Иқтисодий ўсиш суръатлари таҳлил қилиниб, устувор вазифалар белгилаб олинди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 24 апрель куни жорий йилнинг биринчи чорагида ҳудуд ва тармоқлардаги иқтисодий ўсиш таҳлили ва йил якунига қадар устувор вазифалар юзасидан видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилиш аввалида жорий йилнинг биринчи чорагида эришилган макроиқтисодий натижалар кўриб чиқилди. Хусусан, ялпи ички маҳсулот 8,7 фоизга, саноат 8 фоизга, хизматлар 16,1 фоизга, қишлоқ хўжалиги 5,1 фоизга ўсди. Экспорт 5,8 миллиард долларни, хорижий инвестициялар ҳажми 13,7 миллиард долларни ташкил қилди. Инфляция йиллик ҳисобда илк бор 7,1 фоизгача пасайди.
Бунинг ҳисобига январь-март ойларида бюджет даромадлари ўтган йилга нисбатан 35 фоизга кўпайиб, 103 триллион сўмга етди. Маҳаллий бюджетларда қўшимча 2 триллион 200 миллиард сўм маблағ шаклланди. Муҳими, шундан 1 триллион 400 миллиард сўми туман ва шаҳарлар ихтиёрида қолдирилди.
Давлатимиз раҳбари иқтисодиётни халқаро миқёсда янги босқичга олиб чиқиш учун тизимли ислоҳотлар амалга оширилаётганини таъкидлади. Жумладан, келаси ой 2 миллиард 400 миллион долларлик давлат активларининг 30 фоизи илк бор халқаро фонд бозорларига чиқарилиши қайд этилди. Бу Миллий инвестиция жамғармаси ташкил этилиб, 13 та стратегик корхона бошқаруви нуфузли “Franklin Templeton” компаниясига берилгани билан боғлиқ.
Ўтган ҳафта Халқаро валюта жамғармаси эълон қилган ҳисоботда юқори иқтисодий фаоллик орқали Ўзбекистон кучли ва барқарор иқтисодий ўсишни сақлаб қолаётгани қайд этилгани таъкидланди. Шунингдек, жорий йил мамлакатимиз нуфузли “Иқтисодий эркинлик индекси”да 14 поғона юқорилаб, илк бор “иқтисодиёти мўътадил эркин” давлатлар қаторидан жой олди.
Шу билан бирга, Президентимиз биринчи чоракдаги натижаларга маҳлиё бўлиб, хотиржамликка берилиш мутлақо нотўғри эканини таъкидлади. Глобал зиддиятлар, қарама-қаршиликлар ва етакчилик учун кураш кучайиб бораётган ҳозирги шароитда дунё иқтисодиёти аввалгидек “сокин” бўлмаслиги, бундай вазиятда барча раҳбарлар ўз иш услуби, ёндашуви ва дунёқарашини тубдан ўзгартириши зарурлиги қайд этилди.
Йиғилишда кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш масалалари алоҳида таҳлил қилинди. Жорий йил банклар орқали ушбу йўналишга 140 триллион сўм йўналтирилмоқда. Кичик бизнесга берилган ҳар 1 миллиард сўм кредит ҳисобига Ширин шаҳрида 20 та, Учқудуқда 17 та, Хонобод ва Сўхда 14 тадан, Томди туманида 13 та доимий иш ўрни яратилган.
Бироқ Учкўприк, Пискент, Бўстонлиқ, Кармана, Қўрғонтепа туманларида 1 миллиард сўмлик кредитга ўртача 3 та иш ўрни тўғри келмоқда.
Шу боис, кредит ресурсларини тақсимлашда сунъий интеллект имкониятларидан фойдаланиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Соҳа масъулларига туман банкларини сунъий интеллект билан ишлашга ўқитишни бошлаш, банкларда “Сунъий интеллект маслаҳатчиси” платформасини ишга тушириш топширилди. Бу платформа тадбиркорларга кредит олиш учун лойиҳанинг параметрлари, рисклари ва бозордаги талабни таҳлил қилиб, тайёр ечимлар бериши кераклиги таъкидланди.
Тадбиркорлар билан ишлашдаги камчиликлар ҳам кескин танқид қилинди. Айрим раҳбарлар тадбиркор муаммосини ҳал қилиш ўрнига масъулиятдан қочаётгани, масала республика даражасига чиққач, ўзини оқлаш билан овора бўлаётгани кўрсатиб ўтилди.
