амалга оширилган ишларга баҳо берамиз. Шу билан бирга, келгусида Ўзбекистонга қандай янги сармояларни олиб кириш масаласини муҳокама қиламиз.
Шунингдек, Жаноби Олийлари компаниямизнинг турли ҳудудларда, турли технологиялар ва ечимлар асосида амалга ошираётган барча лойиҳаларини ҳам шахсан кузатиб бормоқда.
Айтиш жоизки, у киши Ўзбекистоннинг стратегик ривожланиш йўлини жуда эрта белгилаб берди. Хусусан, яшил энергетика, энергия алмашинуви ва энергетик хавфсизлик масалаларига жуда эрта эътибор қаратилган.
Ўзбекистон Президенти бошқа кўплаб давлатлар ҳали бу масалаларга тўлиқ эътибор қаратмасиданоқ, ушбу йўналишларда аниқ ва узоқни кўзлаган мақсадларни белгилаб берди. Қайта тикланадиган ва яшил энергия улушини ошириш бўйича қатъий ёндашув шаклланди.
Энг муҳими, бу лойиҳалар фақат технология нуқтаи назаридан эмас, балки иқтисодий самарадорлик ва ижтимоий таъсир жиҳатидан ҳам пухта ўйланган. Бу эса самарадорликни таъминлайди, таннархни оптималлаштиради ва барқарор натижага олиб келади.
Айтиш керакки, бугунги кунда Ўзбекистоннинг энергия сиёсати кўплаб мамлакатлар учун намуна бўла олади.
Бу жараёнда фақат таъминот масаласи эмас, балки тўғри иқтисодий ёндашув ва ижтимоий омиллар, жумладан, маҳаллий кадрлар тайёрлаш ҳам ҳисобга олинган.
Жаноб Президент инсон капиталига алоҳида эътибор қаратади. Мамлакатингизда ёшларни янги технологияларга ўқитиш, уларни замонавий билимлар билан таъминлаш, маҳаллий мутахассисларни тайёрлаш масалалари устувор вазифа сифатида белгиланган.
Қурилиш, эксплуатация ва техник хизмат кўрсатиш каби жараёнларда маҳаллий кадрларнинг иштирокини таъминлаш, уларни ўқитиш ва ривожлантириш бўйича тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Саудия Арабистонида энергетик трансформация ва яшил энергетикани жорий этиш жараёни Валиаҳд шаҳзода ва Бош вазир раҳбарлиги остида муваффақиятли амалга оширилмоқда.
Икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорлик натижасида энергетика самарадорлиги бўйича муҳим янгиликлар ва билимлар алмашинуви йўлга қўйилди. Бугун бу йўналишда институционал асослар ҳам яратилган.
Буларнинг барчаси Саудия Арабистони ва Ўзбекистон ўртасида Жаноби Олийлари Президент Шавкат Мирзиёевнинг етакчилиги остида шаклланган яқин ва ишончли ҳамкорлик самарасидир.
Бугунги кунда дунёдаги кўплаб мамлакатлар энергетик хавфсизлик масаласини инқироз шароитида ҳал қилишга мажбур бўлмоқда. Аммо Ўзбекистонда бу масала анча олдиндан, стратегик ёндашув асосида ҳал этилган. Шунинг учун ҳам мамлакат бугунги глобал ўзгаришларга барқарор ҳолда жавоб бермоқда.
Бу эса Президентингизнинг узоқни кўра билиши, қатъияти ва пухта режалаштирилган сиёсати натижасидир.
Биласизми, очиқ ва самимий айтадиган бўлсам, мен у кишининг етакчилигидан жуда таъсирланганман. Дунёда стратегия ва қарашлар ҳақида гапирадиган етакчилар кўп. Лекин бу ғояларни амалга оширадиган, уларни реал натижага айлантирадиган етакчилар жуда кам.
Жаноби Олийлари Президент Шавкат Мирзиёев айнан шундай етакчи. У киши нафақат стратегия белгилайди, балки уни ҳаётга татбиқ этади, натижага эришади ва бу жараёнга шахсан масъулият билан ёндашади.
