Иқтисодиётда ўсиш суръатларини сақлаш ва давом эттириш чоралари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёевга 2026-йилнинг биринчи чорагида иқтисодий кўрсаткичлар прогнозини таъминлаш ҳамда жаҳон бозоридаги беқарор вазиятнинг миллий иқтисодиётга салбий таъсирини камайтириш юзасидан ахборот берилди.
Жорий йилнинг биринчи икки ойида саноат 7,7 фоизга, хизматлар 15,4 фоизга ўсди, 3,5 миллиард долларлик экспорт амалга оширилди ва 8,3 миллиард доллар хорижий инвестиция жалб қилинди.
Йил бошидан 9 та вилоятни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга республика бюджетидан қўшимча 2,3 триллион сўм ва 500 миллион доллар маблағ йўналтирилди. “Янги Ўзбекистон қиёфаси” мақоми берилган 33 та туман ва 330 та маҳалла учун маҳаллий бюджетларга 3,9 триллион сўм ажратилди. Оғир тоифадаги 37 та туман ва 903 та маҳаллага жами 3,9 триллион сўм ҳамда маҳаллий бюджетлардан 1,3 триллион сўм, 283 та “драйвер” лойиҳаларга биринчи босқичда 1 триллион сўм ажратилди.
Йил якунига қадар гавжум кўчалар, соҳилбўйи ва йўлбўйи инфратузилма лойиҳаларини амалга ошириш учун жами 1,2 триллион сўм, туризм салоҳияти юқори бўлган 150 та маҳалла инфратузилмасини яхшилаш учун 450 миллиард сўм, 400 та маҳаллада 50 та микросаноат марказларини ташкил қилиш учун 150 миллиард сўм маблағ йўналтирилади.
Шу билан бирга, қисқа вақт ичида дунёдаги вазият кескин ўзгариб, иқтисодиёт тармоқлари барқарорлиги, ташқи савдо йўлаклари ва импорт нархларига қўшимча босим юзага келтираётгани таъкидланди. Бундай шароитда ҳар бир тармоқ ва ҳудуд раҳбари вазиятни олдиндан баҳолаб, турли сценарийлар асосида проактив ишлаши зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Инфляцияни жорий йилда 6-6,5 фоиз доирасида сақлаб қолиш энг муҳим вазифалардан бири эканига алоҳида эътибор қаратилди.
Хусусан, жаҳон бозорида нефть нархининг кескин қимматлаши транспорт ва нефть-кимё маҳсулотлари таннархига таъсир кўрсатаётгани, полиэтилен ва полипропилен нархларида ҳам ўсиш кузатилаётгани айтилди. Шу боис, асосий турдаги озиқ-овқат маҳсулотларининг импорти, транспорт-логистика масалалари ва муқобил йўлаклардан фойдаланиш бўйича тезкор чоралар кўриш вазифаси қўйилди.
Бундан ташқари, тадбиркорларнинг хомашё, бозор ва кредит билан боғлиқ муаммоларини ҳозирдан ҳал этиш муҳимлиги таъкидланди.
Экспортчилар томонидан кўтарилаётган асосий масалалардан бири транспорт-логистика экани, жаҳонда рўй бераётган воқеалар таъсирида экспорт юк ташишларида узилишлар ва қимматлашув жиддий хавотир уйғотаётгани таъкидланди.
Шу муносабат билан қўшни давлатлар билан транспорт ва савдо масалалари бўйича яқин ҳамкорликни кучайтириш, озиқ-овқат маҳсулотларини авиаташув орқали экспорт қилиш ва тадбиркорлар учун арзонлаштирилган тарифларни жорий этиш чораларини кўриш топширилди.
Хорижий инвестициялар масаласи ҳам атрофлича кўриб чиқилди. Таҳликали халқаро вазият айрим лойиҳалар ижросига таъсир кўрсатиши мумкинлиги билдирилди. Шу муносабат билан амалга оширилаётган ҳар бир лойиҳани мунтазам таҳлил қилиб бориш ва инвесторлар билан кунлик мулоқот ўрнатиш вазифаси белгиланди.
