Россия делегацияси Ғалаба боғига ташриф буюрди
Россия Федерацияси Президенти Администрацияси раҳбарининг биринчи ўринбосари Сергей Кириенко Ўзбекистонга ташрифини пойтахтимиздаги Ғалаба боғидаги “Матонат мадҳияси” ёдгорлиги пойига гул қўйишдан бошлади.
Дастлаб меҳмонлар умумий тарихимиз ва унинг ёрқин саҳифалари, жумладан, Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабани алоҳида ҳурмат-эътибор билан ёд этиб, жанггоҳларда қаҳрамонларча ҳалок бўлганлар хотирасига ҳурмат бажо келтирдилар.
Шундан сўнг делегация аъзолари мажмуа ичида жойлашган “Шон-шараф” музейи билан танишиб, уруш йилларида халқимиз кўрсатган жасорат ва матонат, фронтортидаги меҳнат фидокорлигига бағишланган экспозицияларни кўздан кечирди.
Ташриф давомида меҳмонларга музей жойлашуви, унинг барпо этилиш ғояси ва бу ерда амалга оширилаётган маънавий-маърифий ишлар ҳақида батафсил маълумот берилди.
Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги дўстона муносабатлар, тарихий хотирани асраш ва келажак авлодни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш борасидаги ҳамкорлик масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
С.Кириенко Ғалаба боғи мажмуасининг маънавий аҳамиятини юксак баҳолаб, мазкур маскан нафақат тарихий ёдгорлик, балки ёш авлодни миллий ва умуминсоний қадриятлар руҳида тарбиялашда муҳим ўрин тутишини таъкидлади.

Российская делегация посетила Парк Победы
Первый заместитель руководителя Администрации Президента Российской Федерации Сергей Кириенко начал свой визит в Узбекистан с возложения цветов к подножию монумента «Ода стойкости» в столичном Парке Победы.
Сначала члены российской делегации почтили общие страницы истории, включая победу во Второй мировой войне, отдали дань уважения памяти героически погибших на полях сражений.
Затем гости ознакомились с экспозициями Музея славы, посвященного мужеству и стойкости нашего народа в годы войны, а также трудовому героизму в тылу.
В ходе визита представлена подробная информация об идее создания музея и осуществляемой духовно-просветительской работе.
Особое внимание уделено вопросам дружественных отношений между Узбекистаном и Россией, сохранения исторической памяти и развития сотрудничества в деле патриотического воспитания молодежи.
С. Кириенко высоко оценил духовную роль Парка Победы, подчеркнув значение комплекса не только как исторического памятника, но и как важного фактора в воспитании будущего поколения в духе национальных и общечеловеческих ценностей.