Масалан, Нурафшон шаҳрида бюрократик тўсиқлар сабабли икки йилдан бери қурилишни бошлай олмаётган тадбиркорга ёрдам бериш ўрнига бу маълумот Президент даражасига қандай етиб борганини қидириш билан овора бўлингани танқид қилинди. Шунингдек, Ғузор, Нарпай, Урганч, Янги йўл, Чиноз туманларида тадбиркорлик инфратузилмаси учун ажратилган 262 миллиард сўм маблағ бўла туриб, лойиҳалар бошланмагани қайд этилди. Тегишли вилоят ҳокимларига бундай раҳбарларнинг лавозимига лойиқлигини кўриб чиқиш топширилди.
Йиғилишда инфляцияни жиловлаш масаласига алоҳида эътибор қаратилди. Давлатимиз раҳбари иқтисодиёт ўсгани билан агар инфляция ҳам ошса, аҳоли ва тадбиркорлар ҳаётида ижобий ўзгариш сезилмаслигини таъкидлади.
Йил бошидан дунёда нефть нархи 40 фоизга ошди. Зиддиятлар оқибатида логистика коридорлари ўзгариб, маҳаллий маҳсулотлар экспорти ва асосий истеъмол товарлари импортида ташиш харажатлари 25-30 фоизга кўпаймоқда. Бу ички нарх-навога қўшимча босим юзага келтирмоқда.
Шу билан бирга, ташқи босимларни баҳона қилиб, инфляция бўйича ишларни ўз ҳолига ташлаб қўймаслик кераклиги таъкидланди. Истеъмол саватидаги маҳсулот ва хизматларнинг 70 фоизи маҳаллий экани қайд этилиб, мутасаддилар ва ҳокимларга жорий йилда инфляцияни 6,5 фоиз даражасида сақлаб қолиш учун маҳаллий маҳсулотлар таклифини кўпайтириш ва нархларни арзонлаштириш вазифаси қўйилди.
Озиқ-овқат хавфсизлиги масалалари ҳам атрофлича кўриб чиқилди. Логистикадаги узилишлар оқибатида биринчи чоракда қорамол импорти икки карра камайган. Бунга тезкор ечим сифатида самолётда ташиладиган ҳар бир наслли қорамол учун 4 миллион сўмгача, гўшт импортида эса транспорт харажатининг ярмини қоплаш йўлга қўйилди.
Иккинчи чоракда 45 минг тонна, йил якунигача жами 130 минг тонна гўшт импортини таъминлаш зарурлиги қайд этилди. Мутасаддиларга қайси йўналишда тўсиқ бўлса ёки юк тўхтаб қолса, тадбиркорлар мурожаат қилишини кутмасдан, онлайн мониторинг орқали тезкор ечим бериш топширилди.
Ҳудудларда 478 минг гектарда озуқа экинлари экилиши режалаштирилган. Лекин Наманганда озуқа ерларининг 74 фоизига ҳалигача экин экилмагани, чорвачиликда имконияти юқори бўлган Зарбдор, Қизилтепа ва Поп туманларида силос экиш бошланмагани, Амударё, Ғиждувон, Хонқа ва Бағдодда ҳам ишлар қониқарсиз экани танқид қилинди.
Яна 100 минг гектар экин ерини янги тизим асосида аукционга чиқариш белгиланган. Мазкур ерларни тезкор аукционга чиқариб, экин экиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Саноат плантациялари ташкил этадиган тадбиркорларга имтиёз ва молиявий ресурслар берилаётгани қайд этилиб, вилоят ҳокимларига бу йил камида 5 тадан йирик саноатлашган мева-сабзавот плантациясини намунали ташкил этиш топширилди.
Йиғилишда саноат ва экспорт масалалари ҳам танқидий таҳлил қилинди. Қамаши, Қарши, Миришкор, Арнасой, Шароф Рашидов, Янгиобод, Навбаҳор, Косонсой, Қумқўрғон, Фурқат, Шовот, Шайхонтоҳур ва Сергели туманлари саноат прогнозига чиқа олмагани қайд этилди. Ушбу 13 та туман ҳокимига режага қанча етмаганига қараб интизомий чора кўриш топширилди.
