Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 апрель куни Россия Федерацияси Президенти Администрацияси раҳбарининг биринчи ўринбосари Сергей Кириенко бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашув аввалида юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Россия Федерацияси Президенти Владимир Путиннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон билан Россия ўртасидаги стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини чуқурлаштириш доирасида олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш масалалари кўриб чиқилди.
Барча йўналишларда фаол мулоқотлар олиб борилаётгани мамнуният билан қайд этилди. Товар айирбошлаш ҳажми барқарор ўсиб бормоқда, саноат кооперацияси бўйича муҳим лойиҳалар амалга оширилиб, маданий-гуманитар алмашинув кенгаймоқда.
Мамлакатимизда биринчи интеграциялашган атом электр станциясини қуриш лойиҳасини амалга оширишга, шунингдек, тинч атом соҳасидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди.
Рақамли технологиялар, ёшлар ва ахборот сиёсати, оммавий ахборот воситалари ҳамда фуқароларнинг ташаббусларини ривожлантириш борасидаги ўзаро ҳамкорликни фаоллаштириш юзасидан келишувларга эришилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 апреля принял делегацию во главе с первым заместителем руководителя Администрации Президента Российской Федерации Сергеем Кириенко.
Были рассмотрены вопросы практической реализации договоренностей на высшем уровне в рамках углубления узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества.
С удовлетворением отмечены интенсивные контакты по всем направлениям. Устойчиво растут объемы товарооборота, реализуются важные проекты промышленной кооперации, расширяется культурно-гуманитарный обмен.
Особое внимание уделено практической реализации проекта строительства первой интегрированной атомной электростанции в нашей стране, а также сотрудничеству в сфере мирного атома.
Достигнуты договорённости по активизации взаимодействия в сферах цифровых технологий, молодежной и информационной политики, развития средств массовой информации и гражданской инициативы.