Энг катта устунлиги эгалик ҳисси ва амалий ёндашувидир. У киши фақат режа тузиб қолмайди, балки уни тўлиқ амалга оширишга эришади. Шу билан бирга, нафақат мамлакат ёки минтақа учун, балки халқаро ҳамжамият учун ҳам кучли намуна бўлиб келмоқда.
Бугун биз буни амалда кўриб турибмиз. Илгари Ўзбекистонга инвесторларни жалб қилиш жуда қийин эди. Кўплаб давлатлардан инвесторлар деярли келмасди.
Ҳозир эса вазият мутлақо ўзгарган. Бугун бутун дунёдан сифатли ва йирик инвесторлар Ўзбекистонга келмоқда. Бу катта меҳнат, изчил ислоҳотлар ва қатъий сиёсий ирода натижасидир.
Шаффофликни таъминлаш, институционал ислоҳотлар, меъёрий-ҳуқуқий базани такомиллаштириш, қонун устуворлигини мустаҳкамлаш – буларнинг барчаси босқичма-босқич амалга оширилди. Ва, энг муҳими, бу жараёнлар ортида ҳақиқий қатъият ва амалий ҳаракат турибди.
Бугун халқаро анжуманларда ҳам буни яққол кўриш мумкин. Биз айни пайтда иштирок этаётган тадбирда ҳам дунёнинг турли бурчакларидан келган иштирокчиларни кўриб турибмиз.
Яқин кунларда бўлиб ўтадиган инвестиция форумида ҳам бу янада яққол намоён бўлади. Ишончим комилки, у ерда сиз дунёнинг турли мамлакатларидан келган етакчи компаниялар ва инвесторларни кўрасиз.
Бу Ўзбекистоннинг қандай ўзгаргани, қандай имкониятлар очилганини кўрсатадиган энг аниқ далилдир.
Мен бир нарсани алоҳида таъкидламоқчиман. Ўзбекистон ҳар қандай инвестормас, балки, жиддий, узоқ муддатли, масъулиятли ва шерикликка тайёрларнигина қабул қилади.
Бу ерда “келиб-кетадиган” сармоядорлар учун шароит яратилмайди. Узоқ муддатли, ўзаро манфаатли ва барқарор ҳамкорлик қадрланади.
Бундай ёндашув натижасида сифатли инвесторлар келмоқда ва улар ўз сармоясидан муносиб натижа олмоқда.
Жаноби Олийлари Президентга алоҳида раҳмат айтиш керак. У киши жуда кўп мамлакатларда ҳали кузатилмаган даражадаги ислоҳотларни амалга оширди.
Марказий Осиёга қаранг. У киши қўшни давлатлар билан муносабатларни янги босқичга олиб чиқди. Кўплаб келишмовчиликларни ҳал қилишга хизмат қилди ва минтақада ўзаро ишонч ва ҳамкорлик муҳитини шакллантирди.
Бугун Марказий Осиё мамлакатлари ўртасидаги яқинлик ва ҳамжиҳатлик – бу ҳам кучли сиёсий ирода ва етакчилик натижаси.
Нега баъзи давлатлар бундай тезликка эриша олмаяпти? Чунки бу ерда фақат раҳбарлик эмас, балки етук стратегик фикрлаш ва амалий ҳаракат уйғунлиги мавжуд.
Жаноби Олийлари Президент ана шу уйғунликни таъминлай олган етакчи. Шунинг учун ҳам бугун кўплаб давлатлар ва халқаро доиралар Ўзбекистондаги ўзгаришларга катта қизиқиш билан қарамоқда.
Хитой, Швейцария, Америка Қўшма Штатлари каби бошқа кўплаб мамлакатларда бўлдим. Ҳамма жойда бир нарсани кўрдим. Одамлар Ўзбекистон ҳақида эшитган, қизиқиш билдирмоқда ва бу мамлакатни яқиндан танишни истаяпти.
Ўзбекистон бугун дунёдаги энг ёрқин трансформация мисолларидан бирига айланди. Ва, бу, албатта, Жаноби Олийлари Президентнинг етакчилиги ва халқнинг қўллаб-қувватлаши натижасидир.