Ички бозорда мис таклифи кўпайтирилган бўлса-да, қайта ишлаш ойига 6 минг тоннадан ошмаётгани кўрсатиб ўтилди. Оқибатда биринчи чоракда электротехника соҳасида саноат ўсиши прогноздаги 11,2 фоиз ўрнига 7,8 фоизни ташкил қилди, экспорт прогнози эса 57 фоизга бажарилди.
Мутасаддиларга ишлаб чиқариши ва экспорти камайган ҳар бир корхонага бориб, экспортни молиялаштириш ҳамда инвестиция лойиҳалари бўйича муаммоларни жойида ҳал қилиш топширилди. Иккинчи чорак якуни билан соҳада ишлаб чиқаришни 25 триллион сўмга, экспортни 1 миллиард долларга етказиш вазифаси қўйилди.
Корхоналарда ресурс самарадорлиги ва меҳнат унумдорлигини ошириш масаласига ҳам эътибор қаратилди. Кўп давлатлар саноат ва сервисда “Кайзен”, “Lean production” каби прогрессив усулларни қўллаётгани, мамлакатимизда ҳам 50 га яқин тадбиркор бундай ёндашувларни жорий этишни бошлагани айтилди. Бироқ бу етарли эмаслиги қайд этилиб, Иқтисодиёт ва молия вазирлигига бу йил 100 та корхонада самарадорликни ошириш бўйича илғор дастурларни жорий этиш, бунинг учун 30 миллион доллар грант жалб қилиш топширилди.
Экспортчиларни қўллаб-қувватлаш бўйича ҳам камчиликлар кўрсатиб ўтилди. Сўнгги олти ойда 908 та тадбиркор 3 миллиард 600 миллион долларлик шартнома тузган бўлса-да, ҳамкорлардаги вазият ўзгаргани сабабли экспортни бошлай олмаган. Айрим ҳокимлар эса уларга ёрдам бериш ўрнига вазиятни ўз ҳолига ташлаб қўйган.
Оқибатда биринчи чоракда экспорт Норин, Касби, Шеробод, Ёзёвон ва Деновда 2 каррадан зиёд камайган. Шаҳрисабз, Учқудуқ, Паркент, Тошкент туманлари, Жиззах, Навоий, Наманган, Ангрен, Бекобод ва Нурафшон шаҳарларида эса экспорт режаси 70 фоизга ҳам етмаган. Ушбу ҳудуд раҳбарлари биринчи ярим йилликда ўсишни таъминламаса, қатъий хулоса қилиниши маълум қилинди.
Саноат зоналаридан самарали фойдаланиш масаласи ҳам кўриб чиқилди. Бюджет ҳисобидан йўл, электр ва сув инфратузилмаси олиб борилган 226 та саноат зонасидаги 213 гектар майдонда ҳалигача лойиҳа бошланмагани танқид қилинди. Шу билан бирга, 27 та саноат зонасида лойиҳалар жойлаштирилган бўлса-да, инфратузилма етиб бормаган.
Вилоят ҳокимларининг инвестиция бўйича ўринбосарлари зиммасига инфратузилмаси бор саноат зоналаридаги бўш ерларга жойлаштириладиган лойиҳалар портфелини шакллантириш вазифаси қўйилди.
Давлат идораларини ихчамлаштириш ва бизнес учун янги майдонлар очиш масаласи ҳам муҳокама қилинди. Туманлардаги марказий кўчалар ва аҳоли гавжум жойларнинг катта қисмида давлат идоралари жойлашгани қайд этилди. “Кўкдала тажрибаси” асосида 19 та туман ва шаҳарда давлат идораларини ягона маъмурий марказга кўчириш бошланмоқда.
Мазкур ишларни барча туманларда ташкил этиш орқали давлат идораларида йилига 1 миллиард 800 миллион киловатт-соат электр ва 340 миллион куб метр газ тежалиши, бизнес учун 5 миллион квадрат метр жой очилиши мумкинлиги кўрсатиб ўтилди. Шу мақсадда беш йиллик дастур тайёрлаш, жорий йил 26 та туманда давлат идораларини бир жойга кўчиришни бошлаш топширилди. Янги маъмурий марказлар қуришда ҳар бир ходимга тўғри келадиган майдон ўртача 15 квадрат метрдан ошмаслиги белгиланди.
