Давлат ва жамоат арбоби Голишев Вячеслав Аркадьевич вафоти муносабати билан ҳамдардлик
Вячеслав Голишев 1951 йил 4 майда Россия Федерациясининг Омск шаҳрида туғилди. 1972 йилда Тошкент халқ хўжалиги институтини (ҳозирги Тошкент давлат иқтисодиёт университети) тугатиб, иқтисодчи мутахассислигини олди. 1980 йилда М.Ломоносов номидаги Москва давлат университети аспирантурасини тамомлади ва номзодлик диссертациясини ҳимоя қилди. Меҳнат фаолиятини матбаа соҳасида иқтисодчи сифатида бошлаб, кейинчалик Тошкент халқ хўжалиги институти, Ўзбекистон Давлат режа қўмитаси ҳузуридаги Иқтисодиёт ва нормативлар илмий-тадқиқот институти ҳамда республика партия ва давлат органларида турли лавозимларда ишлади.
1992-1995 йилларда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Жаҳон муаммолари институти директори ўринбосари, Истиқболни белгилаш ва статистика давлат қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари лавозимларида фаолият кўрсатди. В.А.Голишев 2005-2006 йилларда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари, иқтисодиёт вазири, иқтисодиёт ва ташқи иқтисодий алоқалар масалалари комплекси раҳбари лавозимларида меҳнат қилиб, мамлакатимизнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишини таъминлашнинг муҳим йўналишларига раҳбарлик қилди.
Давлат бошқаруви соҳасидаги фаол ва ташаббускор ходим сифатида кўп йиллар давомида Ўзбекистон Республикаси Президентининг давлат маслаҳатчиси лавозимида ишлаб, ўзининг бой тажрибаси, чуқур билим ва салоҳияти, фидойилик ва ватанпарварлик фазилатларини намоён этди. Мамлакатимизнинг ижтимоий-иқтисодий сиёсатига оид давлат дастурлари ва концептуал ҳужжатларни ишлаб чиқишда бевосита қатнашди.
Бир неча марта Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси депутатлигига сайланди, парламентаризм, мамлакатимиздаги ўзгаришларнинг қонунчилик базасини ривожлантиришга муносиб ҳисса қўшди.
Янги авлод иқтисодчи кадрларини тайёрлаш борасида ҳам фаол иш олиб борди.
Вячеслав Голишевнинг мамлакатимиз ва халқимиз олдидаги улкан хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди. У “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган иқтисодчи” фахрий унвони, “Дўстлик” ордени билан мукофотланган.
Давлат ва жамоат арбоби, иқтисодиёт соҳасидаги йирик олим ва мутахассис, ёшларнинг меҳрибон устози, самимий ва камтарин инсон Вячеслав Аркадьевич Голишевнинг хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

Соболезнования в связи с кончиной Государственного и общественного деятеля Голышева Вячеслава Аркадьевича
7 апреля этого года в возрасте 75 лет ушел из жизни государственный и общественный деятель Голышев Вячеслав Аркадьевич.
Вячеслав Голышев родился 4 мая 1951 года в городе Омске Российской Федерации. В 1972 году окончил Ташкентский институт народного хозяйства (ныне Ташкентский государственный экономический университет), получив специальность экономист, в 1980 году – аспирантуру Московского государственного университета имени М.Ломоносова и защитил кандидатскую диссертацию. Трудовую деятельность начал экономистом в области полиграфии, затем работал на разных должностях в Ташкентском институте народного хозяйства, Научно-исследовательском институте экономики и нормативов при Государственном плановом комитете Узбекистана, республиканских партийных и государственных органах.
В 1992-1995 годах – заместитель директора Института мировых проблем при Президенте Республики Узбекистан, первый заместитель председателя Государственного комитета по прогнозированию и статистике. В 2005-2006 годах, работая заместителем Премьер-министра Республики Узбекистан, министром экономики, руководителем комплекса по вопросам экономики и внешнеэкономических связей, В.А.Голышев руководил важными направлениями деятельности по обеспечению социально-экономического развития страны.
Как активный и инициативный работник аппарата государственного управления, на протяжении многих лет он занимал пост Государственного советника Президента Республики Узбекистан, проявив весь свой богатый опыт, глубокие знания и потенциал, самоотверженность и патриотизм. Непосредственно участвовал в разработке государственных программ и концептуальных документов, касающихся социально-экономической политики государства.
Неоднократно избирался депутатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан, внес достойный вклад в развитие парламентаризма, законодательной базы преобразований в стране.
Вел также активную деятельность по подготовке экономических кадров новой формации.
Большие заслуги Вячеслава Голышева перед страной и народом высоко оценены государством. Он был удостоен почетного звания «Заслуженный экономист Республики Узбекистан», ордена «Дўстлик».
Память о государственном и общественном деятеле, крупном ученом и практике в области экономики, заботливом наставнике молодежи, искреннем и скромном человеке Вячеславе Аркадьевиче Голышеве навсегда сохранится в наших сердцах.