Ўзбекистон Президенти Қозоғистон билан кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш муҳимлигини қайд этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 31 март куни мамлакатимизга расмий ташриф билан келган Қозоғистон Республикаси ташқи ишлар вазири Ермек Кошербаевни қабул қилди.
Суҳбат аввалида юқори мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Қозоғистон Республикаси Президенти Қосим-Жомарт Тоқаевнинг самимий саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги яқин дўстлик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Парламентлар, ҳукуматлар, ҳудудлар ва ишбилармон доиралар даражасида амалга оширилаётган фаол ҳамкорлик муносабатлари катта мамнуният билан қайд этилди.
Таъкидланганидек, қўшма Ҳукуматлараро комиссия самарали фаолият юритмоқда. Товар айирбошлаш ҳажми барқарор ўсиб бормоқда, саноат, энергетика, транспорт, экология ва сувдан фойдаланиш соҳаларида кооперация алоқалари изчил кенгаймоқда.
Учрашув чоғида иқтисодий лойиҳаларни жадаллаштириш, нодир металлар соҳасида ҳамкорликни йўлга қўйиш, сайёҳлик оқимини янада кўпайтириш, гуманитар алмашинув дастурларини, шу жумладан, космос ва креатив иқтисодиёт соҳаларида тобора кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Бўлажак икки ва кўп томонлама тадбирлар кун тартибини пухта тайёрлаш муҳимлиги таъкидланди. Халқаро ва минтақавий сиёсат масалалари юзасидан ҳам фикр алмашилди.

Президент Узбекистана подчеркнул важность дальнейшего наращивания многопланового сотрудничества с Казахстаном
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 31 марта принял министра иностранных дел Республики Казахстан Ермека Кошербаева, прибывшего в нашу страну с официальным визитом.
В начале беседы высокий гость передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-казахстанских отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества.
С удовлетворением отмечены осуществляемые плодотворные контакты на уровне парламентов, правительств, регионов и бизнеса.
Эффективно действует совместная Межправительственная комиссия. Устойчиво растут объемы товарооборота, расширяется кооперация в промышленности, сферах энергетики, транспорта, экологии и водопользования.
В ходе встречи особое внимание уделено ускорению экономических проектов, налаживанию сотрудничества в сфере редких металлов, наращиванию туристического потока, дальнейшему расширению программ гуманитарного обмена, в том числе в области космоса и креативной экономики.
Отмечена важность тщательной подготовки повестки предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий. Состоялся также обмен мнениями по вопросам международной и региональной политики.