Президент Шавкат Мирзиёев Бухорога жўнаб кетди
Эртага, 11 апрель куни Қозоғистон Республикаси Президенти Қосим-Жомарт Тоқаев амалий ташриф билан мамлакатимизда бўлади.
Ташриф доирасида Бухорода олий даражадаги музокаралар бўлиб ўтади. Унда Ўзбекистон – Қозоғистон дўстлик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада ривожлантириш масалалари кўриб чиқилади. Сиёсий мулоқотни, парламентлараро, ҳукуматлараро ва ҳудудлараро алоқаларни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилади.
Шунингдек, етакчилар товар айирбошлаш ҳажмини ошириш, саноат кооперациясини чуқурлаштириш, транспорт, энергетика, сув ва экология соҳаларида қўшма лойиҳа ва дастурларни илгари суриш ҳамда маданий-гуманитар алмашинувни фаоллаштириш масалаларини муҳокама қиладилар.
Халқаро ва минтақавий кун тартибидаги масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилади.
Биргаликда тарихий обидаларни зиёрат қилиш, саноат корхоналари фаолияти ва маҳсулотлар кўргазмаси билан танишиш режалаштирилган.
Бугун эса давлатимиз раҳбари Бухоро вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган ишлар ва истиқболли лойиҳалар билан танишади.

Президент Шавкат Мирзиёев отбыл в Бухару
Завтра, 11 апреля Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев посетит нашу страну с рабочим визитом.
Программой пребывания в Бухаре предусмотрены переговоры на высшем уровне. Будут рассмотрены вопросы дальнейшего развития узбекско-казахстанских отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества. Особое внимание будет уделено укреплению политического диалога, межпарламентских, межправительственных и межрегиональных связей.
Лидеры также обсудят вопросы наращивания объемов товарооборота, углубления промышленной кооперации, продвижения совместных проектов и программ в транспорте, энергетике, водно-экологической сфере, а также активизации культурно-гуманитарного обмена.
Состоится обмен мнениями по вопросам международной и региональной повестки.
Предусматривается совместное посещение исторических памятников, ознакомление с деятельностью промышленных предприятий и выставкой товаров.
Сегодня же глава нашего государства ознакомится с проводимой работой и перспективными проектами по социально-экономическому развитию Бухарской области.