Ўзбекистон Президенти ОТБ билан кенг кўламли ҳамкорликни кенгайтириш муҳимлигини таъкидлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Самарқандга ташрифи доирасида Осиё тараққиёт банки президенти Масато Канда бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашув аввалида ОТБ раҳбари мамлакатимиз етакчисига банк Бошқарувчилар кенгашининг 59-йиллик йиғилиши Ўзбекистонда ўтказилишини қўллаб-қувватлагани ва кўрсатган кўмаги учун самимий миннатдорлик билдирди.
Ўзбекистон ва Осиё тараққиёт банки ўртасидаги кенг кўламли ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришнинг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди.
Ҳамкорликни юксак даражага кўтаришга эришилгани чуқур мамнуният билан қайд этилди. Ўтган 30 йилда ОТБ Ўзбекистоннинг ҳақиқий стратегик шеригига айланди.
Лойиҳалар портфели қарийб 16 миллиард долларни ташкил этмоқда, амалиётлар ҳажми бўйича Ўзбекистон банкнинг минтақадаги энг йирик ҳамкорларидан бирига айланди.
Темир ва автомобиль йўллари, энергетика ва ижтимоий инфратузилмани модернизация қилиш, сув таъминоти ва канализация тармоқларини янгилаш, қишлоқ хўжалиги ва хусусий секторни ривожлантириш ҳамда бошқа йўналишлар бўйича муҳим лойиҳалар амалга оширилди ва давом этмоқда.
Ўзбекистон Президенти ва банк раҳбари саммит доирасида имзоланган ОТБ билан шериклик бўйича 2030 йилга қадар бўлган даврга мўлжалланган янги дастурга киритилган умумий қиймати 12,5 миллиард долларлик лойиҳаларни ўз вақтида ва самарали амалга ошириш муҳимлигини таъкидлади.
Ипотека бозори, хусусий сектор, ёшлар ва аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш, камбағалликни қисқартириш, инклюзив таълим ва инсон капиталини ривожлантириш борасидаги ислоҳотларни илгари суриш, рақамли инновацияларни жорий этиш ва махсус иқтисодий зоналарда инфратузилмани модернизация қилиш каби соҳаларда ҳамкорликда ишлашга келишиб олинди.
Марказий Осиё минтақасида йирик инфратузилмавий лойиҳаларни, шу жумладан, банкнинг маблағларни сафарбар этишдаги етакчилигини кучайтириш орқали илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистон Президенти ОТБ раҳбарияти ва жамоасига Бошқарувчилар кенгаши йиғилиши муваффақиятли ва самарали ўтишини тилади.
Учрашув якунида Ўзбекистон ва Осиё тараққиёт банки ўртасида 2030 йилгача мўлжалланган янги шериклик дастурини алмашиш маросими бўлиб ўтди.

Президент Узбекистана выступил за расширение полномасштабного партнерства c АБР
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках программы пребывания в городе Самарканде принял делегацию Азиатского банка развития во главе с президентом этого авторитетного многостороннего финансового института Масато Кандой.
В начале встречи глава АБР искренне поблагодарил лидера нашей страны за поддержку и содействие в проведении 59-го ежегодного заседания Совета управляющих Банка в Узбекистане.
Были рассмотрены практические аспекты расширения полномасштабного взаимовыгодного сотрудничества Узбекистана с Азиатским банком развития.
С глубоким удовлетворением отмечен достигнутый высочайший уровень сотрудничества. За 30 лет взаимодействия АБР стал настоящим стратегическим партнером Узбекистана.
Портфель проектов достигает почти 16 миллиардов долларов, что относит Узбекистан к числу крупнейших партнеров Банка в регионе по объемам операций.
Реализованы и осуществляются важные проекты по модернизации железных и автодорог, энергетической и социальной инфраструктуры, обновлению водных и канализационных сетей, развитию сельского хозяйства и частного сектора, а также в других направлениях.
Президент Узбекистана и глава АБР отметили важность своевременной и эффективной реализации проектов на 12,5 миллиарда долларов, включенных в новую Программу партнерства с АБИИ до 2030 года, которая была подписана в рамках саммита.
Достигнута договоренность о совместной работе в таких направлениях, как поддержка ипотечного рынка, частного сектора, молодежного и женского предпринимательства, сокращение бедности, продвижение реформ в области инклюзивного образования и развития человеческого капитала, внедрение цифровых инноваций, модернизация инфраструктуры в специальных экономических зонах.
Особое внимание уделено вопросам продвижения крупных инфраструктурных проектов в регионе Центральной Азии, в том числе путем усиления лидирующей роли Банка в мобилизации средств.
В завершение Президент Узбекистана пожелал руководству и команде АБР успешного и продуктивного проведения заседания Совета управляющих.
По итогам встречи состоялась церемония обмена новой Программой партнерства между Узбекистаном и АБИИ до 2030 года.