Президентимиз Фарғонанинг саноат ва инвестиция салоҳияти билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев ташрифининг иккинчи куни Фарғона шаҳридаги Инвесторларга хизмат кўрсатиш маркази фаолияти билан танишди.
Фарғона шаҳрида ташкил этилган “Фарғона экспо” халқаро кўргазмалар маркази фаолияти вилоятнинг иқтисодий салоҳиятини кенг намойиш этиш, саноат кооперациясини ривожлантириш, экспортни рағбатлантириш ва инвесторлар учун қулай сервис муҳитини яратишга қаратилган.
Марказ нафақат кўргазма майдони, балки тадбиркорлар ва инвесторлар учун яхлит мулоқот майдончаси вазифасини ўтамоқда.
Беш гектар майдонни эгаллаган мажмуада 200 дан ортиқ ишлаб чиқарувчи корхоналар маҳсулотларини намойиш этиш имконияти яратилган.
Янги барпо этилган 8 қаватли бинонинг дастлабки икки қавати савдо, инвестиция ва тадбиркорликни қўллаб-қувватловчи ташкилотлар учун ажратилган. Юқори қаватлар эса инвесторлар ва бизнес вакиллари учун офис сифатида тақдим этилади.
Марказда йил давомида 15 та тармоқ йўналиши бўйича доимий кўргазма-ярмарка фаолият юритади. Бу ерда давлат идоралари, ишлаб чиқарувчилар, экспортчилар ва инвесторлар бир майдонда учрашиб, амалий ҳамкорликни йўлга қўйиш имконига эга бўлади.
Фарғона тажрибасининг самарадорлигини инобатга олган ҳолда, бундай замонавий кўргазма залларини Тошкент шаҳри, Бухоро, Жиззах ва Самарқанд вилоятларида ҳам барпо этиш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари марказда вилоятнинг саноат ва хизмат кўрсатиш салоҳиятига оид кўргазмалар билан танишди. Машинасозлик, электротехника, заргарлик, чарм-пойабзал, ҳунармандчилик, тиббиёт ва фармацевтика каби тармоқлар маҳсулотлари намойиш этилди.
Шунингдек, ҳудуд учун стратегик аҳамиятга эга йирик инвестиция лойиҳалари тақдимоти ўтказилди. Президентимиз инвесторлар билан суҳбатлашди.

Президент ознакомился с промышленным и инвестиционным потенциалом Ферганы
Президент Шавкат Мирзиёев во второй день поездки  Ферганскую область ознакомился с деятельностью Центра обслуживания инвесторов в городе Фергане.
В Фергане создан международный выставочный центр «Farg‘ona Expo», деятельность которого направлена на широкое продвижение экономического потенциала региона, развитие промышленной кооперации, стимулирование экспорта, а также создание благоприятных условий для инвестиционной деятельности.
Центр выполняет функцию не только выставочной площадки, но и единой коммуникационной платформы для предпринимателей и инвесторов.
На территории комплекса площадью пять гектаров созданы условия для демонстрации продукции более чем 200 производственных предприятий.
Первые два этажа нового восьмиэтажного здания отведены под организации, обеспечивающие поддержку торговли, инвестиций и предпринимательства. А верхние этажи предоставят в качестве офисных помещений инвесторам и представителям бизнеса.
В центре на постоянной основе в течение года функционируют выставки-ярмарки по 15 отраслевым направлениям. Здесь государственные органы, производители, экспортёры и инвесторы получат возможность взаимодействовать на одной площадке и налаживать практическое сотрудничество.
С учётом эффективности ферганского опыта планируется создать аналогичные современные выставочные комплексы в городе Ташкенте, а также в Бухарской, Джизакской и Самаркандской областях.
Глава государства ознакомился с экспозициями, отражающими промышленный и сервисный потенциал региона. Представлена продукция таких отраслей, как машиностроение, электротехника, ювелирная промышленность, кожевенно-обувное производство, ремесленничество, медицина и фармацевтика.
Состоялась также презентация крупных инвестиционных проектов, имеющих стратегическое значение для региона. Президент провел беседу с инвесторами.