Президентимиз Имом Бухорий мақбарасини зиёрат қилди
Эзгу қадриятларимизга мувофиқ, аввало, Имом Бухорий мажмуаси зиёрат қилинди. Буюк ҳадисшунос бобомиз мақбарасида Қуръон тиловат этилиб, дуо ўқилди.
Маълумки, ушбу қутлуғ қадамжо давлатимиз раҳбари ташаббуси билан Имом Бухорийнинг ислом оламида тутган юксак мавқеи, улкан маънавий меросига муносиб тарзда қайтадан бунёд этилди. Зиёратчиларга ҳар томонлама қулай шароит яратилди. Бу йил Рамазон ҳайити арафасида мажмуа яна зиёратчилар учун эшикларини очиб, 60 мингдан ортиқ юртдошимиз ва хорижлик меҳмонлар ҳайит намозини ушбу қутлуғ қадамжода ўқидилар.
Кенг кўламли бунёдкорлик ишлари натижасида Имом Бухорий мажмуаси илгари бир кунда 12 минг зиёратчига хизмат кўрсатган бўлса, бугунги кунда 65 минг нафар зиёратчини қабул қилиш қувватига эга.
Маълумотларга кўра, қутлуғ қадамжо очилганидан сўнг бир ой ичида буюк муҳаддис бобомиз мақбарасини 1 миллиондан ортиқ юртдошимиз ва хорижий фуқаро зиёрат қилди.
Президентимиз мажмуага ташриф буюрувчиларга янада қулай шароитлар яратиш, ибодатларини адо этишлари, буюк муҳаддис бобомиз мероси билан яқиндан танишишлари учун барча имкониятларни кенгайтириш бўйича кўрсатмалар берди.
Шунингдек, мажмуага автотранспортда келувчилар учун тўхташ жойларини кенгайтириш, зиёратчилар сайр қиладиган ҳудудларни янада обод қилиш, уларнинг дам олиши учун табиий ва қулай муҳит яратиш, бу борадаги ишларни доимий таҳлил қилиб бориш, ҳар олти ойда мажмуада зиёратчилар учун яратилган шароитларни ўрганиб, қўшимча чораларни белгилаб бориш муҳимлиги таъкидланди. Бутун юртимиздан имом-хатибларни мажмуага таклиф қилиб, малакасини ошириш зарурлиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари зиёрат маданиятини юксалтириш, муқаддас қадамжолар ва мозорларни обод сақлаш бўйича тизимли ишларни йўлга қўйиш, бундай масканларда келиб-кетувчилар учун муносиб шароит яратиш муҳим эканини, ўтганлар хотирасига ҳурмат руҳини кучайтириш ёш авлоднинг ўзлигини англаши ва маънавий тарбиясида муҳим омил бўлишини таъкидлади.

Президент Шавкат Мирзиёев 3 мая прибыл в Самарканд.
По доброй традиции визит начался с посещения комплекса Имама Бухари. В мавзолее великого хадисоведа прочитаны суры из Корана и дуа.
Как известно, по инициативе главы нашего государства эта священная обитель была заново возведена в соответствии с высоким статусом Имама Бухари в исламском мире и его огромным духовным наследием. Для паломников созданы всесторонне удобные условия. В этом году накануне Рамазан хайита комплекс вновь открыл свои двери для паломников, и более 60 тысяч наших соотечественников и зарубежных гостей совершили праздничный намаз в этом благословенном месте.
В результате масштабной созидательной работы комплекс Имама Бухари, ранее обслуживавший 12 тысяч паломников в день, сегодня способен принимать до 65 тысяч посетителей.
Согласно расчетам, после открытия комплекса в течение месяца его посетили более 1 миллиона наших соотечественников и иностранных граждан.
Президент нашей страны дал указания по созданию еще более удобных условий для посетителей комплекса, расширению всех возможностей для отправления религиозных обрядов и близкого ознакомления с наследием нашего великого предка-мухаддиса.
Также подчеркнута важность расширения парковочных мест для приезжающих в комплекс на автотранспорте, дальнейшего благоустройства прогулочных зон для паломников, создания естественной и комфортной среды для их отдыха. Отмечена необходимость на постоянной основе анализировать проводимую в этом направлении работу, каждые шесть месяцев изучать условия, созданные для паломников, и определять дополнительные меры. Указано также на необходимость приглашать в комплекс имам-хатибов со всей страны для повышения их квалификации.
Глава государства отметил важность системной работы по повышению культуры паломничества, благоустройству священных мест и кладбищ, созданию достойных условий для их посещения. Подчеркнуто, что укрепление уважительного отношения к памяти усопших имеет важное духовно-воспитательное значение, способствует осознанию молодым поколением своей идентичности и преемственности национальных ценностей.