Инвестиция лойиҳалари сифатига алоҳида эътибор қаратилди. Давлатимиз раҳбари ҳар бир янги лойиҳа, ҳар бир доллар сармоя фақат ва фақат қўшилган қиймат, юқори даромадли иш ўрни ва экспортни кўпайтиришга хизмат қилиши кераклигини таъкидлади. Барча раҳбарлар учун инвестиция сифати асосий мезон бўлиши шартлиги қайд этилди.
Ушбу лойиҳалар ишга туширилганидан кейин уларни мониторинг қилиш платформаси яратилган. Масалан, охирги уч йилда ишга тушган 688 та корхонадан 210 таси қувватидан тўлиқ фойдаланмаётгани аниқланган. Оқибатда 33 триллион сўмлик ишлаб чиқариш бой берилган, 23 минг иш ўрни бўш турибди.
Мутасаддиларга ушбу 210 та корхона кесимида “йўл харитаси” тузиб, муаммолар ечими бўйича аниқ муддат ва масъулларни белгилаш топширилди.
Жорий йилда 53 миллиард доллар хорижий инвестиция жалб қилиш мақсад қилинган. Президентимиз раҳбарлар биринчи қадамданоқ тўғри лойиҳа танлаб, унга мос салоҳиятли инвестор топсагина, инвестицияда сифат бўлишини таъкидлади.
Мутасаддиларга сунъий интеллект ёрдамида мавжуд қувватлар, ички ва ташқи бозордаги талабни ўрганиб, қайси ҳудудда қандай лойиҳа қилиш бўйича ечим берадиган платформани ишга тушириш топширилди. Инвесторлар ва консалтинг компанияларига ушбу платформадан “ягона дарча” тамойили асосида фойдаланиш учун шароит яратилади.
Хорижий инвестиция иштирокидаги корхоналар фаолияти ҳам таҳлил қилинди. Юртимизда бундай 18 мингдан ортиқ корхона фаолият юритмоқда. Лекин ишлаб чиқариши бор 526 та корхона бирор марта ҳам экспорт қилмаган. Яна 767 та хорижий инвестиция иштирокидаги корхона фақат четдан товар олиб келиб, сотиш билан шуғулланмоқда.
Улар билан ишлаб, четдан маҳсулот олиб келиб сотаётган корхоналарга шу ернинг ўзида ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича лойиҳалар таклиф қилиш, уларни маҳаллий тадбиркорлар билан боғлаш, эҳтиёт ва бутловчи қисмлар ишлаб чиқариш бўйича кооперацияни йўлга қўйиш, ички бозорда ишлаётган корхоналарга экспортга чиқишда кўмак бериш зарурлиги таъкидланди. Мутасаддиларга бу борада алоҳида дастур ишлаб чиқиш топширилди.
Йиғилишда “Ақлли туман” платформаси ва вазият-таҳлил марказлари тажрибасини кенгайтириш масаласи ҳам кўриб чиқилди. Давлатимиз раҳбари кеча Мирзо Улуғбек туманидаги ситуацион-таҳлил марказида мазкур платформа қандай ташкил қилингани билан танишгани қайд этилди. Бугун барча вилоят ҳокимлари ушбу туманга бориб, янги тизим қандай ишлаётгани, маҳаллалар қиёфаси ва қурилишлар ҳолати билан танишди.
Вилоят ҳокимларига икки ойда ушбу тажриба асосида вилоят марказлари ва йирик шаҳарларда худди шундай ситуацион-таҳлил марказларини ишга тушириш топширилди.
Давлатимиз раҳбари барча даражадаги раҳбарлар бугунги мураккаб вазиятда натижа учун шахсан масъул эканини таъкидлади. Иқтисодий ўсишни таъминлаш, инфляцияни жиловлаш, иш ўринлари яратиш, экспортни кўпайтириш, инвестиция сифати ва тадбиркорлар муаммоларини ҳал қилиш ҳар бир раҳбар фаолиятининг асосий мезони бўлиши белгиланди.

Проанализированы темпы экономического роста и определены приоритетные задачи
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 24 апреля состоялось видеоселекторное совещание по анализу экономического роста в регионах и отраслях в первом квартале и приоритетным задачам на период до конца текущего года.
