Миграция агентлиги самарадорлигини ошириш масалалари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев ташқи меҳнат миграциясини тартибли ташкил этиш, фуқароларни хориждаги юқори даромадли иш ўринларига тайёрлаш ва уларни ҳар томонлама ҳимоя қилишга қаратилган чора-тадбирлар юзасидан тақдимот билан танишди.
Бугунги кунда юртдошларимиз 40 га яқин давлатда меҳнат қилмоқда, хорижда меҳнат қилаётган фуқароларнинг сони 1,2 миллион нафарни ташкил этмоқда. Европа ва Шарқий Осиёнинг ривожланган давлатларида малакали ишчи кучига эҳтиёж йилдан-йилга ортиб бормоқда. Қолаверса, Европа комиссиясининг 2030 йилгача бўлган янги миграция стратегиясида Марказий Осиё билан миграция дастурлари, кадрлар тайёрлаш ва ноқонуний миграциянинг олдини олишга алоҳида урғу берилган.
Шу боис, ташқи меҳнат миграцияси бозори географиясини кенгайтириш, айниқса, юқори даромадли меҳнат бозорларига чиқиш устувор вазифа сифатида белгиланган.
Бугунги кунда хориждан тил ва касб талабларига жавоб берадиган 100 мингдан ортиқ малакали мутахассисга буюртмалар келиб тушган. Жумладан, Германияга 40 минг ҳамшира, Японияга 15 минг қурилиш, логистика ва сервис соҳалари мутахассислари зарур.
Мазкур эҳтиёжни қоплашда Германия, Корея ва Япония компаниялари билан техникумлар негизида ташкил этилган қўшма таълим лойиҳалари муҳим аҳамият касб этмоқда. Хорижий компаниялар билан ташкил этилган 12 та “Касб плюс тил” тамойили асосида қўшма таълим лойиҳаларида 8,5 минг фуқаро ўқимоқда. Уларнинг 3 минг битирувчиси аллақачон ишга жойлашди.
Эндиликда бундай лойиҳалар сонини 20 тага етказиш, талаб юқори бўлган замонавий касб ва хорижий тилларга ўқитиш кўламини 50 фоизга кенгайтириб, қамровни 10 минг нафардан ошириш режалаштирилган. Жумладан, Тошкент шаҳрида 12 та талаб юқори касб, 7 та чет тилига ўқитиш, 6 та сертификат имтиҳонини ўтказиш учун шароитлар ҳамда 600 ўринли ўқув кампусини ўз ичига олган мақсадли тайёрлаш марказини ташкил этиш назарда тутилмоқда.
Шунингдек, Андижон, Самарқанд, Фарғона ва Тошкент шаҳридаги тиббиёт техникумларида ҳамшираларни тил ва касбий кўникмалар бўйича халқаро имтиҳонларга тайёрлайдиган махсус ўқув курслари ташкил этилади. Шу билан бирга, қурилиш соҳасида бетончи, қолипчи, арматура тўқувчи ва пайвандловчиларни тайёрлаш ҳамда малакасини баҳолаш марказларини кенгайтириш чоралари кўрилади.
Ҳудудларда инфратузилмани яхшилаш марказида жойларда ягона миграция марказлари ва ҳайдовчиликка ўқитиш хабларини ташкил этиш таклиф этилди.
Мавсумий иш йўналишларини ҳам кенгайтириш зарурлиги қайд этилиб, бу борада аграр ва туризм соҳаларида имзоланган 12 та янги халқаро битим асосида АҚШ, Буюк Британия, Франция, Испания, Италия, Туркия ва Корея каби давлатлар билан ҳамкорликни ривожлантириш топширилди.
Тақдимотда миграцияни тартибли ташкил этишнинг янги молиявий механизмлари ҳам муҳокама қилинди. Хусусан, чет тилини ўрганиш харажатларининг 50 фоизини, касбий малака имтиҳони харажатларини эса тўлиқ қоплаб бериш тартибини жорий этиш, бунда маблағларни ўқув марказларига эмас, фуқароларнинг ўзига бериш таклиф қилинди. Шунингдек, чет элда ишга жойлашган ҳар бир ишчи учун хорижий иш берувчи ва рекрутинг компанияларни рағбатлантиришнинг янги тартиби кўриб чиқилди.
“Хорижда иш” миграция платформасини янада такомиллаштириш, унга сунъий интеллект технологияларини жорий этиш орқали иш берувчилар ва аҳоли учун енгиллик ҳамда қулайлик яратиш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Давлатимиз раҳбари Миграция агентлиги фаолияти фақат ташқи меҳнат миграцияси билан чекланиб қолмасдан, ички меҳнат бозорини сифатли кадрлар билан таъминлашга ҳам хизмат қилиши лозимлигини таъкидлади.
Фуқароларни хорижда қонуний ва хавфсиз меҳнат фаолиятига жалб қилиш билан бирга уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш масаласи ҳам муҳокама қилинди. Уларнинг соғлиғи, яшаш ва меҳнат шароитларини доимий мониторинг қилиб бориш зарурлиги таъкидланди. Шу мақсадда 37 та давлатда қўллаб-қувватлаш ишлари йўлга қўйилган бўлиб, 48 минг нафар фуқарога ижтимоий, 17 минг нафарига ҳуқуқий, 6 минг нафарига моддий ёрдам кўрсатилгани маълум қилинди.
