Муддатли ҳарбий хизматни ўтаётган ёшларни қўллаб-қувватлаш янада кенгайтирилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев 6 апрель куни мамлакатимиз мудофаа қобилиятини мустаҳкамлаш ва ҳарбий хизматчиларни қўллаб-қувватлаш масалалари юзасидан йиғилиш ўтказди.
Бугунги кунда мамлакатимизда ёшлар масаласи давлат сиёсатининг энг муҳим йўналишларидан бири бўлиб, уларнинг замонавий билим ва касб-ҳунар эгаллашини ҳамда бандлигини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича изчил ислоҳотлар олиб борилмоқда.
Хусусан, жорий йил 13 январь куни ўтказилган Хавфсизлик кенгашининг кенгайтирилган йиғилишида ҳарбий хизмат нуфузини янада ошириш ҳамда ёшларни жамиятда муносиб ўрин топишига кўмаклашиш бўйича аниқ вазифалар белгилаб берилган эди.
Бу борадаги ислоҳотларнинг мантиқий давоми сифатида бугун муддатли ҳарбий хизматга чақирилган ёшларни касбга ўргатиш ва сифатли таълим олишлари учун шароит яратиш ҳамда армияда китобхонликни оммалаштириш юзасидан ишлаб чиқилган таклифлар кўриб чиқилди.
Жумладан, 2026-2027 ўқув йилидан бошлаб муддатли ҳарбий хизматга чақирилган ёшларга бир қатор имтиёз ҳамда кафолатлар берилиши назарда тутилмоқда.
Эндиликда муддатли ҳарбий хизматчилар учун ҳарбий хизмат даврида олийгоҳларга ўқишга кириб, масофавий таълим олиш имконияти яратилмоқда. Бу жараёнда аскарлар учун таълим ташкилотлари билан ҳамкорликда ҳарбий қисмларда абитуриентларни тайёрлаш курслари ташкил этилиб, олийгоҳларнинг кириш имтиҳонларига тайёрлаш тизими йўлга қўйилади.
Шартнома асосида ўқишга қабул қилинган аскарларга эса фоизсиз имтиёзли кредитлар ажратилади. Энг муҳими, олий таълим муассасаларига қабул қилинган аскарлар ҳарбий факультетлар талабаларига тенглаштирилиб, ўқишни тамомлагандан сўнг уларга захирадаги лейтенант ҳарбий унвони берилади.
Шу билан бирга, намунали хизмат ўтаган, республика ва халқаро спорт мусобақалари ҳамда фан олимпиадаларида биринчи ўринни эгаллаган аскарларни тест синовларисиз ўқишга қабул қилиш тартиби белгиланмоқда.
Жорий этилаётган имтиёзлардан яна бири – аскарлар учун ҳарбий хизмат давомида “Битта аскар – битта касб” тамойили асосида 3-6 ойлик ўқув курслари ташкил этилиб, уларга давлат намунасидаги махсус сертификат берилади.
Муддатли ҳарбий хизматдан қайтиб, хусусий секторда фаолият юритмоқчи бўлган ёшларнинг касб-ҳунарга ўқиш харажатлари ваучер асосида Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси томонидан қоплаб берилади.
Давлат ташкилотларига ишга кириш истагини билдирган ёшларга эса Бошқарув самарадорлиги агентлиги томонидан ўтказиладиган тест синовларида 10 фоизлик имтиёз баллари қўшиб берилади.
Йиғилишда ҳарбий хизматчиларни китобхонликка қизиқишини янада ошириш, бу борада уларни қўллаб-қувватлаш ҳамда рағбатлантириш бўйича чора-тадбирлар ҳам кўриб чиқилди.
Хусусан, жорий йилдан бошлаб, ҳар йили Қуролли Кучларнинг барча тоифадаги ҳарбий хизматчилари ўртасида тўрт босқичли “Маънавият қалқони” республика китобхонлик танлови ўтказилади.
Танловнинг биринчи босқичи ҳарбий қисм ва ҳарбий таълим муассасаларида, иккинчи босқичи ҳарбий округ, бирлашма ва қўшилмаларда, учинчи босқичи Қуролли Кучлар таркибидаги вазирлик ва идораларда ўтказилади. Якуний республика босқичида саралаш босқичларининг ғолиби бўлган ҳарбий хизматчилар ўзаро беллашади. Якуний босқичнинг 4 нафар ғолиби Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондонининг бош соврини – замонавий электромобиль ҳамда диплом билан тақдирланади. Совринли ўринларни эгаллаган ҳарбий хизматчилар пул мукофотлари ва дипломлар билан рағбатлантирилади.
