Алишер Қаюмов Ўзбекистоннинг Янги Зеландиядаги биринчи элчиси этиб тайинланди
Таъкидланишича, ўзаро мулоқот чоғида томонлар сўнгги йилларда изчил ривожланиб бораётган Ўзбекистон – Янги Зеландия муносабатларининг бугунги ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилишган. Хусусан, сиёсий, савдо-иқтисодий, илм-фан, таълим ва бошқа соҳалардаги ҳамкорликмасалалари атрофлича кўриб чиқилган.
Даме Синди Киро Президентимиз раҳбарлигида ўлкамизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни юқори баҳолаб, давлат бошқаруви тизимини модернизация қилиш, фуқаролик жамиятини ривожлантириш ва халқаро бизнес учун қулай инвестиция муҳитини яратиш борасида эришилаётган натижаларни алоҳида таъкидлади.
Маълумот ўрнида: Алишер Қаюмов 2024 йилнинг мартида Ўзбекистоннинг Сингапурдаги элчиси сифатида вазифасини бажаришга киришганди. 56 ёшли дипломат Тошкент давлат университетини (ҳозирги ЎзМУ) тамомлаган. Узоқ йиллар давомида Ташқи иқтисодий алоқалар вазирлиги тизимида (ҳозирги Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги) ҳамда Германиядаги элчихонада савдо-иқтисодий масалалар бўйича маслаҳатчи сифатида ишлаган.

Алишер Каюмов – первый посол Узбекистана в Новой Зеландии
Сегодня на торжественной церемонии в резиденции Government House в Веллингтоне Чрезвычайный и Полномочный Посол Узбекистана в Сингапуре Алишер Каюмов вручил верительные грамоты генерал-губернатору Новой Зеландии Синди Киро.
Обсуждены текущее состояние и перспективы двусторонних отношений. В частности, рассмотрены вопросы сотрудничества в политической, торгово-экономической, научно-образовательной и других сферах.
Синди Киро дала высокую оценку осуществляемым под руководством Президента широкомасштабным реформам, особо отметив достигнутые результаты в модернизации системы государственного управления, развитии гражданского общества и создании благоприятной инвестиционной среды.
Для справки: Алишер Каюмов приступил к выполнению обязанностей посла Узбекистана в Сингапуре в марте 2024 года. 56-летний дипломат окончил Ташкентский государственный университет (ныне Национальный университет Узбекистана). В течение многих лет работал в системе Министерства инвестиций, промышленности и торговли, а также советником по торгово-экономическим вопросам в посольстве Узбекистана в Германии.