Шу билан бирга, мен бир муҳим жиҳатни алоҳида таъкидламоқчиман: бу ютуқлар ортида буюк халқ турибди. Ёшлар мамлакатнинг энг катта бойлиги ҳисобланади. Улар билимга чанқоқ, ўзгаришларга тайёр ва юқори мақсадларга интилмоқда. Бу эса келажак учун янада катта имкониятлар эшигини очади.
Биз эса, Саудия Арабистони ва Саудия бизнес кенгаши сифатида, шунингдек, ACWA ва Vision Invest компаниялари орқали, Ўзбекистонда турли инфратузилма лойиҳаларига сармоя киритмоқдамиз.
Ушбу лойиҳалар қаторида аэропортлар, тиббиёт муассасалари, жумладан, Фарғонадаги шифохона, шунингдек, сув таъминоти, сувни қайта ишлаш, марказлаштирилган совитиш ва иситиш тизимлари каби йирик ташаббуслар бор.
Бундан ташқари, кўчмас мулк, туризм ва ишлаб чиқариш соҳаларида ҳам фаол иш олиб борилмоқда. Биз Ўзбекистонга замонавий технологиялар ва юқори сифатли ишлаб чиқариш ечимларини олиб кирмоқдамиз.
Айрим компаниялар бу ерда маҳаллий корхоналарни сотиб олиб, ноу-хау ва замонавий технологияларни жорий этмоқда.
Бизнинг мақсадимиз Ўзбекистонни фақат истеъмол бозори сифатида эмас, балки минтақавий марказга айлантиришдир. Яъни бу ерда яратилган маҳсулотлар ва ечимлар кейинчалик бошқа мамлакатларга ҳам экспорт қилинади. Бу эса Ўзбекистонни технология ва билим тарқатувчи марказга айлантиради.
Шу маънода, Саудия Арабистонидаги раҳбарият – Валиаҳд шаҳзода ва Бош вазир, шунингдек, энергетика вазири Жаноби Олийлари Шаҳзода Абдулазиз бин Салмоннинг қўллаб-қувватлаши бу ҳамкорликни янада кучайтирмоқда.
Уларнинг қарашлари ва амбициялари доимо олдинга интилишга қаратилган ва бу ҳамкорлик йил сайин янада кенгайиб бормоқда.
Сизга жуда муҳим бир жиҳатни айтиб бермоқчиман. Мен сиёсатчи эмасман, тадбиркорман. Лекин тадбиркор сифатида амалиётда кўраётган нарсам шуки, бугунги кунда дунёда ноаниқликлар жуда кўпайди. Геосиёсий вазият, урушлар, турли хавфлар – буларнинг барчаси кўплаб мамлакатларни янада эҳтиёткор, ҳатто консерватив қилиб қўйди.
Кўп давлатлар эндиликда асосан ўз ички бозорига эътибор қаратмоқда, бошқа мамлакатларга сармоя киритишга унчалик шошилмаяпти.
Аммо бизнинг ҳолатимиз бошқача. Саудия Арабистони ва Ўзбекистон ўртасидаги муносабатлар – оддий ҳамкорлик эмас, – ўзаро ишончга асосланган стратегик шериклик.
Икки мамлакат раҳбарлари – Валиаҳд шаҳзода, Бош вазир ва Жаноби Олийлари Президент ўртасида шаклланган яқин ва ишончли муносабатлар биз, тадбиркорлар учун жуда катта аҳамиятга эга.
Бу ишонч бизга нафақат ишонч, балки янада кўпроқ иш қилиш, янада каттароқ лойиҳаларга киришиш ва янада катта натижаларга эришиш учун кучли мотивация беради.
Шу ўринда аниқ айтишим мумкин, кеча Жаноби Олийлари Президентга айтганимиздек, Саудия Арабистонидан киритилган сармоя ҳажми 26 миллиард доллардан ошган бўлса, энди бу кўрсаткични янада оширамиз.
Жаноби Олийлари раҳбарлиги остида берган ваъдамизга мувофиқ, бу йил сармоя ҳажмини 30 миллиард доллардан оширишни режалаштирганмиз.
