Президент Шавкат Мирзиёев Фарғона вилояти футбол ассоциациясига қарашли футбол маркази ва “Нефтчи” болалар футбол академиясида яратилган шароитлар билан танишди.
Фарғона вилояти ўзининг бой футбол анъаналари ва истеъдодли чарм тўп усталари билан машҳур.
Жумладан, 1962 йилда ташкил этилган “Нефтчи” футбол клуби Ўзбекистон Суперлигасининг 6 карра чемпиони, мамлакат кубогининг 2 карра ва суперкубокнинг 1 карра соҳиби ҳисобланади. Шунингдек, клуб 1994 йилда МДҲ кубоги финалчиси бўлган, 1994-1995 йилларда эса Осиё чемпионлар лигасида бронза медалларини қўлга киритган.
Бугун ҳам ҳудудда иқтидорли ёш футболчиларни саралаб олиш ва тайёрлаш, малакали мураббийлар захирасини шакллантириш бўйича тизимли ишлар олиб борилмоқда.
Хусусан, профессионал футбол клублари академияларини ривожлантиришга қаратилган чоралар натижасида 2025 йилда “Нефтчи” болалар футбол академияси ташкил этилди.
4,5 гектардан ортиқ майдонни эгаллаган академия 150 нафардан зиёд ўқувчи-ёшлар учун мўлжалланган. Бу ерда 6 та катта ва кичик футбол майдони, замонавий тиббий ва реабилитация ускуналари билан жиҳозланган физиотерапия бўлими фаолият юритади.
Академияда 1,1 миллион долларлик сунъий қопламали, ҳаво гумбаз билан ёпилган ёпиқ футбол манежи барпо этилган.
Вилоятда футбол муҳитини жаҳон стандартлари даражасига олиб чиқиш, иқтидорли ёшларни саралаш мақсадида UEFA инструкторлари ва бошқа халқаро мутахассислар жалб қилинган.
Президентимиз академияда футболчилар учун яратилган шароитларни кўздан кечирди. Ёшлар билан мулоқот қилиб, уларнинг машғулотларини кузатди.

Президент посетил детскую футбольную академию «Нефтчи»
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями, созданными в центре футбольной ассоциации Ферганской области и детской футбольной академии «Нефтчи».
Ферганская область широко известна своими богатыми футбольными традициями и талантливыми игроками.
В частности, футбольный клуб «Нефтчи», основанный в 1962 году, является шестикратным чемпионом Высшей лиги Узбекистана, двукратным обладателем Кубка страны и победителем Суперкубка. Кроме того, в 1994 году клуб стал финалистом Кубка СНГ, а в 1994–1995 годах завоевал бронзовые медали Лиги чемпионов Азии.
Системная работа в регионе по отбору и подготовке талантливых молодых футболистов, формированию резерва квалифицированных тренеров ведется и сегодня.
В частности, в результате мер, направленных на развитие академий при профессиональных футбольных клубах, в 2025 году была основана детская футбольная академия «Нефтчи».
Академия, занимающая площадь более 4,5 гектара, рассчитана на обучение свыше 150 молодых спортсменов. Здесь функционируют 6 больших и малых футбольных полей, а также физиотерапевтическое отделение, оснащенное современным медицинским и реабилитационным оборудованием.
За счет средств в размере 1,1 миллиона долларов в академии построен крытый футбольный манеж с искусственным покрытием и воздушным куполом.
Чтобы развивать футбол на уровне мировых стандартов и выявлять талантливую молодежь, сюда пригласили инструктора УЕФА и других зарубежных специалистов.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с условиями, созданными для футболистов в академии, побеседовал с молодежью и понаблюдал за их тренировкой.