В начале совещания рассмотрены макроэкономические показатели, достигнутые в первом квартале текущего года. В частности, валовой внутренний продукт вырос на 8,7 процента, промышленность – на 8 процентов, сфера услуг – на 16,1 процента, сельское хозяйство – на 5,1 процента. Экспорт составил 5,8 миллиарда долларов, а объем иностранных инвестиций – 13,7 миллиарда долларов. Уровень инфляции в годовом выражении впервые снизился до 7,1 процента.
За счет этого бюджетные доходы в январе-марте выросли на 35 процентов по сравнению с прошлым годом и достигли 103 триллионов сумов. В местных бюджетах сформированы дополнительные средства в размере 2 триллионов 200 миллиардов сумов. Важно отметить, что в распоряжении районов и городов осталось 1 триллион 400 миллиардов сумов.
Глава нашего государства подчеркнул, что для вывода экономики на новый уровень реализуются системные реформы. В частности, в следующем месяце 30 процентов государственных активов на сумму 2,4 миллиарда долларов впервые будут размещены на международных фондовых рынках. Это связано с созданием Национального инвестиционного фонда и передачей управления 13 стратегическими предприятиями авторитетной компании «Franklin Templeton».
В отчете, опубликованном на прошлой неделе Международным валютным фондом, отмечается сохранение Узбекистаном устойчивого и динамичного роста благодаря высокой экономической активности. В этом году наша страна также поднялась на 14 позиций в Индексе экономической свободы и впервые заняла место среди государств с умеренно свободной экономикой.
Вместе с тем Президент подчеркнул, что расслабляться на фоне достигнутых в первом квартале результатов – абсолютно недопустимо. Отмечено, что в нынешних условиях с нарастающими глобальными противостояниями, борьбой за лидерство мировая экономика не будет такой «спокойной», как прежде, и в такой обстановке всем руководителям необходимо кардинально изменить методы и подходы в работе.
На совещании рассмотрены вопросы развития малого и среднего бизнеса. В этом году на это через банки направляется 140 триллионов сумов. На каждый миллиард сумов кредита, предоставленный малому бизнесу, в городе Ширине создано 20, в Учкудуке – 17, в Ханабаде и Сохе – по 14, а в Тамдынском районе – 13 постоянных рабочих мест.
Однако в Учкуприкском, Пскентском, Бостанлыкском, Карманинском, Кургантепинском районах на 1 миллиард сумов кредита приходится в среднем 3 рабочих места.
В этой связи подчеркнута необходимость использования возможностей искусственного интеллекта в распределении кредитных ресурсов. Ответственным лицам поручено начать обучение сотрудников районных банков работе с искусственным интеллектом и запустить в банках платформу «ИИ-консультант». Отмечено, что данная платформа должна предоставлять предпринимателям готовые решения для получения кредитов, анализируя параметры проекта, его риски и рыночный спрос.
Также подверглись резкой критике недостатки в работе с предпринимателями. Отмечено, что некоторые руководители вместо решения проблем предпринимателя, избегают ответственности, а когда вопрос выходит на республиканский уровень, начинают заниматься поиском оправданий.
Например, ответственные лица в городе Нурафшане вместо оказания помощи предпринимателю, который из-за бюрократических барьеров уже два года не может начать строительство, были заняты выяснением того, каким образом эта информация дошла до Президента. Также отмечено, что в Гузарском, Нарынском, Ургенчском, Янгиюльском и Чиназском районах, несмотря на наличие выделенных 262 миллиардов сумов на развитие предпринимательской инфраструктуры, реализация проектов так и не была начата. Хокимам соответствующих областей поручено рассмотреть вопрос о соответствии таких руководителей занимаемым должностям.
В ходе совещания особое внимание уделено вопросам сдерживания инфляции. Глава нашего государства подчеркнул, что несмотря на рост экономики, повышение инфляции не позволит населению и предпринимателям ощутить положительные изменения в своей жизни.
С начала года мировые цены на нефть выросли на 40 процентов. В результате геополитических противоречий изменились логистические коридоры, что приводит к увеличению транспортных расходов на экспорт местной продукции и импорт основных потребительских товаров на 25-30 процентов. Это оказывает дополнительное давление на ценообразование на внутреннем рынке.
Вместе с тем подчеркнуто, что нельзя под предлогом внешнего давления пускать на самотек работу по сдерживанию инфляции. Отметив, что 70 процентов потребительской корзины состоит из отечественных товаров и услуг, перед ответственными лицами и хокимами поставлена задача увеличить предложение отечественной продукции и снизить цены для удержания инфляции на уровне 6,5 процента в текущем году.
