МИСИС Олмалиқ филиали ва Россиянинг «Цифра» корпорацияси ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди
МИСИС Олмалиқ филиали ҳамда «Цифра» ДК ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди. Ҳужжатда томонларнинг илмий-таълим ва инновацион фаолиятни ривожлантиришга қаратилган стратегик шериклиги мустаҳкамланган.
Эришилган келишувлар доирасида филиалда сунъий интеллект бўйича замонавий илмий лаборатория ташкил этиш режалаштирилган. Лаборатория амалий тадқиқотлар, интеллектуал ечимларни ишлаб чиқиш ва рақамли технологиялар соҳасида мутахассислар тайёрлаш марказига айланади.
«Цифра» давлат корпорацияси саноатни рақамлаштиришга ихтисослашган етакчи технологик компаниялардан биридир. Компания сунъий интеллект, катта маълумотларни таҳлил қилиш ва ишлаб чиқариш жараёнларини автоматлаштириш бўйича ечимларни ишлаб чиқади ва амалга оширади. «Рақамли» маҳсулотлар тоғ-кон, металлургия ва энергетика саноати корхоналарида фаол қўлланилиб, ишлаб чиқариш самарадорлиги, хавфсизлиги ва барқарорлигини оширишга хизмат қилмоқда.
Бундай саноат ҳамкори билан ҳамкорлик МИСИСнинг Олмалиқ филиали учун илмий тадқиқотларни ривожлантириш, таълимни иқтисодиётнинг реал сектори билан интеграциялаш ва талаб юқори бўлган мутахассисларни тайёрлаш учун қўшимча имкониятлар очади.
Қўшма лойиҳаларнинг амалга оширилиши саноатга илғор рақамли технологияларни жадал жорий этиш ва минтақанинг илмий салоҳиятини мустаҳкамлашга хизмат қилиши кутилмоқда.

Между Алмалыкским филиалом МИСИС и ГК «Цифра» подписан меморандум о сотрудничестве
Алмалыкский филиал НИТУ МИСИС и российская группа компаний «Цифра» подписали меморандум о сотрудничестве.
В рамках достигнутого соглашения планируется создание современной лаборатории по искусственному интеллекту, которая станет центром прикладных исследований, разработки интеллектуальных решений и подготовки специалистов в области цифровых технологий.
ГК «Цифра» является ведущей технологической компанией, специализирующейся на цифровизации промышленности. Компания внедряет решения в области искусственного интеллекта, анализа больших данных и автоматизации производственных процессов. Продукты «Цифры» активно применяются на предприятиях горнодобывающей, металлургической и энергетической отраслей, повышая эффективность и безопасность производства.
Ожидается, что совместные проекты ускорят внедрение передовых цифровых технологий в сферу промышленности и укрепят научный потенциал филиала.