Давлатимиз раҳбари Фарғонадаги IT-парк билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев Фарғона шаҳридаги IT-парк мажмуасида яратилган шарт-шароитлар билан танишди.
Мазкур мажмуа давлатимиз раҳбарининг 2024 йил август ойидаги ташрифи давомида берилган топшириқлари асосида барпо этилган. 150 миллиард сўм бюджет маблағлари ҳисобига қурилган объект бир вақтнинг ўзида 200 нафаргача фойдаланувчини қамраб олади. Йилига 3 мингдан ортиқ ёшларни ўқитиш, уларни амалий лойиҳаларга жалб этиш ва АТ хизматлари кўрсатиш имконияти яратилган.
Марказда фрилансерлар ва дастурчилар учун замонавий коворкинг муҳити, резидент компаниялар учун тўлиқ жиҳозланган офислар ташкил этилган. Бу ерда таълим, ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш жараёнлари ўзаро боғланган ҳолда йўлга қўйилган. Яратилган инфратузилма ёшларнинг ўзини ўзи банд қилиш имкониятларини кенгайтириб, барқарор даромад топишига хизмат қилади.
Қайд этилганидек, сўнгги йилларда Фарғона вилоятида АТ хизматлари ҳажми 4 баробарга ўсиб, экспорт 23 миллион доллардан ошган. Ҳозирги кунда вилоятда “IT-Park” резидентлари сони 139 тага етган. 2025 йилда 22,7 миллион долларлик ахборот технологиялари хизматлари экспорт қилинган.
Янги парк доирасида резидентлар сонини 200 нафарга етказиш, 700 та янги иш ўрни яратиш, хизматлар ҳажмини ошириш ҳамда 30 миллион долларлик экспортга эришиш мақсад қилинган.
Келгусида мазкур мажмуада сунъий интеллект технологиялари хабини ташкил этиш, бошқарув тизимларини рақамлаштиришга қаратилган лойиҳаларни амалга ошириш кўзда тутилган. Шунингдек, сунъий интеллект, дастурлаш, график дизайн, компьютер саводхонлиги ва инглиз тили бўйича замонавий ўқув курслари йўлга қўйилади. Стартаплар учун венчур молиялаштириш, грантлар ва акселерация дастурлари жорий этилади.
Президентимиз парк резидентлари ва ахборот технологиялари соҳасида фаолият юритаётган ёшлар билан мулоқот қилди. Улар томонидан илгари сурилган ташаббус ва ғоялар қўллаб-қувватланди.

Глава нашего государства ознакомился с IT-парком в Фергане
Комплекс построен в соответствии с поручениями, озвученными главой нашего государства в ходе визита в августе 2024 года. Он возведен за счёт средств государственного бюджета в размере 150 миллиардов сумов и способен одновременно принять до 200 человек. Здесь созданы возможности для ежегодного обучения и вовлечения в практические проекты более 3 тысяч молодых людей, а также оказания IT-услуг.
В центре создана современная коворкинг-среда для фрилансеров и программистов, а для компаний-резидентов организованы полностью оборудованные офисы. Здесь интегрированы процессы образования, производства и оказания услуг. Как отмечалось, созданная инфраструктура расширяет возможности самозанятости молодёжи и помогает им получать стабильный доход.
Подчёркивалось, что в последние годы объём IT-услуг в Ферганской области вырос в 4 раза, а экспорт превысил 23 миллиона долларов. В настоящее время число резидентов IT-парка в области достигло 139. В 2025 году экспорт IT-услуг составил 22,7 миллиона долларов.
В рамках нового IT-парка намечено увеличить число резидентов до 200, создать 700 новых рабочих мест, нарастить объёмы услуг и достичь экспорта в размере 30 миллионов долларов.
В перспективе на базе данного комплекса предусмотрено создать хаб технологий искусственного интеллекта, а также реализовать проекты, направленных на цифровизацию систем управления. Кроме того, планируется запуск современных образовательных курсов по ИИ, программированию, графическому дизайну, компьютерной грамотности и английскому языку. Для стартапов внедрят венчурное финансирование, гранты и акселерационные программы.
Президент Шавкат Мирзиёев провёл встречу с резидентами парка и молодёжью, работающей в сфере информационных технологий. Выдвинутые ими инициативы и идеи были поддержаны.