Амир Темур хотирасига юксак эҳтиром кўрсатилди
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент шаҳридаги Амир Темур хиёбонига ташриф буюриб, улуғ ватандошимиз, машҳур давлат арбоби, енгилмас саркарда, илм-фан, маданият ва санъат ҳомийси Соҳибқирон Амир Темур ҳайкали пойига гулчамбар қўйди.
Шу кунларда Ватанимизда катта байрам, катта шодиёна – Амир Темур бобомизнинг 690 йиллиги кенг нишонланмоқда. Бу қутлуғ сана муносабати билан мамлакатимизда кўплаб маънавий-маърифий, илмий ва маданий тадбирлар ўтказилмоқда.
Амир Темур XIV асрда, ғоят мураккаб бир даврда юртимиз ҳудудида миллий давлатчиликни қайта тиклаб, Ватан озодлиги йўлида улкан жасорат кўрсатган буюк тарихий шахсдир. У асос солган қудратли салтанат жаҳон цивилизацияси тарихида ўчмас из қолдирган. Соҳибқироннинг ҳаёти ва фаолияти салкам етти асрдан буён дунё олимлари томонидан катта қизиқиш билан ўрганиб келинмоқда. Турли мамлакатларда Амир Темур ва темурийларга бағишлаб минглаб бадиий, илмий ва санъат асарлари яратилгани, бу ишлар бугун ҳам давом этаётгани унинг тарихий сиймoси ва мероси нечоғлиқ беқиёс эканидан далолат беради.
Халқимиз муқаддас юртимиз заминидан шундай улуғ зот етишиб чиққани билан доимо фахрланиб, ғурурланиб яшайди. Айниқса, бугунги кунда – Янги Ўзбекистон шароитида Амир Темур ва темурийлар тарихи ва меросини чуқур ўрганиш ҳар қачонгидан ҳам катта аҳамият касб этмоқда. Бу шонли сулола томонидан яратилган темурийлар Ренессанси мамлакатимизда янги Уйғониш даври пойдеворини яратишда халқимиз учун ишонч, илҳом ва куч-ғайрат манбаи бўлиб хизмат қилмоқда.
Амир Темурнинг “Куч – адолатда”, “Адолат билан жаҳон гулшани обод бўлади” деган доно ўгитлари бугун юртимизда ижтимоий давлат барпо этиш, инсон қадрини улуғлашга қаратилган кенг кўламли ислоҳотларда ўзига хос дастур ва амалий қўлланма бўлиб хизмат қилмоқда. Шу маънода, Соҳибқирон мероси нафақат халқимизнинг шонли ўтмиши, балки бугунги тараққиётимиз ва келажак мақсадларимиз билан ҳам узвий боғлиқдир.
Кейинги йилларда мамлакатимизда Амир Темур ва темурийлар меросини чуқур ўрганиш, уни юртимиз ва халқаро миқёсда кенг тарғиб этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Шу мақсадда Амир Темурнинг 690 йиллиги муносабати билан алоҳида қарор қабул қилиниб, кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, ҳар йил апрель ойини мамлакатимизда Амир Темур ойлиги сифатида ўтказиш белгиланди. Ижодкорлар томонидан янги илмий ва бадиий китоблар, фильм ва спектакллар, тасвирий санъат асарлари яратилмоқда. Хусусан, машҳур “Темур тузуклари” асари янгитдан нашр этилди. Юртимизда улуғ бобомиз номи билан аталган давлат мукофотлари, майдон ва хиёбонлар, таълим ва маданият масканлари мавжуд. Ҳудудлардаги “Темурбеклар мактаблари” эса ёшларни Ватанга садоқат руҳида тарбиялашда ўзига хос намуна бўлиб хизмат қилмоқда.
Шу кунларда пойтахтимизда Амир Темур ва темурийлар Ренессансига бағишланган нуфузли халқаро конференция ўтказилаётгани ҳам ушбу эзгу ишлар изчил ва тизимли давом этаётганининг ёрқин тасдиғидир. Унда юртимиз олимлари билан бир қаторда дунёнинг турли мамлакатларидан ташриф буюрган атоқли тарихчилар, шоир ва адиблар, маданият ва жамоат намояндалари иштирок этмоқда.
Бугун мамлакатимизда Соҳибқирон ўгитларига амал қилиб, адолатли давлат қуриш, муҳтожларга ёрдам бериш, ёшлар, хотин-қизлар ва нуронийларни қўллаб-қувватлаш, илм-маърифат ва бунёдкорликни ривожлантириш, дунёга очиқ бўлиб, турли мамлакатлар билан ҳамкорлик қилишга катта эътибор қаратилмоқда. Бу жиҳатлар ҳам Амир Темур меросининг бугунги ҳаётимиздаги долзарб аҳамиятини яққол намоён этади.
Ўзлигимизни англаш, бой тарихимизни тиклаш ва аждодларимиз меросини келажак авлодга етказиш мақсадида кейинги йилларда йирик маънавий-маърифий масканлар барпо этилди. Тошкентда Ислом цивилизацияси маркази, Самарқандда Имом Бухорий мажмуаси бунёд этилди. Шулар қаторида бундан 30 йил олдин қурилган Темурийлар тарихи давлат музейи ҳам замонавий талаблар асосида тубдан қайта таъмирланди. Энди ушбу маскан илму маърифат, инновацион тафаккур, янги ғоялар ва тадқиқотлар марказига айланмоқда. Бу ерда барча зарур шароитлар яратилган бўлиб, мазкур даргоҳ эл-юрт, айниқса, ёш авлодни миллий ғурур ва ватанпарварлик руҳида тарбиялашга хизмат қилади.