Давлатимиз раҳбари таклифларни маъқуллаб, тегишли қарорларни имзолади. Янги чора-тадбирлар юртимиз тараққиёти учун юқори билим, малака ва интеллектуал салоҳиятли ҳамда ватанпарвар кадрлар захирасини шакллантиришга хизмат қилиши лозимлигини таъкидлади.
Йиғилишда, шунингдек, мудофаа вазири мамлакатимиз ҳарбий хавфсизлигини кучайтириш, қўшинларнинг жанговар шайлигини ошириш юзасидан белгиланган вазифалар ижросининг бориши тўғрисида ахборот берди.

Поддержка молодежи, проходящей срочную военную службу, будет расширена
Президент Республики Узбекистан, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Шавкат Мирзиёев 6 апреля провел совещание по вопросам укрепления обороноспособности страны и поддержки военнослужащих.
Сегодня в нашей стране вопросы молодежи являются одним из важнейших направлений государственной политики. Последовательно реализуются реформы, направленные на всестороннюю поддержку молодых людей в получении современного образования и профессий, обеспечение их занятости.
В частности, на расширенном заседании Совета безопасности, состоявшемся 13 января текущего года, были определены конкретные задачи по дальнейшему повышению престижа военной службы и содействию молодежи в обретении достойного места в обществе.
Как логическое продолжение этих реформ сегодня были рассмотрены предложения по созданию условий для профессионального обучения и получения качественного образования молодыми людьми, призванными на срочную военную службу, а также по популяризации чтения в армии.
В частности, начиная с 2026/2027 учебного года для молодых людей, призванных на срочную военную службу, предусматривается введение ряда льгот и гарантий.
Теперь для срочников будет создана возможность поступать в вузы и обучаться дистанционно в период прохождения службы. Для этого совместно с образовательными учреждениями в воинских частях будут организованы подготовительные курсы для абитуриентов, а также налажена система подготовки к вступительным экзаменам в высшие учебные заведения.
Солдаты, принятые на обучение на контрактной основе, смогут получить льготные беспроцентные кредиты. Самое важное, что солдаты, поступившие в высшие учебные заведения, будут приравнены к студентам военных факультетов, а после завершения обучения им будет присваиваться воинское звание «лейтенант запаса».
Наряду с этим устанавливается порядок приема в высшие учебные заведения без тестовых испытаний для солдат, образцово прошедших службу, а также занявших первые места на республиканских и международных спортивных соревнованиях и предметных олимпиадах.
Еще одной из вводимых льгот станет организация для солдат в период службы 3–6-месячных учебных курсов по принципу «Один солдат – одна профессия» с выдачей специального сертификата государственного образца.
Молодым людям, вернувшимся со срочной военной службы и намеренным работать в частном секторе, расходы на профессиональное обучение будут покрываться Государственным фондом содействия занятости на основе ваучера.
Тем, кто выразит желание поступить на работу в государственные организации, при прохождении тестовых испытаний, проводимых Агентством эффективности управления, будет предоставляться 10-процентная льгота в виде дополнительных баллов.
На совещании также были рассмотрены меры по дальнейшему повышению интереса военнослужащих к чтению, а также по их поддержке и поощрению в этом направлении.
В частности, начиная с текущего года, ежегодно среди военнослужащих всех категорий Вооруженных Сил будет проводиться четырехэтапный республиканский конкурс по чтению «Щит духовности».
Первый этап конкурса будет проходить в воинских частях и военно-учебных учреждениях, второй – в военных округах, объединениях и соединениях, третий – в министерствах и ведомствах, входящих в состав Вооруженных Сил. В финальном республиканском этапе будут состязаться победители отборочных туров.
Четверо победителей заключительного этапа будут награждены главным призом Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами – современным электромобилем – и дипломами. Военнослужащие, занявшие призовые места, будут также поощрены денежными премиями и дипломами.
Глава нашего государства одобрил представленные предложения и подписал соответствующие решения. Подчеркнуто, что новые меры должны способствовать формированию кадрового резерва, обладающего высоким уровнем знаний, квалификацией, интеллектуальным потенциалом и патриотизмом.
На совещании министр обороны также проинформировал о ходе исполнения поставленных задач по укреплению военной безопасности страны и повышению боевой готовности войск.