Тожикистон Республикаси Президентининг давлат ташрифи доирасида ушбу мамлакатнинг Тошкент шаҳридаги элчихонасининг янги биноси очилишига бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди.
Президентлар Шавкат Мирзиёев ва Эмомали Раҳмон рамзий тасмани кесиб, дипломатик ваколатхонанинг янги биносини тантанали равишда очдилар.
Етакчилар элчихона ва консуллик бўлимининг маъмурий бинолари, элчи қароргоҳи, дипломатлар ва уларнинг оила аъзолари учун турар-жойларни ўз ичига олган мажмуани кўздан кечирдилар.
Маросим якунида Президентлар Фахрий меҳмонлар китобида қайд ёзиб, дипломатик ваколатхона ҳудудига дарахт экдилар.
Ушбу тадбир Ўзбекистон билан Тожикистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлашга бўлган ўзаро интилиш қатъий эканини яна бир бор тасдиқлади.

Президенты открыли новое здание посольства Таджикистана в Узбекистане
В рамках государственного визита Президента Республики Таджикистан состоялась торжественная церемония открытия нового здания посольства этой страны в городе Ташкенте.
Президенты Шавкат Мирзиёев и Эмомали Рахмон разрезали символическую ленту и торжественно открыли новое здание дипломатического представительства.
Лидеры ознакомились с масштабным комплексом, который включает в себя административные здания посольства и консульского отдела, резиденцию посла, жилой корпус для дипломатов и членов их семей.
В завершение церемонии Президенты оставили памятные записи в Книге почетных гостей и посадили деревья на территории дипломатического представительства.
Данное событие стало очередным подтверждением обоюдной приверженности дальнейшему укреплению узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства, стратегического партнерства и союзничества.