Шу билан бирга, мамлакатимизда вақтинча рўйхатда турган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг рухсатномасиз ишлаш ҳолатларини тартибга солиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Бу борада идоралараро ҳамкорликни йўлга қўйиб, ноқонуний миграцияни таҳлил ва прогноз қилиш, норасмий меҳнатни легаллаштириш, миллий қадриятлар ҳамда мамлакатимизда бўлиш қоидаларини тушунтириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Президентимиз таклифларни маъқуллаб, ташқи меҳнат миграциясини замон талабларига мос равишда ташкил этиш, соҳада рақамли ечимлардан кенг фойдаланиш бўйича мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.

Обсуждены вопросы повышения эффективности работы Агентства миграции
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о мерах, направленных на организацию упорядоченной внешней трудовой миграции, подготовку граждан к высокооплачиваемой работе и их всестороннюю защиту за рубежом.
В настоящее время наши соотечественники работают почти в 40 странах мира, а количество граждан, занятых за рубежом, составляет 1,2 миллиона человек. В развитых странах Европы и Восточной Азии с каждым годом растет потребность в квалифицированной рабочей силе. Кроме того, в новой миграционной стратегии Европейской комиссии до 2030 года особое внимание уделено реализации миграционных программ со странами Центральной Азии, подготовке кадров и предотвращению нелегальной миграции.
В этой связи в качестве приоритетной задачи определено расширение географии внешней трудовой миграции, в первую очередь за счет выхода на высокодоходные рынки.
В настоящее время из зарубежных стран поступили заказы на более чем 100 тысяч квалифицированных специалистов, отвечающих языковым и профессиональным требованиям. В частности, Германии требуется 40 тысяч медсестер, Японии – 15 тысяч специалистов в сферах строительства, логистики и сервиса.
Важную роль в обеспечении этих потребностей играют совместные программы обучения, реализуемые на базе техникумов с компаниями Германии, Республики Корея и Японии. В рамках 12 таких проектов, реализуемых с иностранными компаниями по принципу «профессия плюс язык», обучаются 8,5 тысячи граждан. Уже трудоустроены 3 тысячи выпускников.
Теперь планируется увеличить число таких проектов до 20, расширить масштабы обучения востребованным современным профессиям и иностранным языкам на 50 процентов, доведя общий охват до более чем 10 тысяч человек. В частности, в городе Ташкенте предусмотрено создание центр целевой подготовки с условиями для обучения 12 востребованным профессиям, 7 иностранным языкам и проведения экзаменов на выдачу 6 видов сертификатов, а также кампусом на 600 мест.
Кроме того, в медицинских техникумах Андижана, Самарканда, Ферганы и города Ташкента будут организованы специальные учебные курсы, направленные на подготовку медсестер к международным экзаменам по языковым и профессиональным навыкам. Вместе с тем будут приняты меры по расширению центров подготовки и оценки квалификации специалистов строительной сферы – бетонщиков, опалубщиков, арматурщиков и сварщиков.
В рамках улучшения инфраструктуры в регионах предложено создать единые миграционные центры и хабы по обучению вождению на местах.
Отмечена необходимость расширения направлений сезонной занятости. На основе 12 новых международных соглашений, подписанных в аграрном и туристическом секторах, поручено развивать сотрудничество в сфере сезонной занятости с такими странами, как США, Великобритания, Франция, Испания, Италия, Турция и Республика Корея.
В ходе презентации также обсуждены новые финансовые механизмы организации упорядоченной миграции. В частности, предложено внедрить порядок компенсации 50 процентов расходов на изучение иностранных языков и полностью – затрат на прохождение экзаменов по профессиональной квалификации, при этом средства планируется предоставлять самим гражданам, а не учебным центрам. Также рассмотрен новый порядок стимулирования иностранных работодателей и рекрутинговых компаний за каждого трудоустроенного за рубежом работника.
Особое внимание уделено также вопросам создания дополнительных удобств и упрощения процессов как для работодателей, так и для граждан за счет дальнейшего совершенствования миграционной платформы «Работа за рубежом» и внедрения технологий искусственного интеллекта.
Глава нашего государства подчеркнул, что деятельность Агентства миграции не должна ограничиваться только внешней трудовой миграцией, но и призвана содействовать обеспечению внутреннего рынка труда квалифицированными кадрами.
Вместе с вовлечением граждан в легальную и безопасную трудовую деятельность за рубежом обсуждены также вопросы защиты их прав и интересов. Подчеркнута необходимость постоянного мониторинга их здоровья, условий проживания и труда. В этих целях в 37 странах налажены службы поддержки, 48 тысячам граждан оказана социальная, 17 тысячам – правовая, 6 тысячам – материальная помощь.
Наряду с этим отмечена необходимость упорядочивания случаев осуществления трудовой деятельности без разрешения временно зарегистрированными в нашей стране иностранными гражданами и лицами без гражданства. Подчеркнута важность налаживания межведомственного взаимодействия, анализа и прогнозирования нелегальной миграции, легализации неофициальной занятости, а также разъяснения национальных ценностей и правил пребывания в стране.
Одобрив представленные предложения, Президент нашей страны дал ответственным лицам поручения по организации внешней трудовой миграции в соответствии с современными требованиями, а также по широкому внедрению цифровых решений в данной сфере.