Аҳолига туну кун хизмат кўрсатадиган кўчалар кўпаймоқда
Президент Шавкат Мирзиёев Мирзо Улуғбек туманидаги Ўзбекистон овози кўчасида ташкил этилган гастрономик туризм кўчаси фаолияти билан танишди.
Туризм кам маблағ эвазига кўп иш ўрни яратадиган, аҳоли даромадларини ошириб, ҳудудлар қиёфасини яхшилайдиган муҳим соҳадир. Тошкент шаҳрида бу борадаимкониятлар катта.
Хусусан, Мирзо Улуғбек туманида мазкур салоҳиятдан тўлиқ фойдаланиш мақсадида қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда.
Ўзбекистон овози кўчасида олиб борилган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари мамлакатимизда туризм ва сервис соҳаларини ривожлантиришга қаратилаётган алоҳида эътиборнинг амалий ифодаси бўлди.
Мазкур лойиҳа давлатимиз раҳбарининг 2022 йил 30 апрелда қабул қилинган “Ички туризм хизматларини диверсификация қилишга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори асосида амалга оширилган.
Объект 2025 йил сентябрь ойида ишга туширилган бўлиб, лойиҳаси Россиянинг “City Makers” ва “Люди Архитектс” бюролари томонидан ишлаб чиқилган.
Кўчанинг умумий узунлиги 2,1 километрни ташкил этади. Бу ерда замонавий инфратузилма яратилган. Жумладан, кенг пиёдалар ва велосипед йўлаклари барпо этилган, аҳоли ва сайёҳлар учун қулай шароитлар яратилган.
Ҳудудда селфи-зоналар, очиқ ҳаводаги спорт майдончалари, биоҳожатхоналар ташкил этилган. Шунингдек, оилавий дам олиш масканлари, болалар учун экомайдончалар ва арқонли боғ фаолият кўрсатмоқда.
Давлатимиз раҳбари кўча бўйлаб юрар экан, замонавий услубда таъмирланган хонадонлар, обод кўчалар ва аҳоли учун яратилган шароитларни кўздан кечирди. Шу ерда истиқомат қилаётган оилалар билан самимий суҳбатлашди.
Лойиҳанинг умумий қиймати 40 миллиард сўмни ташкил этади. Кўчада жами 165 та савдо объекти фаолият юритмоқда. 89 та тадбиркорлик субъекти узлуксиз ишлаш тартибига ўтган. Шунингдек, 2 минг 221 та янги иш ўрни яратилган.
Президентимизга шу ернинг ўзида Тошкент шаҳрида фаолият юритувчи туризм ва гастрономик кўчаларда амалга оширилган ишлар юзасидан ахборот берилди.
Қайд этилганидек, 2025 йилда пойтахтда жами 26 та кўча туну кун фаолият юритишга ўтди. Бу йўналишга 540 миллиард сўм маблағ йўналтирилди. Натижада 1 минг 103 та янги савдо ва сервис объекти ташкил этилиб, 315 та тадбиркорлик субъекти 24/7 режимида ишлашни бошлади, 26 та хорижий бренд фаолияти йўлга қўйилди.
Амалга оширилган ишлар иқтисодий кўрсаткичларга ҳам ижобий таъсир кўрсатган. Кўчаларда турли хизматлардан фойдаланувчилар суткасига 80 мингдан 200 мингга етган, 6 минг нафар аҳоли бандлиги таъминланган.
Жорий йилда яна 18 та янги туризм кўчасини ташкил этиш, 500 та янги объектни ишга тушириш ва 7 минг нафаргача янги иш ўрни яратиш режалари ҳақида маълумот берилди.
Президентимиз Мирзо Улуғбек туманида гастрономик туризм кўчалари сонини янада кўпайтириш, мавжуд имкониятларни тўлиқ ишга солиш, хизматлар сифатини ошириш ва янги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича масъулларга аниқ топшириқлар берди.

Растет количество улиц, обслуживающих население круглосуточно
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью улицы гастрономического туризма, организованной на улице Узбекистон овози в Мирзо-Улугбекском районе.
Туризм – важная отрасль, создающая множество рабочих мест за небольшие вложения, повышающая доходы и улучшающая облик регионов. Ташкент обладает большими возможностями в этой сфере.
В частности, в целях полного использования этого потенциала в Мирзо-Улугбекском районе реализуется ряд проектов.
Работы по строительству и благоустройству, проведенные на улице Узбекистон овози, стали практическим воплощением особого внимания, уделяемого развитию туризма и сферы услуг в нашей стране.
Данный проект реализован на основании постановления Президента «О дополнительных мерах по диверсификации услуг внутреннего туризма» от 30 апреля 2022 года.
Объект был введен в эксплуатацию после реконструкции в сентябре 2025 года, проект был разработан российскими бюро «City Makers» и «Люди Архитектс».
Общая длина улицы составляет 2,1 километра. Здесь создана современная инфраструктура. В частности, проложены широкие пешеходные и велосипедные дорожки, созданы комфортные условия для жителей и туристов.
На территории организованы фотозоны для селфи, открытые спортивные площадки, биотуалеты, а также зоны семейного отдыха, эко-площадки для детей и веревочный парк.
Знакомясь с улицей, глава нашего государства осмотрел отремонтированные в современном стиле дома, ухоженные улицы и условия, созданные для населения.
Общая стоимость проекта составляет 40 миллиардов сумов. На улице работают 165 торговых точек. 89 субъектов предпринимательства перешли в режим круглосуточной работы. Кроме того, создано 2221 новое рабочее место.
Здесь же Президенту предоставили информацию о работе, проводимой на туристических и гастрономических улицах Ташкента.
Как отмечалось, всего в 2025 году в столице 26 улиц перешли на круглосуточный режим работы. На эти цели выделено 540 миллиардов сумов. В результате создано 1103 новых торгово-сервисных объекта, 315 предприятий начали работать в режиме 24/7, налажена деятельность 26 иностранных брендов.
Это оказало положительное влияние на экономические показатели. Количество пользователей различных услуг на улицах увеличилось с 80 тысяч до 200 тысяч в сутки, было обеспечено трудоустройство 6 тысяч человек.
Доложено о планах по организации в этом году еще 18 новых туристических улиц, запуску 500 объектов и созданию до 7 тысяч рабочих мест.
Президент нашей страны дал ответственным лицам конкретные указания по дальнейшему увеличению количества улиц гастрономического туризма в Мирзо-Улугбекском районе, полному задействованию имеющихся возможностей, повышению качества услуг и реализации новых инвестиционных проектов.