Ўзбекистон ва Тожикистон Президентлари янги лойиҳаларни ишга туширдилар
Олий давлатлараро кенгашнинг биринчи йиғилишидан сўнг Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Тожикистон Республикаси Президенти Эмомали Раҳмон йирик кооперация лойиҳаларини ишга тушириш маросимида иштирок этдилар.
Давлат раҳбарлари 10 та қўшма лойиҳани бошлаб бердилар.
Улар доирасида Тожикистонда мебель ва чарм маҳсулотлари корхоналарини ташкил этиш, маиший техника ишлаб чиқаришни кенгайтириш, тўқимачилик қувватларини барпо қилиш, Тошкентда турар жой мажмуаси ва савдо объектларини қуриш ҳамда Фарғона вилоятида консерва маҳсулотлари ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш кўзда тутилган.
Бундан ташқари, Андижон вилоятида сут маҳсулотлари, Сурхондарё вилоятида эса мева шарбатлари ва металл брикетлар ишлаб чиқариш қувватлари ишга туширилди.
Шунингдек, Янги Тошкентдаги кўчалардан бирига Душанбе шаҳри номини беришга бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ва Тожикистон Президентлари тақдимот қилинган лойиҳаларнинг амалга оширилиши икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада кенгайтиришга кучли суръат бағишлашига ишонч билдирдилар.

Президенты Узбекистана и Таджикистана приняли участие в церемонии запуска новых проектов
По завершении первого заседания Высшего межгосударственного совета Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон приняли участие в церемонии запуска крупных проектов кооперации.
Главы государств дали старт реализации 10 совместных проектов.
Речь идет о создании предприятий по выпуску мебели и изделий из кожи, расширении производства бытовой техники, строительстве текстильных мощностей в Таджикистане, возведении жилого комплекса и торговых объектов в городе Ташкенте и организации выпуска консервной продукции в Ферганской области.
Кроме того, запущены объекты по производству молочной продукции в Андижанской области, фруктовых соков и металлических брикетов в Сурхандарьинской области.
Также состоялась торжественная церемония присвоения одной из улиц Нового Ташкента имени города Душанбе.
Президенты Узбекистана и Таджикистана выразили уверенность, что реализация представленных проектов придаст мощный импульс дальнейшему расширению торгово-экономического сотрудничества двух стран.