Банк-молия соҳасида бизнесни қўллаб-қувватлаш учун ажратилаётган кредитлар динамикаси ҳам кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари жорий рақамлар ижобий бўлишига қарамасдан, ҳеч бир раҳбар хотиржамликка берилиши мумкин эмаслигини таъкидлади. Ҳозирги мураккаб вазиятда хавф-хатарларни олдиндан кўра билиш, уларни юмшатиш бўйича аниқ режалар билан ишлаш, тармоқлар ва ҳудудларда муаммоларни кутиб ўтирмасдан, уларга тезкор ечим топиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.
Масъулларга инфляцияни жиловлаш, саноат ва экспорт кўрсаткичларини таъминлаш, инвестиция лойиҳаларини жадаллаштириш, банк тизими ва қурилиш дастурларидаги муаммоларни бартараф этиш юзасидан аниқ топшириқлар берилди.

Рассмотрены меры по сохранению и поддержке темпов экономического роста
Президенту Шавкату Мирзиёеву представлена информация о мерах по обеспечению прогнозных экономических показателей в первом квартале 2026 года и смягчению негативного влияния нестабильной ситуации на мировом рынке на национальную экономику.
За первые два месяца текущего года промышленность выросла на 7,7 процента, сфера услуг – на 15,4 процента, экспорт составил 3,5 миллиарда долларов, привлечено 8,3 миллиарда долларов иностранных инвестиций.
С начала года на социально-экономическое развитие 9 областей из республиканского бюджета дополнительно направлено 2,3 триллиона сумов и 500 миллионов долларов. Для 33 районов и 330 махаллей с «обликом Нового Узбекистана», в местные бюджеты выделено 3,9 триллиона сумов. Для 37 сложных районов и 903 махаллей в общей сложности направлено 3,9 триллиона сумов, а также 1,3 триллиона сумов из местных бюджетов. На первом этапе для реализации 283 «драйверных» проектов выделен 1 триллион сумов.
До конца года на реализацию проектов по развитию инфраструктуры оживленных улиц, прибрежных и придорожных зон будет направлено в общей сложности 1,2 триллиона сумов, на улучшение инфраструктуры 150 махаллей с высоким туристическим потенциалом – 450 миллиардов сумов, на создание 50 промышленных микроцентров в 400 махаллях – 150 миллиардов сумов.
Вместе с тем подчеркнуто, что стремительное обострение международной обстановки оказывает дополнительное давление на стабильность отраслей экономики, внешнеторговых маршрутов и импортных цен. Указано, что в таких условиях руководитель каждой отрасли и региона должен заранее оценивать ситуацию и действовать проактивно на основе различных сценариев.
Указано на важность удержания инфляции в пределах 6-6,5 процентов в этом году.
В частности отмечено, что резкое повышение мировых цен на нефть влияет на себестоимость транспортных услуг и нефтехимической продукции, рост цен наблюдается также на полиэтилен и полипропилен. В связи с этим поставлена ​​задача принять оперативные меры по импорту основных продуктов питания, решению транспортно-логистических вопросов и использованию альтернативных маршрутов.
Наряду с этим подчеркнута важность оперативного решения проблем предпринимателей, связанных с сырьем, рынками сбыта и кредитами.
Отмечено, что одним из главных вопросов, поднимаемых экспортерами, является транспорт и логистика, серьезную озабоченность вызывают сбои в экспортных грузоперевозках и рост цен в связи с текущими событиями в мире.
В этой связи поручено принять меры по усилению тесного взаимодействия с соседними странами по вопросам транспорта и торговли, организации экспорта продуктов питания воздушным транспортом, а также введению льготных тарифов для предпринимателей.
Предметно обсуждался также вопрос иностранных инвестиций. Отмечено, что напряженная международная обстановка может повлиять на реализацию отдельных проектов. В этой связи поставлена ​​задача по постоянному анализу каждого реализуемого проекта и налаживанию ежедневного диалога с инвесторами.
Рассмотрена и динамика кредитов, выделяемых для поддержки бизнеса в банковско-финансовом секторе.
Глава государства подчеркнул, что, несмотря на позитивную динамику, ни один руководитель не вправе расслабляться. Отмечена необходимость в условиях текущей сложной ситуации заблаговременно выявлять риски, работать на основе четких планов по их минимизации, а также оперативно решать возникающие проблемы в отраслях и регионах, не дожидаясь их обострения.
Ответственным лицам даны конкретные поручения по сдерживанию инфляции, обеспечению показателей промышленности и экспорта, ускорению реализации инвестиционных проектов, а также устранению возможных проблем в банковской системе и строительных программах.