Россия Федерацияси Администрацияси раҳбари биринчи ўринбосари Тошкентдаги “Свято-Успенск” кафедрал соборида бўлди
185
Мамлакатимизда ташриф билан бўлиб турган Россия Федерацияси Администрацияси раҳбари биринчи ўринбосари Сергей Кириенко бошчилигидаги делегация Рус православ черковининг Тошкент шаҳридаги “Свято-Успенск” кафедрал соборига ташриф буюрди.
Турли динларга эътиқод қилувчи халқлар, миллатлар азалдан тинч-тотув яшаб келаётган Ўзбекистонда диний бағрикенглик ва миллатлараро тотувлик тушунчаси давлат даражасида мустаҳкамланган.
Бугунги кунда юртимизда 150 дан ортиқ миллий маданий марказ, 16 та конфессияга мансуб 2300 дан ортиқ диний ташкилот, шу жумладан, Рус православ черкови эркин фаолият олиб бормоқда.
“Свято-Успенск” кафедрал собори рус православ черкови Тошкент ва Ўзбекистон епархияси ҳамда Ўрта Осиё митрополик округи марказий ибодатхонаси саналади.
Ибодатхона ҳудудида Тошкент ва Ўзбекистон епархияси Диний-маъмурий маркази ҳамда Тошкент христиан семинарияси ҳам фаолият олиб боради.
Юқори мартабали меҳмон ташриф доирасида Рус православ черкови Тошкент ва Ўзбекистон епархияси ва Ўрта Осиё митрополик округи раҳбари митрополит Викентий билан учрашув ўтказди.

Первый заместитель руководителя Администрации Президента России посетил Свято-Успенский кафедральный собор в Ташкенте
Находящаяся с визитом в нашей стране делегация во главе с первым заместителем руководителя Администрации Президента Российской Федерации Сергеем Кириенко посетила Свято-Успенский кафедральный собор Русской православной церкви в городе Ташкенте.
В Узбекистане, где издревле в мире и согласии живут представители разных наций и вероисповеданий, понятия религиозной толерантности и межнационального согласия закреплены на государственном уровне.
Сегодня в республике созданы все условия для активной деятельности более 150 национальных культурных центров и свыше 2300 религиозных организаций, относящихся к 16 конфессиям, включая Русскую православную церковь.
Свято-Успенский кафедральный собор считается центральным храмом Ташкентской и Узбекистанской епархии, а также Среднеазиатского митрополичьего округа.
На территории храма функционируют Духовно-административный центр Ташкентской и Узбекистанской епархии и Ташкентская духовная семинария.
Глава делегации в рамках визита провел встречу с архиереем Русской православной церкви, митрополитом Ташкентским и Узбекистанским, главой Среднеазиатского митрополичьего округа Викентием.