Бу билан чекланиб қолмаймиз. Биз аллақачон 2030 йилгача бўлган режаларни тузмоқдамиз.
Чунки икки мамлакат етакчилари ўртасида умумий мақсадлар ва катта режалар бор. Улар доимо олдинга интилади ва эришилган натижалар билан чекланиб қолмайди.
Уларнинг мақсадлари юқори, ва, биз, бизнес вакиллари сифатида, бу мақсадларни амалга оширишда фаол иштирок этишимиз керак.
Бизнинг вазифамиз Саудия Арабистони ва севимли мамлакатимиз Ўзбекистон ўртасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлайдиган ҳақиқий иқтисодий шерикка айланишдир.
Саудия Арабистонидан келган бизнес вакиллари сифатида бу ерда нафақат сармоя киритиш, балки қўшма қиймат яратиш, янги имкониятлар очиш ва Ўзбекистон тараққиётига ҳисса қўшиш учун келганмиз.
Шахсан мен ҳар сафар бу ерга келганимда ўзимни уйимдагидек ҳис қиламан. Бу мамлакатга келганда менда доимо хурсандчилик ва илҳом пайдо бўлади.
Кетаётганимда эса, яна қачон қайтиб келишим ҳақида ўйлайман.
Иншааллоҳ, яқин ойларда яна қайтиб келаман. Инвестиция форумида яна учрашамиз.
Шунда бугунги учрашув ва муҳокамалардан кейин қандай натижаларга эришганимиз, қандай янги лойиҳаларни амалга оширганимиз ва Ўзбекистонга яна қандай сармоялар ва билимларни олиб келганимизни биргаликда муҳокама қиламиз.

В Узбекистане сформирован твердый подход к увеличению доли зеленой энергии
В Самарканде прошли мероприятия 59-го ежегодного заседания Совета управляющих Азиатского банка развития. На церемонии открытия заседания с речью выступил глава нашего государства. Президент провел встречи с главами зарубежных делегаций.
В рамках заседания состоялся прием делегации во главе с руководителем компании ACWA Мухаммадом Абунайяном. Рассматривались вопросы расширения партнерских связей и ускорения реализации совместных проектов.
После встречи мы поинтересовались мнением руководителя компании ACWA Мухаммада АБУНАЙЯНА.
– Прежде всего должен сказать, я рад находиться в Узбекистане, который стал для меня почти родным. Приезд в вашу страну придает мне особенное чувство, и я каждый раз с нетерпением жду это время.
Благодарен за эту возможность. В каждый мой приезд Его Превосходительство Президент приглашает меня на встречу, оказывает уважение, и это для меня большая честь.
Мне всегда доставляет удовольствие встречаться с ним и узнавать об амбициозных целях, направленных на расширение инвестиций в различных сферах в рамках Саудовско-Узбекского совета.  Мы вместе рассматриваем уровень применения этих инвестиций.
Его Превосходительство осведомлен о всех процессах. Этот человек спрашивает о состоянии каждого проекта. Обеспечивает любую помощь для ускорения процессов и достижения успеха. Его инициативы и проводимые реформы создают основу для успешного использования этих инвестиций.
Инвестиции имеют важное значение не только в экономическом, но и социальном аспекте. На каждой встрече мы, прежде всего, даем оценку проделанной работе. Вместе с тем обсуждаем, какие новые инвестиции нужно привлекать в Узбекистан.
Его Превосходительство лично наблюдает за всеми проектами, реализуемыми нашей компанией на различных территориях на основе высоких технологий и решений.
Следует сказать, этот человек очень рано определил путь стратегического развития Узбекистана. Уделил большое внимание вопросам зеленой энергетики, энергообмена и энергетической безопасности.
Президент Узбекистана в этом направлении определил конкретные и долгосрочные цели, которым многие страны еще не полностью уделили внимание. Сформировал твердый подход к увеличению доли возобновляемой и зеленой энергии.
Главное, эти проекты тщательно продуманы не только с точки зрения технологий, но и в аспекте экономической эффективности и социального воздействия. Это обеспечивает результативность, оптимизацию цен и ведет к положительному результату.
Следует сказать, сегодня энергетическая политика Узбекистана служит образцом для многих стран.
