Президент Янги Тошкентда мусиқали фаввора лойиҳаси билан танишди
Президент Шавкат Мирзиёев Янги Тошкент шаҳрида барпо этиладиган фаввора мажмуаси лойиҳаси билан танишди.
Мамлакатимизда аҳоли учун замонавий жамоат маконлари, кўнгилочар ва маданий ҳордиқ масканларини ташкил этишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу каби лойиҳалар шаҳарлар қиёфасини бойитиш, аҳоли учун қулай дам олиш муҳитини яратиш, шунингдек, маҳаллий ва хорижий меҳмонлар оқимини кўпайтиришга хизмат қилади.
Янги Тошкентда қарийб 8 гектардан иборат майдонда мусиқали фаввора мажмуаси барпо этиш режалаштирилган.
Лойиҳага кўра, сув юзасининг умумий майдони 6,3 гектарни ташкил этадиган ҳавзада 1,5 гектар майдонда сув, мусиқа ва ёруғлик уйғунлигидаги шоуларни ўтказиш имконини берадиган фаввора барпо этилади. Мажмуа таркибида сувни 232 метр баландликкача ота оладиган супер фаввора, диаметри 100 метрли сузувчи платформа бўлади.
Фаввора радиуси 185 метр бўлган, 360 даражали сув экранини ҳосил қилиш ҳамда унинг юзасида турли тасвирларни проекция қилишга қодир бўлади.
Шунингдек, юқори қувватли лазер нурлари, динамик сув композициялари ва турли визуал эффектлардан фойдаланиш режалаштирилган. Насос, электр, лазерли проекция ва бошқа техник тизимлар ер остидаги икки қаватли иншоотда жойлаштирилади.
Сув ҳавзаси атрофида яшил ҳудудлар ҳамда хизмат кўрсатиш объектларини ташкил этиш кўзда тутилган. Ушбу мажмуа Янги Тошкентнинг энг диққатга сазовор жойларидан бирига айланиши, шаҳарнинг меъморий қиёфасини бойитиши ва турли маданий тадбирлар, байрам ҳамда фестиваллар учун яна бир замонавий маскан бўлиб хизмат қилиши кутилмоқда.
Давлатимиз раҳбари лойиҳанинг мазмун-моҳияти, техник ечимлари ва ҳудудни комплекс ободонлаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратди. Бу ерга ташриф буюрувчилар учун замонавий савдо, овқатланиш ва сервис хизматларини сифатли ташкил этиш муҳимлигини таъкидлади. Шу билан бирга, айни ҳудудда жорий йилги Мустақиллик байрами муносабати билан шоу тадбирларини юқори савияда ўтказиш зарурлиги қайд этилди.

Президент ознакомился с проектом музыкального фонтана в Новом Ташкенте
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом фонтанного комплекса, который будет построен в Новом Ташкенте.
В нашей стране уделяется особое внимание созданию для населения современных общественных пространств, мест для развлечений и культурного досуга. Такие проекты служат обогащению облика городов, созданию комфортной среды для отдыха, а также увеличению потока местных и иностранных гостей.
В Новом Ташкенте планируется строительство музыкального фонтанного комплекса на территории площадью около 8 гектаров.
Согласно проекту, в бассейне с общей площадью водной поверхности 6,3 гектара будет сооружен фонтан, который позволит проводить шоу воды, музыки и света на площади 1,5 гектара. В состав комплекса войдут суперфонтан, способный выбрасывать воду на высоту до 232 метров, а также плавучая платформа диаметром 100 метров.
Фонтан сможет формировать круговой водный экран радиусом 185 метров и проецировать на него различные изображения в формате 360 градусов.
Также предусмотрено использование мощных лазерных лучей, динамичных водных композиций и различных визуальных эффектов. Насосные системы, электрооборудование, лазерные проекторы и другие технические устройства будут размещены в подземном двухэтажном сооружении.
Вокруг водоема намечено обустроить зеленые зоны и объекты обслуживания. Ожидается, что этот комплекс станет одной из самых примечательных достопримечательностей Нового Ташкента, обогатит архитектурный облик города и послужит еще одной современной площадкой для проведения культурных мероприятий, праздников и фестивалей.
Глава государства уделил особое внимание содержательной части проекта, его техническим решениям и вопросам комплексного благоустройства территории. Он подчеркнул важность качественной организации современных торговых, гастрономических и сервисных услуг для посетителей. Вместе с тем была отмечена необходимость проведения на этой площадке в текущем году зрелищных мероприятий, посвященных Дню независимости.