Президентимиз Боғимайдон маҳалласидаги бунёдкорлик ишлари билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев Мирзо Улуғбек туманидаги Боғимайдон маҳалласида амалга оширилган бунёдкорлик ишлари билан танишди.
Юртимизда маҳаллалар инфратузилмасини такомиллаштириш, уларга Янги Ўзбекистон қиёфасини олиб кириш ва аҳоли учун муносиб яшаш муҳитини яратиш устувор вазифалардан бири этиб белгиланган.
Бу борада 2026 йил 16 февралда қабул қилинган “Маҳаллани ривожлантириш ва жамиятни юксалтириш” йили Давлат дастури маҳаллаларни замонавий асосда ривожлантириш, уларнинг ижтимоий ва иқтисодий салоҳиятини оширишда муҳим дастуриламал бўлмоқда.
Пойтахтнинг Мирзо Улуғбек туманидаги Боғимайдон маҳалласи бугун ана шундай янгиланишлар натижасида мутлақо янгича қиёфа касб этган. 1987 йилда ташкил этилган ушбу маҳаллада ҳозир 41 та кўп қаватли уй, 1 минг 990 та хонадон мавжуд бўлиб, қарийб 5,5 минг нафар аҳоли истиқомат қилади.
Ҳудудда аҳоли учун замонавий инфратузилма яратилган. Хусусан, бу ерда 20 та болалар ўйингоҳи, 11 та воркаут майдончаси, 3 та мини-футбол майдони ва теннис корти ташкил этилган. 2 та мактабгача таълим ташкилоти қарийб 500 нафар болани қамраб олган.
Маҳаллада иқтисодий фаолликни ошириш ва аҳоли бандлигини таъминлашга ҳам алоҳида эътибор қаратилган. Бугун бу ерда 70 дан зиёд тадбиркорлик субъекти фаолият юритмоқда. Бу эса ишсизликни қисқартириш ва оилалар даромадини оширишга хизмат қилмоқда. Жумладан, маҳалладаги 1 минг 48 нафар ёшдан 949 нафарининг бандлиги таъминланган.
Ҳудудда яшилликни асраш ва кўпайтиришга ҳам эътибор кучайтирилган. Шу мақсадда 2022 йилда экобоғ ташкил этилган. Қарийб 4,5 минг туп дарахтга эга ушбу боғ бугун кексаю ёш учун севимли дам олиш масканига айланган. Шунингдек, маҳаллада ижтимоий муҳитни мустаҳкамлашга хизмат қилаётган “Нуронийлар маскани” ҳам фаолият кўрсатмоқда.
Давлатимиз раҳбари маҳаллада хавфсиз муҳитни таъминлаш бўйича амалга оширилаётган ишлар тақдимоти билан танишди. Бугун турар жойлар кириш қисмлари кузатув камералари ва қўриқлаш пультлари билан жиҳозланган. Ҳудудга кириб-чиқувчи шахслар ва автотранспорт воситалари замонавий технологиялар асосида назорат қилиб борилмоқда.
Президентимиз аҳоли учун яратилган шароитларни кўздан кечириб, маҳалла оқсоқоллари ва фаоллари билан мулоқот қилди. Обод ва файзли маҳалла жамият таянчи эканини таъкидлаб, тинчлик, ҳамжиҳатлик ва ижтимоий бирдамликни мустаҳкамлаш доимо устувор вазифа бўлиб қолишини қайд этди.
Давлатимиз раҳбари маҳаллада ташкил этилган сумалак сайлида иштирок этиб, маҳалла аҳли ва болажонлар билан суҳбатлашди. Шунингдек, спорт майдончасида машғулот олиб бораётган ёшлар билан учрашиб, жисмоний тарбия ва соғлом турмуш тарзининг баркамол шахс бўлиб вояга етишдаги аҳамиятига алоҳида тўхталди.

Президент ознакомился с созидательной работой в махалле Богимайдон
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с результатами созидательной и благоустроительной работы, проведенной в махалле Богимайдон Мирзо-Улугбекского района.
В нашей стране совершенствование инфраструктуры махаллей, формирование в них облика Нового Узбекистана и создание достойной среды для жизни населения определены одним из приоритетных направлений.
В этом важным практическим ориентиром служит Государственная программа «Года развития махалли и всего общества» от 26 февраля этого года, направленная на комплексное развитие махаллей на современной основе и повышение их социально-экономического потенциала.
Махалля Богимайдон в Мирзо-Улугбекском районе столицы сегодня приобрела совершенно новый облик. В этой махалле, образованной в 1987 году, расположены 41 многоквартирный дом и 1 990 квартир, здесь проживают около 5,5 тысячи человек.
На территории создана современная инфраструктура для жителей. В частности, обустроены 20 детских игровых площадок, 11 workout-площадок, 3 мини-футбольных поля и теннисный корт. Две дошкольные образовательные организации охватывают почти 500 детей.
Особое внимание уделяется и повышению экономической активности, обеспечению занятости населения. Сегодня здесь действуют более 70 субъектов предпринимательства, что способствует сокращению безработицы и росту доходов семей. В частности, из 1 048 молодых жителей махалли обеспечены работой 949 человек.
Последовательно ведется и работа по сохранению и расширению зеленых зон. С этой целью в 2022 году был создан экопарк. Сегодня парк, насчитывающий около 4,5 тысячи деревьев, стал любимым местом отдыха как для старшего поколения, так и для молодежи. Здесь же действует «Нуронийлар маскани», способствующий укреплению социально-духовной среды в махалле.
Глава государства ознакомился с презентацией работы, проводимой по обеспечению безопасной среды в махалле. В настоящее время входные группы жилых домов оснащены камерами наблюдения и пультами охраны. Въезд и выезд людей и автотранспортных средств контролируются с применением современных технологий.
Президент осмотрел созданные для населения условия и побеседовал с аксакалами и активистами махалли. Было подчеркнуто, что благоустроенная и благополучная махалля является опорой общества, а укрепление мира, согласия и социальной сплоченности неизменно остается важнейшей задачей.
Глава нашего государства также посетил организованный в махалле праздник сумаляка, пообщался с жителями и детьми. Кроме того, он встретился с молодежью, занимавшейся на спортивной площадке, и особо отметил значение физического воспитания и здорового образа жизни в становлении гармонично развитой личности.