Предметно рассмотрены также вопросы продовольственной безопасности. В результате сбоев в логистике импорт крупного рогатого скота в первом квартале сократился в два раза. В качестве оперативного решения введены меры по компенсации расходов в размере до 4 миллионов сумов за перевозку самолётом каждого племенного скота, а также возмещению половины транспортных расходов при импорте мяса.
Отмечено, что во втором квартале необходимо обеспечить импорт 45 тысяч тонн, а всего до конца года – 130 тысяч тонн мяса. Ответственным лицам поручено оперативно решать возникающие проблемы, связанные с препятствиями и простоями в тех или иных транспортных коридорах, посредством онлайн-мониторинга, не дожидаясь обращения предпринимателей.
Также сообщено, что в регионах планируется засеять кормовыми культурами 478 тысяч гектаров. Подвергнуто критике то, что в Наманганской области на 74 процентах кормовых площадей до сих пор не выполнены посевные работы, а в Зарбдорском, Кызылтепинском и Папском районах, обладающих высоким потенциалом для животноводства, не началось заготовка силоса, признана также неудовлетворительной работа в Амударьинском, Гиждуванском, Ханкинском и Багдадском районах.
Планируется выставить на аукцион ещё 100 тысяч гектаров сельскохозяйственных земель на основе новой системы. Подчеркнута необходимость оперативного выставления этих земель на аукцион и обеспечения их своевременного засева. Отметив, что предпринимателям, создающим промышленные плантации, предоставляются льготы и финансовые ресурсы, хокимам областей поручено в текущем году образцово организовать не менее пяти крупных индустриальных плодоовощных плантаций.
На совещании также критически проанализированы вопросы промышленности и экспорта. Отмечено, что Камашинский, Каршинский, Миришкорский, Арнасайский, Шараф-Рашидовский, Янгиабадский, Навбахорский, Касансайский, Кумкурганский, Фуркатский, Шаватский, Шайхантахурский и Сергелийский районы не достигли прогнозных показателей по промышленности. В отношении хокимов этих 13 районов поручено применить дисциплинарные меры исходя из степени отставания от прогноза.
Несмотря на увеличение предложения меди на внутреннем рынке, ее переработка не превышает 6 тысяч тонн в месяц. В результате рост промышленного производства в электротехнической отрасли по итогам первого квартала составил 7,8 процента при прогнозе 11,2 процента, а экспортный прогноз был выполнен лишь на 57 процентов.
Ответственным лицам поручено посетить каждое предприятие, у которого снизились объемы производства и экспорта и на месте оперативно решать вопросы, связанные с финансированием экспорта и инвестиционными проектами. Поставлена задача довести объем производства в отрасли до 25 триллиона сумов, а экспорт – до 1 миллиарда долларов по итогам второго квартала.
Также уделено внимание вопросам повышения эффективности ресурсов и производительности труда на предприятиях. Отмечено, что многие страны применяют в промышленности и сфере услуг такие прогрессивные методы, как «Кайдзен» и «lean production», около 50 предпринимателей уже начали внедрять подобные подходы и в нашей стране. Подчеркнуто, что этого недостаточно, и Министерству экономики и финансов поручено внедрить в текущем году программы повышения эффективности на 100 предприятиях и привлечь для этого 30 миллионов долларов грантовых средств.
Указаны и недостатки в сфере поддержки экспортеров. Хотя за последние шесть месяцев 908 предпринимателей заключили контракты на сумму 3,6 миллиарда долларов, из-за изменения ситуации у зарубежных партнеров они не смогли начать экспорт. А некоторые хокимы вместо оказания содействия пустили ситуацию на самотёк.
В результате в Нарынском, Касбинском, Шерабадском, Язъяванском и Денауском районах в первом квартале экспорт сократился более чем в два раза, а в Шахрисабзском, Учкудукском, Паркентском, Ташкентском районах, городах Джизаке, Навои, Намангане, Ангрене, Бекабаде и Нурафшане выполнение экспорт не достиг и 70 процентов от прогноза. Отмечено, что при отсутствии роста показателей по итогам первого полугодия в отношении руководителей указанных регионов будут сделаны строгие выводы.