Тадбир давомида Амир Темур хотирасига юксак эҳтиром кўрсатилиб, ҳайкали пойига гуллар қўйилди.
Маълумки, Соҳибқирон Амир Темур қаерда бўлмасин, боғу роғлар барпо этишга, ҳар бир қарич ерни обод қилишга катта аҳамият қаратган. Ана шу бунёдкор анъаналарнинг узвий давоми сифатида Амир Темур хиёбонида ҳам катта ободонлаштириш ишлари амалга оширилди.

Отдана дань глубокого уважения памяти Амира Темура
Президент Шавкат Мирзиёев посетил сквер Амира Темура в Ташкенте и возложил венок к подножию памятника нашему великому соотечественнику – выдающемуся государственному деятелю, непобедимому полководцу, покровителю науки, культуры и искусства, Сахибкирану Амиру Темуру.
В эти дни в нашей стране широко отмечается знаменательная дата – 690-летие Амира Темура. По случаю юбилея по всей республике проходят многочисленные духовно-просветительские, научные и культурные мероприятия.
Амир Темур – великий исторический деятель, который в XIV веке, в чрезвычайно сложный период восстановил национальную государственность на территории нашей страны, проявив непоколебимую храбрость в борьбе за свободу Родины. Основанная им могущественная держава оставила неизгладимый след в истории мировой цивилизации. Даже спустя семь столетий ученые всего мира продолжают с большим интересом изучать жизнь и деятельность Сахибкирана. Тот факт, что в разных странах созданы тысячи посвященных Амиру Темуру и эпохе Темуридов художественных, научных и культурных произведений, список которых продолжает пополняться и поныне, свидетельствует о поистине непреходящем значении его личности и наследия.
Наши соотечественники испытывают чувство гордости и удовлетворения тем, что на священной земле нашей Родины родился такой великий деятель, как Амир Темур. Глубокое изучение истории и наследия Амира Темура и эпохи Темуридов приобретает как никогда важное значение особенно в наши дни – в условиях Нового Узбекистана. Созданный этой славной династией Ренессанс Темуридов стал источником уверенности, вдохновения и созидательной энергии для нашего народа в формировании в нашей стране фундамента эпохи нового Возрождения.
Такие мудрые изречения Амир Темура, как «Сила – в справедливости», «Справедливость делает мир процветающим», служат сегодня своеобразной программой и практическим руководством в осуществлении широкомасштабных реформ, направленных на построение социального государства и возвышение достоинства человека в нашей стране. В этом смысле наследие Сахибкирана является не только частью славного прошлого нашего народа, но и неразрывно связано с нашим нынешним развитием и стратегическими целями.
В последние годы в нашей стране уделяется особое внимание углубленному изучению наследия Амира Темура и эпохи Темуридов, а также их широкой популяризации как внутри страны, так и за рубежом. С этой целью по случаю 690-летия Амира Темура принято отдельное постановление, и ведется масштабная работа.
В частности, ежегодно апрель будет проходить в качестве месяца Амира Темура. Создаются новые научные и художественные книги, фильмы и спектакли, произведения изобразительного искусства. В частности, переиздано знаменитое произведение «Уложения Темура». В нашей стране есть государственные награды, площади и аллеи, образовательные и культурные учреждения, носящие имя нашего великого предка. Действующие в регионах школы «Темурбеклар мактаби» служат своеобразным образцом в воспитании молодёжи в духе преданности Родине.
Наглядным примером последовательного и систематического продолжения этой благородной работы служит и тот факт, что в эти дни в столице проходит престижная международная конференция, посвященная Амиру Темуру и эпохе Ренессанса Темуридов. Наряду с учеными нашей страны, в ней принимают участие видные историки, поэты и писатели, а также представители культуры и общества из разных стран мира.
Следуя учениям Сахибкирана, сегодня в нашей стране большое внимание уделяется построению справедливого государства, оказанию помощи нуждающимся, поддержке молодежи, женщин и представителей старшего поколения, развитию науки и образования, поддержке созидания, открытости миру и сотрудничеству с различными странами. Эти аспекты также ярко демонстрируют актуальность наследия Амира Темура в нашей сегодняшней жизни.
Для того чтобы осмыслить нашу идентичность, восстановить богатую историю и передать наследие предков будущим поколениям, в последние годы были построены крупные духовно-просветительские центры. В Ташкенте возведён Центр исламской цивилизации, а в Самарканде – комплекс Имама Бухари. Наряду с ними реконструирован в соответствии с современными требованиями и Государственный музей истории Темуридов, построенный 30 лет назад. Теперь это место становится центром науки и образования, инноваций, новых идей и исследований. Здесь созданы все необходимые условия, способствующие воспитанию молодого поколения в духе национальной гордости и патриотизма.
В ходе мероприятия отдана глубокая дань уважения памяти Амира Темура, к подножию его памятника возложены цветы.
Как известно, Сахибкиран Амир Темур, где бы ни находился, придавал большое значение созданию садов и парков, благоустройству городов. В продолжение этих созидательных традиций в сквере Амира Темура также были проведены масштабные работы по благоустройству.