Ўзбекистон Президенти Осиё тараққиёт банки Бошқарувчилар кенгашининг йиллик йиғилишида иштирок этади
122
3-4 май кунлари Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Самарқандда бўлиб ўтадиган Осиё тараққиёт банки Бошқарувчилар кенгашининг 59-йиллик йиғилиши тадбирларида иштирок этади.
Давлатимиз раҳбари тадбирнинг очилиш маросимида нутқ сўзлайди ҳамда хорижий делегациялар раҳбарлари билан учрашувлар ўтказади.
Йиғилишнинг бош мавзуси – “Тараққиёт чорраҳалари: минтақанинг ўзаро боғлиқ келажагини илгари суриш”. Форум глобал ва минтақавий иқтисодиётни ривожлантиришнинг устувор йўналишларини муҳокама қилиш учун муҳим халқаро платформа бўлади.
Иштирокчилар асосий эътиборини “яшил” трансформация, энергетик ўтиш, рақамлаштириш, инвестицияларни жалб қилиш, озиқ-овқат хавфсизлиги, саноатда етказиб бериш занжирларининг барқарорлиги ва бошқа масалаларга қаратадилар.
Беш кунлик саммитда 100 дан ортиқ мамлакат делегациялари, Осиё тараққиёт банки, Жаҳон банки, Халқаро валюта жамғармаси, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банки ва бошқа институтлар раҳбарлари ва ходимлари ҳамда хорижий ҳукуматларнинг 2 минг нафарга яқин вакиллари, етакчи компаниялар ва банклар, трансмиллий корпорациялар топ-менежерлари ҳамда нуфузли экспертлар иштирок этади. Жами 4 мингдан зиёд делегат қатнашиши кутилмоқда.
Ўзбекистон 1995 йилдан буён Осиё тараққиёт банкининг аъзоси бўлиб, унинг энг йирик ҳамкорларидан бири ҳисобланади: лойиҳалар портфелининг умумий ҳажми қарийб 16 миллиард долларни ташкил этмоқда. Мамлакатимиз банкнинг йиллик йиғилишига иккинчи бор мезбонлик қилмоқда.

Президент Узбекистана примет участие в ежегодном заседания Совета управляющих Азиатского банка развития
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 3–4 мая примет участие в мероприятиях 59-го ежегодного заседания Совета управляющих Азиатского банка развития в городе Самарканде.
Глава нашего государства выступит на церемонии открытия мероприятия, а также проведет ряд встреч с руководителями зарубежных делегаций.
Главная тема заседания – «Перекрестки прогресса: продвижение взаимосвязанного будущего региона». Форум станет одной из ключевых международных площадок для обсуждения приоритетов глобального и регионального экономического развития.
В фокусе внимания участников будут вопросы «зеленой» трансформации, энергетического перехода, цифровизации, привлечения инвестиций, продовольственной безопасности, устойчивость промышленных цепочек поставок и другие.
В пятидневном саммите примут участие делегации из более 100 стран, руководители и представители Азиатского банка развития, Всемирного банка, Международного валютного фонда, Азиатского банка инфраструктурных инвестиций и других институтов, а также порядка 2 тысяч представителей иностранных правительств, топ-менеджеры ведущих зарубежных компаний и банков, транснациональных корпораций и авторитетные эксперты. Всего ожидается участие свыше 4 тысяч делегатов.
Узбекистан является членом АБР с 1995 года и входит в число крупнейших его партнеров: совокупный портфель проектов достигает почти 16 миллиардов долларов. Наша страна принимает ежегодное заседание Банка во второй раз.