Рассмотрен и вопрос эффективного использования промышленных зон. Подвергнуто критике, что в 226 промышленных зонах, где за счет бюджета проложена дорожная, энергетическая и водная инфраструктура, на площади 213 гектаров до сих пор не начата реализация проектов. Вместе с тем отмечено, что в 27 промышленных зонах, несмотря на наличие размещенных проектов, инфраструктура туда еще не подведена.
Заместителям хокимов областей по вопросам инвестиций поручено сформировать портфель проектов для размещения на свободных площадях промышленных зон, обеспеченных инфраструктурой.
Также обсуждался вопрос оптимизации администраций государственных органов и создания новых пространств для бизнеса. Отмечено, что значительная часть центральных и оживленных улиц в районах занята государственными учреждениями. На основе «Кукдалинского опыта» в 19 районах и городах начато перемещение государственных органов в единые административные центры.
Отмечено, что масштабирование этих мер во всех районах позволит ежегодно экономить 1,8 миллиарда киловатт-часов электроэнергии и 340 миллионов кубометров газа в государственных учреждениях, а также высвободить 5 миллионов квадратных метров для бизнеса. В этих целях поручено подготовить пятилетнюю программу и начать в текущем году перенос государственных органов в единые локации в 26 районах. Установлено, что при строительстве новых административных центров средняя площадь, приходящаяся на одного сотрудника, не должна превышать 15 квадратных метров.
Отдельное внимание уделено качеству инвестиционных проектов. Глава государства подчеркнул, что каждый новый проект и каждый вложенный доллар должны служить исключительно созданию добавленной стоимости, высокодоходных рабочих мест и росту экспорта. Отмечено, что главным критерием для всех руководителей должно стать качество инвестиций.
Создана платформа, осуществляющая мониторинг инвестиционных проектов после их запуска. Благодаря ей, например, выявлено, что из 688 предприятий, начавших работу за последние три года, 210 функционируют не на полную мощность. В результате упущена выгода от производства в размере 33 триллионов сумов, остаются вакантными 23 тысячи рабочих мест.
Ответственным лицам поручено разработать «дорожные карты» по каждому из 210 предприятий с определением конкретных сроков решения проблем и ответственных исполнителей.
В текущем году поставлена цель привлечь 53 миллиарда долларов иностранных инвестиций. Президент подчеркнул, что инвестиции будут качественными только в том случае, если руководители с самого начала подберут правильные проекты и найдут для них соответствующих по потенциалу инвесторов.
Ответственным лицам поручено внедрить платформу, которая будет с использованием искусственного интеллекта анализировать существующие производственные мощности, спрос на внутреннем и внешнем рынках и предоставлять решения о том, какие проекты следует реализовывать в тех или иных регионах. Для инвесторов и консалтинговых компаний будут созданы условия для доступа к данной платформе по принципу «единого окна».
Проведен также анализ деятельности предприятий с участием иностранных инвестиций. В стране действует более 18 тысяч таких субъектов. Однако 526 предприятий, имеющие производственные линии, ни разу не осуществляли экспорт. Еще 767 предприятий с участием иностранных инвестиций занимаются исключительно продажей импортированных товаров.
Подчеркнута необходимость системно работать с такими предприятиями, предлагать им проекты по организации местного производства, налаживать их кооперацию с отечественными предпринимателями, развивать производство запасных частей и комплектующих, а также оказывать содействие действующим на внутреннем рынке компаниям в выходе на экспорт. Ответственным лицам поручено разработать отдельную программу в данном направлении.
На совещании также рассмотрен вопрос масштабирования опыта платформы «Умный район» и ситуационно-аналитических центров. Накануне глава государства ознакомился с результатами организации данной платформы в ситуационно-аналитическом центре Мирзо-Улугбекского района. Сегодня хокимы всех областей посетили этот район и ознакомились с работой новой системы, а также с обликом махаллей и состоянием строительных работ.
Хокимам областей поручено в течение двух месяцев на основе данного опыта запустить аналогичные ситуационно-аналитические системы в областных центрах и крупных городах.
Глава нашего государства подчеркнул, что за достижение результатов в нынешних сложных условиях персональную ответственность несут руководители всех уровней. Было отмечено, что обеспечение экономического роста, сдерживание инфляции, создание рабочих мест, увеличение экспорта, повышение качества инвестиций и решение проблем предпринимателей должны стать основными критериями деятельности каждого руководителя.