Наманган вилоятида ислоҳотлар натижадорлиги ва устувор вазифалар муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 31 март куни Наманган вилоятида ислоҳотлар натижадорлиги ҳамда келгусида амалга оширилиши лозим бўлган устувор вазифалар юзасидан йиғилиш ўтказди.
Йиғилишда сўнгги йилларда Наманганда саноат, хизматлар ва тадбиркорлик соҳаларида катта ўсиш кузатилиб, вилоят кўплаб йўналишларда бошқа ҳудудлар учун намунага айлангани таъкидланди. Хусусан, саккиз йилда 40 мингдан зиёд янги корхона иш бошлаган, ишлаб чиқариш ҳажми эса 6 баробарга ошиб, 40 триллион сўмга етган.
Қайд этилганидек, 2025 йил якунлари бўйича вилоят ялпи ҳудудий маҳсулоти 85,4 триллион сўмни ташкил этиб, ўсиш суръати 8,2 фоизга етган. Саноат маҳсулотлари ҳажми 40,1 триллион сўмни, хизматлар ҳажми 56,3 триллион сўмни ташкил қилган. Вилоятга 3,3 миллиард доллар хорижий инвестиция жалб қилиниб, экспорт ҳажми 916 миллион долларга етган.
Давлатимиз раҳбари жаҳон бозоридаги беқарор вазият шароитида Наманганда иқтисодий ўсиш суръатларини сақлаб қолиш ва янги “ўсиш нуқталари”ни ишга солиш муҳимлигини таъкидлади. Шу муносабат билан 2026 йилда вилоят раҳбарияти олдига иқтисодиётни 9,2 фоизга, саноатни 9 фоизга, хизматларни 16,3 фоизга, қишлоқ хўжалигини 6,8 фоизга ошириш, туризм экспортини эса 1,7 баробар кўпайтириш вазифаси қўйилди. Хорижий инвестициялар ҳажмини 5 миллиард долларга, экспортни 1,2 миллиард долларга олиб чиқиш вазифаси белгиланди.
Йил якунигача ишсизликни 3,5 фоизга, камбағалликни 2,5 фоизга тушириш, Наманган шаҳри, Давлатобод, Янги Наманган, Наманган, Косонсой, Норин ва Уйчи туманларини ишсизлик ва камбағалликдан холи ҳудудларга айлантириш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Йиғилишда сунъий интеллект асосида ҳудудий салоҳиятни чуқур таҳлил қилиш масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Норин тумани мисолида бу йил инвестицияни икки карра, саноатни 10,4 фоизга ва экспортни 35 фоизга ошириш имкониятлари аниқланганиайтилди. Энди ушбу ёндашувни вилоятнинг барча туманларига татбиқ этиш топширилди.
Озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш бугунги шароитда энг долзарб масалалардан бири экани қайд этилди. Шу боис, вилоятда кам самарали 2,5 минг гектар боғлар ўрнида замонавий интенсив боғлар ташкил қилиш ва 8 минг гектар ерни ўзлаштириш вазифаси қўйилди. Бу орқали қўшимча даромад манбалари ва янги иш ўринлари яратилади.
Йиғилишда йирик инвестиция лойиҳаларига алоҳида эътибор қаратилди. Жумладан, “Наманган” эркин иқтисодий зонасининг “Сабзазор” массивида умумий қиймати 547 миллион долларлик 15 та лойиҳани тўлиқ амалга ошириш учун қўшимча электр подстанцияси қуриш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Ҳозиргача бу ерда 215 миллион долларлик 7 та лойиҳа ишга тушган.
Шунингдек, қиймати 20 миллион доллар бўлган замонавий IT-парк биносини барпо этиш таклифи билдирилди. Ушбу лойиҳа ахборот технологиялари соҳасига халқаро компанияларни жалб қилиш, янги иш ўринлари яратиш, ҳудудда рақамли трансформация, сунъий интеллект, электрон тижорат ва стартап экотизимини жадал ривожлантиришга хизмат қилиши таъкидланди.
Давлатобод туманини “Ақлли шаҳар”га айлантириш, Наманган давлат техника университетига қарашли бўш объектлар негизида сунъий интеллект илмий лабораторияси ва стартаплар клубини ташкил этиш ташаббуслари ҳам муҳокама қилинди. “Наманган – ақлли шаҳар” ягона рақамли платформаси орқали коммунал хизматлар, чиқиндиларни бошқариш, экологик мониторинг ва транспорт тизимларини босқичма-босқич интеграция қилиш режалаштирилгани айтилди.