В этом процессе учтены вопросы не только обеспечения, но и правильный экономический подход, социальные факторы, в том числе подготовки местных кадров.
Господин Президент особое внимание уделяет человеческому капиталу. В вашей стране в качестве приоритетных задач намечены обучение молодежи новым технологиям, обеспечение современными знаниями, подготовка местных специалистов.
Проводится системная работа по обеспечению участия местных кадров, их обучению в процессах строительства, эксплуатации и технического обслуживания.
В Саудовской Аравии энергетическая трансформация и процесс внедрения зеленой энергетики успешно проводится под руководством Наследного принца и Премьер-министра.
В результате сотрудничества двух стран вводятся важные новшества и новые знания по энергетической эффективности. Сегодня в этом направлении сформированы институциональные основы.
Все это является результатом тесного и доверительного партнерства между Саудовской Аравией и Узбекистаном, сформированного под руководством Его Превосходительства Президента Шавката Мирзиёева.
В настоящее время многие страны вынуждены решать вопрос энергетической безопасности в условиях кризиса. Но в Узбекистане этот вопрос решен намного раньше на основе стратегического подхода.  Поэтому   страна устойчиво реагирует на происходящие глобальные изменения.
Это результат дальновидности Президента, его твердости и тщательно спланированной политики.
Знаете, если говорить открыто, искренне, я впечатлен лидерскими качествами этого человека. В мире много лидеров, которые говорят о стратегиях и взглядах. Но мало лидеров, способных реализовать эти идеи.
Его Превосходительство Президент Шавкат Мирзиёев не только определяет стратегию, но и внедряет ее в жизнь, достигает ожидаемого результата и с личной ответственностью подходит к этому процессу.
Главное его достоинство – это чувство ответственности и практический подход. Этот человек не только составляет план, но и полностью его реализует. Вместе с тем он является примером не только для страны или региона, но и всего международного сообщества.
Сегодня мы знаем, ранее было сложно привлекать инвесторов в Узбекистан. Из многих стран инвесторы просто не приезжали.
Сейчас ситуация изменилась. Крупные инвесторы со всего мира приезжают в Узбекистан. Это результат большого труда, последовательных реформ и твердой политической воли.
Обеспечение прозрачности, институциональные реформы, совершенствование нормативно-правовой базы, укрепление приоритета закона – все это осуществлялось поэтапно.  И главное, за такими процессами стояли твердость и практические действия.
Это можно видеть на нынешнем международном форуме, в котором принимают участие представители из разных уголков мира.
Это будет проявлено и на предстоящем в ближайшие дни инвестиционном форуме. Убежден, на нем можно будет увидеть представителей ведущих компаний и инвесторов из многих стран.
Он станет демонстрацией того, насколько изменился Узбекистан и какие возможности открылись в этой стране.
Хочу отметить следующее. Узбекистан принимает не любого инвестора, а серьезного, ответственного и готового к долгосрочному партнерству.
В этой стране не создаются условия для несерьезных инвесторов. Здесь ценят долгосрочное, взаимозаинтересованное, устойчивое сотрудничество. Сюда приезжают качественные инвесторы и получают хороший результат из своих инвестиций.
Его Превосходительству Президенту следует сказать особое спасибо. Этот человек реализовал реформы, о которых во многих странах даже не задумывались.
Посмотрите на Центральную Азию. Этот человек вывел на новый уровень отношения между соседствующими странами. Решил многие конфликты, сформировал в регионе взаимно доверительную атмосферу и сотрудничество.
Сегодня близость и сплоченность стран Центральной Азии также является результатом сильной политической воли и лидерства.
Почему отдельным странам не удается достичь такой скорости? Потому что недостаточно такого лидерства, сочетания зрелого стратегического мышления и практических действий.
Его Превосходительство Президент – лидер, которому удалось обеспечить эту гармонию. Именно поэтому сегодня многие государства и международное сообщество с большим интересом наблюдают за происходящими в Узбекистане изменениями.
Я посетил множество стран, включая Китай, Швейцарию, Соединенные Штаты Америки и другие. И везде я наблюдал одно и то же: люди слышали об Узбекистане, проявляют к нему интерес и стремятся ближе познакомиться с этой страной.