Саноат ва тадбиркорлик бўйича қатор янги ташаббуслар кўриб чиқилди. Жумладан, Чуст туманида қуввати 60 мегаватт бўлган яшил энергия лойиҳасини амалга ошириш учун 24 гектар ер майдони ажратиш таклифи илгари сурилди. Чортоқ туманида алкоголсиз салқин ичимликлар, шарбатлар ва болалар озуқаси ишлаб чиқариш корхонаси лойиҳаси тақдим қилинди.
Қишлоқ хўжалигида ҳам катта захиралар борлиги таъкидланди. 2026-2027 йилларда янги интенсив боғ ва токзорлар барпо этиш ташаббуслари доирасида 3948 гектар майдонда боғ ва токзорлар ташкил қилиш, 1,3 миллион дона кўчат экиш, 1,5 минг гектарда томчилатиб суғоришни жорий этиш режалаштирилган.
Паррандачилик соҳасида 50 миллион долларлик йирик лойиҳа амалга оширилиши, унинг доирасида 813 миллион дона тухум ва 2 минг тонна гўшт ишлаб чиқариш қуввати яратилиши маълум қилинди. Бу вилоятнинг тухумга бўлган эҳтиёжини тўлиқ таъминлаш, Марказий Осиё ва араб давлатларига 42 миллион долларлик парранда гўшти ҳамда тухум маҳсулотлари экспорт қилиш имконини беради.
Туризмни иқтисодиётнинг драйвер соҳасига айлантириш масаласи ҳам муҳокаманинг марказида бўлди.
Вилоятни водий туризми марказига айлантириш мақсадида Поп туманида “Арашан” кўллари атрофида замонавий ва инновацион туризм мажмуаси, Қамчиқ довони ҳудудида “Qamchiq Mountain Resort” халқаро кўп функцияли тоғ дам олиш зонаси, Чодак қишлоғи Гулистон маҳалласида туризм маркази, Косонсой тумани Олмазор маҳалласида йирик туризм масканини ташкил этиш, Янгиқўрғон тумани Нанай ҳудудида сунъий кўл лойиҳасини амалга ошириш таклиф этилди.
Шунингдек, Наманган шаҳрининг эски шаҳар қисмида миллий меъморчилик, ҳунармандчилик анъаналари ва замонавий сервисни уйғунлаштирган туризм мажмуасини ташкил этиш, “Чорсу” ва “Сардоба” бозорлари негизида замонавий “экобозор”лар барпо қилиш, кўп қаватли автотураргоҳлар қуриш таклифлари билдирилди. Бу лойиҳалар шаҳар иқтисодиётини фаоллаштириш, савдо ва хизматлар соҳасида янги иш ўринлари яратишга хизмат қилиши қайд этилди.
Инфратузилмани яхшилаш бўйича ҳам қатор йирик лойиҳалар кўриб чиқилди. Жумладан, давлат-хусусий шериклик асосида Наманган шаҳри канализация тизимини реконструкция қилиш, шунингдек, Учқўрғон ва Уйчи туманлари марказларини илк бор марказлашган оқова сув тармоқлари билан таъминлаш лойиҳалари тақдим этилди. Уйчи ва Учқўрғонда 10 минг куб метрлик янги оқова сув иншооти, 40 километр янги тармоқ ва 28 километр таъмирталаб тармоқни янгилаш орқали 42 минг нафар аҳоли ва 6983 та хонадон қамраб олиниши белгиланган.
Янги Наманган шаҳарчасида қурилиш ишларини жадаллаштириш масаласига ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди. Лойиҳа доирасида 30 минг янги иш ўрни яратиш, 25,2 километр йўлни таъмирлаш, 7,2 километр пиёдалар йўлакчасини, 4,7 километр сув тармоғини ва 7,4 километр яшил ҳудудни барпо этиш назарда тутилган.
Ижтимоий соҳада ҳам йирик ташаббуслар илгари сурилди. Хусусан, Наманган шаҳрида 2026 йилда 15 минг ўринли мактабгача таълим ташкилотларини ташкил қилиш, 21 та таълим муассасасидаги бўш турган 42 минг квадрат метр ер майдонларини давлат-хусусий шериклик асосида боғча қуриш учун ажратиш таклиф қилинди.
Соғлиқни сақлаш соҳасида Республика ихтисослаштирилган травматология ва ортопедия марказининг Наманган филиалини ташкил этиш, онкология ва радиология марказини замонавий ПЭТ-томограф аппарати билан жиҳозлаш, кўп тармоқли тиббиёт марказини реконструкция қилиш ва юқори технологияли операцияларни йўлга қўйиш каби ташаббуслар кўриб чиқилди. Бу орқали нафақат вилоят аҳолиси, балки қўшни ҳудудлардан келувчи беморларга ҳам юқори малакали тиббий хизмат кўрсатиш имконияти кенгайиши айтилди.
Йиғилиш якунида Президентимиз Наманган вилоятида мавжуд салоҳиятни тўлиқ ишга солиш, ҳар бир лойиҳани аниқ натижага айлантириш, аҳоли бандлиги ва даромадини ошириш, экспортбоп ва юқори қўшилган қийматли ишлаб чиқаришларни кенгайтириш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди.

Обсуждены результаты реформ и приоритетные задачи в Наманганской области
Президент Шавкат Мирзиёев 31 марта провел совещание по результативности реформ и дальнейшим приоритетным задачам в Наманганской области.
На совещании подчеркнуто, что в последние годы в Намангане наблюдается значительный рост в промышленности, сфере услуг и предпринимательской деятельности, по многим направлениям область стала образцом для других регионов. В частности, за восемь лет запущено более 40 тысяч новых предприятий, а объемы производства увеличились в 6 раз, достигнув 40 триллионов сумов.
По итогам 2025 года валовой региональный продукт составил 85,4 триллиона сумов, показав 8,2 процента роста. Объем промышленной продукции составил 40,1 триллиона сумов, а объем услуг – 56,3 триллиона сумов. В область привлечено 3,3 миллиарда долларов иностранных инвестиций, а объем экспорта достиг 916 миллионов долларов.
Глава нашего государства подчеркнул, что в условиях нестабильной ситуации на мировых рынках важно сохранить темпы экономического роста и задействовать новые «точки роста» в Намангане. В этой связи перед руководством области задачи по обеспечению в 2026 году роста экономики на 9,2 процента, промышленности на 9 процентов, сферы услуг на 16,3 процента, сельского хозяйства на 6,8 процента, а также увеличению экспортатуристических услуг в 1,7 раза. Определены также задачи по доведению объемаиностранных инвестиций до 5 миллиардов долларов, экспорта – до 1,2 миллиарда долларов.
Отмечена необходимость снизить уровень безработицы до 3,5 процента, а уровень бедности – до 2,5 процента до конца года, а также превратить город Наманган, Давлатабадский, Янги-Наманганский, Наманганский, Касансайский, Нарынский и Уйчинский районы в территории, свободные от безработицы и бедности.
На совещании особое внимание уделено вопросам глубокого анализа регионального потенциала с применением технологий искусственного интеллекта. Указано, что в качестве примера проанализированы возможности Нарынского района и выявлены резервы для двукратного увеличения инвестиций, роста промышленности на 10,4 процента и экспорта на 35 процентов уже в этом году. Поручено распространить данный подход на все районы области.
Отмечено, что обеспечение продовольственной безопасности в нынешнихобстоятельствах является одной из наиболее актуальных задач. В условиях перебоев в транспортно-логистических цепочках, а также поставках топлива и минеральных удобрений требуется дальнейшее повышение эффективности сельского хозяйства. В этой связи поставлена задача создать современные интенсивные сады на площади 2,5 тысячи гектаров, занятых малопродуктивными насаждениями, а также освоить 8 тысяч гектаров новых земель. Реализация этих мер позволит создать дополнительные источники дохода и новые рабочие места.
На совещании особое внимание уделено крупным инвестиционным проектам. В частности, указано на необходимость возведения дополнительной электрическойподстанции для полной реализации 15 проектов общей стоимостью 547 миллионов долларов в массиве «Сабзазор» свободной экономической зоны «Наманган». На сегодняшний день здесь уже запущено 7 проектов на сумму 215 миллионов долларов.
Предложено также построить современное здание IT-парка стоимостью 20 миллионов долларов. Отмечено, что этот проект будет способствовать привлечению международных IT-компаний, созданию новых рабочих мест, а также ускоренному развитию в регионецифровой трансформации, искусственного интеллекта, электронной коммерции и стартап-экосистемы.