Сегодня Узбекистан стал одним из наиболее ярких примеров трансформации во всем мире. И это, безусловно, результат лидерства Его Превосходительства Президента и поддержки народа.
При этом я хотел бы особо подчеркнуть один важный момент: за всеми этими достижениями стоит великий народ. Молодежь является главным богатством страны. Она овладевает знаниями, готова к переменам и стремится к высоким целям. Это открывает еще более широкие возможности для будущего.
Мы со своей стороны – Саудовская Аравия и Саудовский бизнес-совет, а также компании ACWA и Vision Invest – реализуем в Узбекистане различные инфраструктурные проекты.
Среди них – аэропорты, медицинские учреждения, включая клинику в Фергане, а также крупные инициативы в сфере водоснабжения, очистки воды, централизованных систем охлаждения и отопления.
Кроме того, активно развиваются проекты в сферах недвижимости, туризма и промышленности. Мы внедряем в Узбекистане современные технологии и передовые производственные решения.
Некоторые компании приобретают местные предприятия, внедряют ноу-хау и современные технологические подходы.
Наша цель – сделать Узбекистан не только потребительским рынком, но и региональным центром. Иными словами, создать условия, при которых произведенные здесь товары и решения будут экспортироваться в другие страны, превращая Узбекистан в центр технологий и знаний.
В этом контексте поддержка руководства Саудовской Аравии – Наследного принца и Премьер-министра, а также Его Превосходительства Министра энергетики, Принца Абдулазиза бин Салмана – еще больше укрепляет наше сотрудничество.
Его взгляды и амбиции всегда направлены в будущее, и наше партнерство с каждым годом становится все более масштабным.
Я хотел бы отдельно отметить важный момент. Я не политик, я предприниматель. Но как предприниматель я вижу, что сегодня в мире значительно возрос уровень неопределенности. Геополитическая ситуация, конфликты и различные риски делают многие страны более осторожными и даже консервативными.
Многие государства сейчас сосредоточены прежде всего на внутренних рынках и не спешат инвестировать за рубеж.
Однако наша ситуация иная. Отношения между Саудовской Аравией и Узбекистаном – это не просто сотрудничество, а стратегическое партнерство, основанное на взаимном доверии.
Тесные и доверительные отношения, сложившиеся между лидерами двух стран – Наследным принцем, Премьер-министром и Его Превосходительством Президентом – имеют для нас, предпринимателей, особое значение.
Это доверие дает нам не только уверенность, но и сильную мотивацию расширять деятельность, реализовывать еще более масштабные проекты и добиваться еще более значимых результатов.
В этой связи, как мы уже говорили вчера Его Превосходительству Президенту, объем инвестиций из Саудовской Аравии превысил 26 миллиардов долларов, и мы намерены увеличить этот показатель.
В соответствии с обязательствами, принятыми при поддержке Его Превосходительства, в этом году мы планируем увеличить объем инвестиций до 30 миллиардов долларов.
И мы не остановимся на этом. Уже сейчас мы разрабатываем планы до 2030 года.
Поскольку у лидеров двух стран есть общие цели и масштабные задачи. Они всегда ориентированы на развитие и не ограничиваются достигнутыми результатами.
Их цели высоки, и мы, как представители бизнеса, должны активно участвовать в их реализации.
Наша задача – стать надежным экономическим партнером, который еще больше укрепляет сотрудничество между Саудовской Аравией и дружественной страной – Узбекистаном.
Как представители бизнеса мы приехали сюда не только инвестировать, но и создавать совместную ценность, открывать новые возможности и вносить вклад в развитие Узбекистана.
Лично я каждый раз, приезжая сюда, чувствую себя как дома. Эта страна вызывает у меня особую радость и вдохновение.
А уезжая, я уже думаю о следующем визите.
Иншааллах, я вернусь в ближайшие месяцы, и мы вновь встретимся на инвестиционном форуме.
И тогда мы вместе обсудим достигнутые результаты, новые реализованные проекты, а также то, какие еще инвестиции и знания удалось привлечь в Узбекистан.