Обсуждались и инициативы по превращению Давлатабадского района в «умный город», созданию научной лаборатории по искусственному интеллекту и клуба стартапов на базе пустующих объектов Наманганского государственного технического университета. Сообщено, что через единую цифровую платформу «Умный город Наманган» планируется поэтапная интеграция коммунальных услуг, системы управления отходами, экологического мониторинга и транспортной инфраструктуры.
Рассмотрен ряд новых инициатив в сфере промышленности и предпринимательства. В частности, выдвинуто предложение овыделении 24 гектара земли для реализации проекта по производству «зелёной» энергии мощностью 60 мегаватт в Чустском районе. Представлен проект предприятия по производству безалкогольных прохладительных напитков, соков и детского питания вЧартакском районе.
Подчеркнуто наличие значительныхресурсов и в сельском хозяйстве. В 2026-2027 годах в рамках соответствующих инициативпланируется организовать сады и виноградники на площади 3948 гектаров, высадить 1,3 миллиона саженцев и внедрить капельное орошение на 1,5 тысячи гектаров.
Доложено о планах реализации крупного проекта стоимостью 50 миллионов долларов всфере птицеводства, который позволит создать мощности по производству 813 миллионов яиц и 2 тысяч тонн мяса. Это позволит полностью покрыть потребности области в яйцах, а также экспортировать продукцию птицеводства на 42 миллиона долларов в центральноазиатские и арабские страны.
В центре внимания на совещании также находился вопрос превращения туризма в ключевой сектор экономического развития.
С целью превращения области в центр туризма долины предложено создатьсовременный и инновационный туристическийкомплекс на побережьях озер Арашан в Папском районе, международнуюмногофункциональную горную зону отдыха «Qamchiq Mountain Resort» на территорииКамчикского перевала, туристический центр в махалле Гулистан села Чодак, крупныйтуристический центр в махалле ОлмазорКасансайского района, а также реализоватьпроект создания искусственного озера в поселке Нанай Янгикурганского района.
Кроме того, в старогородской частиНамангана предложено создать туристический комплекс, который объединит национальные архитектурные и ремесленные традиции с современным сервисом. Выдвинуты инициативы по возведению современныхэкобазаров на базе рынков «Чорсу» и «Сардоба», а также строительствумногоуровневых автопарковок. Отмечено, что эти проекты будут способствовать оживлению городской экономики и созданию новых рабочих мест в сфере торговли и услуг.
Рассмотрен ряд крупных проектов по совершенствованию инфраструктуры. В частности, на основе государственно-частного партнерства планируется реконструировать канализационную систему города Намангана, а также впервые обеспечить сетями отвода сточных вод райцентры Учкурганского и Уйчинского районов. В этих же районахпредусмотрено также строительство нового очистного сооружения на 10 тысяч кубометров, прокладка 40 километров новых сетей и обновление 28 километров устаревшихтрубопроводов. В целом модернизация охватит42 тысяч жителей и 6983 домовладений.
Отдельно затронут вопрос ускорения строительных работ в городке Новый Наманган. В рамках проекта планируется создать 30 тысяч новых рабочих мест, отремонтировать 25,2 километра дорог, проложить 7,2 километра пешеходных дорожек и 4,7 километра водопроводных сетей, а также организовать 7,4 километра зеленых зон.
Выдвинуты масштабные инициативы и в социальной сфере. В частности, в 2026 году в городе Намангане предложено организовать детские сады на 15 тысяч мест, а также построить детские сады на основе государственно-частного партнерства на 42 тысячах квадратных метров свободных земель 21 образовательного учреждения.
В сфере здравоохранения рассмотрены такие инициативы, как создание Наманганского филиала Республиканского специализированного центра травматологии и ортопедии, оснащение центра онкологии и радиологии современным ПЭТ-томографом, реконструкция многопрофильного медицинского центра и налаживание высокотехнологичных операций. Отмечено, что это позволит расширить возможности предоставления высококвалифицированной медицинской помощи не только жителям области, но и пациентам из соседних регионов.
По итогам совещания Президент нашей страны поручил ответственным лицам полностью задействовать имеющийся в Наманганской области потенциал, превратить каждый проект в конкретный результат, повысить занятость и доходы населения, а также расширить производство экспортоориентированной продукции с высокой добавленной стоимостью.