Янги Тошкентдаги замонавий футбол стадиони қурилиши жадал давом этмоқда
Президент Шавкат Мирзиёев 24 март куни Янги Тошкентда барпо этилаётган йирик спорт иншооти – замонавий футбол стадионининг қурилиш жараёнини кўздан кечирди.
Ушбу замонавий спорт мажмуасига ўтган йилнинг 11 ноябрь куни давлатимиз раҳбари томонидан тамал тоши қўйилган эди.
Айни пайтда ўйингоҳ қурилиши жадал давом этмоқда. Жумладан, ерни текислаш ишлари тўлиқ якунланган. Пойдевор қуйиш ишлари тўқсон беш фоизга бажарилган. Қурилиш жойига металл-конструкция материаллари босқичма-босқич келтирилмоқда.
Қайд этиш керак, кейинги йиллар мамлакатимиз футбол соҳасида туб бурилиш даври бўлди. Жумладан, маҳаллий чемпионатлар тизими ислоҳ қилиниб, болалар ва ўсмирлар академиялари ташкил этилди, ҳудудларда 75 та катта ва 302 та мини стадион фаолият кўрсатмоқда.
Маълумки, 2017 йилда юртимизда ФИФА ва Осиё футбол конфедерацияси талабларига жавоб берадиган майдонларнинг сони атиги 3 та бўлган. Бугун уларнинг сони 10 тадан ошди.
Шунингдек, 1,5 мингта мактабнинг футбол стадионлари таъмирланиб, 1 миллиондан зиёд ўқувчи ва маҳалла ёшлари қамраб олинди. Ёшлар ўртасида маҳалла, туман, вилоят ва республика турнирларини анъанавий ўтказиш йўлга қўйилди.
Бу саъй-ҳаракатлар ўз натижасини бера бошлади.
Футбол бўйича олимпия терма жамоамиз Париждаги олимпиадада илк бор иштирок этди. Тарихимизда биринчи маротаба миллий терма жамоамиз жорий йилда бўладиган жаҳон чемпионати йўлланмасини қўлга киритди.
Ўтган йилнинг 2 октябрь куни ФИФА Кенгаши йиғилишида футбол бўйича 20 ёшгача бўлганлар ўртасида 2027 йилдаги жаҳон чемпионатини Ўзбекистон ва Озарбайжонда ўтказиш бўйича қарор қабул қилинди.
Ушбу жаҳон чемпионати доирасидаги ўйинлар икки мамлакатдаги 3 тадан стадионда ўтказилади. Жаҳон чемпионатларининг финал ва ярим финал ўйинлари сиғими 50 мингдан кўп бўлган стадионда ўтказилиши ФИФА талабларидан бири ҳисобланади.
Мамлакатимиз футболи учун муҳим лойиҳа – Янги Тошкент стадиони шу мақсадда қурилмоқда. Қиймати 100 миллион долларлик ушбу ўйингоҳ қурилиши учун нега айнан Янги Тошкент ҳудуди танланди? Сабаби Янги Тошкент келажакда мамлакатимизнинг янги имкониятлар ва илғор ғоялар марказига айланади.
Янги Тошкент стадиони ФИФАнинг барча талабларига мос равишда барпо этилмоқда. Мажмуа Осиёдаги энг йирик ва замонавий инфратузилмага эга футбол майдонларидан бири бўлади.
Мазкур иншоот нафақат 2027 йилги 20 ёшгача бўлганлар ўртасидаги жаҳон чемпионати учун, балки бутун ўзбек футболи ва ёшлар спортининг келгуси ривожи учун хизмат қилади.
Давлатимиз раҳбарига қурилиш жараёни ҳақда батафсил маълумот берилди.
55 минг томошабинга мўлжалланган Янги Тошкент стадиони 6 қаватли бўлади, унда нафақат спортчилар, балки ташриф буюрувчилар ва матбуот ходимлари учун ҳам кенг қулайликлар яратилади. Томошабинлар стадионга тез фурсатда кириб-чиқишлари учун ўндан ортиқ эскалатор ўрнатилади. Ҳудудда яна қўшимча 3 та машғулот майдони бўлади. Стадион яқинида метро бекати барпо этилади. 5 минг 500 ўринли автотураргоҳ қурилади.
Президентимиз бундай катта сиғимли ёпиқ стадион мамлакатимизда илк бор бунёд этилаётгани учун ҳар бир жиҳатга аҳамият бериш зарурлигини таъкидлади. Стадион атрофини ободонлаштириш ишларини ҳозирдан режалаштириб, босқичма-босқич амалга оширилиши зарурлиги қайд этилди.

Строительство современного футбольного стадиона в Новом Ташкенте продолжается в ускоренном темпе
24 марта Президент Шавкат Мирзиёев осмотрел ход строительства в Новом Ташкенте крупного спортивного сооружения – современного футбольного стадиона.
Первый камень в фундамент этого современного спортивного комплекса был заложен главой нашей государства 11 ноября прошлого года.
Сейчас строительство стадиона продолжается в ускоренном темпе. Полностью завершены работы по выравниванию грунта. Заливка фундамента выполнена на 95 процентов. На место строительства поэтапно доставляются металлоконструкции.
Следует отметить, что последние годы стали периодом кардинальных изменений в сфере отечественного футбола. В частности, реформирована система местных чемпионатов, созданы детские и юношеские академии, в регионах функционируют 75 крупных и 302 мини стадиона.
Как известно, в 2017 году в нашей стране было всего 3 стадиона, отвечающих требованиям ФИФА и Азиатской футбольной конфедерации. Сегодня их насчитывается более 10.
Кроме того, отремонтированы футбольные стадионы 1,5 тысяч школ, что позволило охватить более 1 миллиона учеников и молодёжи в махаллях. Налажено проведение на традиционной основе махаллинских, районных, региональных и республиканских турниров среди молодежи.
Эти усилия начинают приносить свои плоды.
Национальная олимпийская сборная по футболу впервые приняла участие в Олимпийских играх в Париже. Беспрецедентным событием в нашей истории стал выход национальной сборной на чемпионат мира, который состоится в этом году.
2 октября прошлого года на заседании Совета ФИФА было принято решение о проведении Чемпионата мира по футболу U-20 в 2027 году в Узбекистане и Азербайджане.
Для проведения матчей этого чемпионата мира будут задействованы по 3 стадиона в двух странах. Одним из требований ФИФА является проведение финальных и полуфинальных матчей чемпионата мира на стадионах вместимостью более 50 тысяч человек.
Значимый проект для футбола нашей страны – стадион Новый Ташкент – строится именно с этой целью. Почему для строительства этого стадиона стоимостью 100 миллионов долларов была выбрана территория именно Нового Ташкента? Причина в том, что в будущем Новый Ташкент станет центром новых возможностей и прогрессивных идей для нашей страны.
Новый стадион в Ташкенте строится в соответствии со всеми требованиями ФИФА. Комплекс станет одним из крупнейших и обладающих современной инфраструктурой футбольных стадионов в Азии.
Это сооружение будет служить не только для Чемпионата мира по футболу U-20 в 2027 году, но и для будущего развития узбекского футбола и молодежного спорта в целом.
Главе государства была представлена подробная информация о ходе строительства.
Стадион Нового Ташкента, рассчитанный на 55 тысяч зрителей, будет иметь шесть этажей. Здесь создаются все необходимые условия не только для спортсменов, но и для посетителей, а также представителей средств массовой информации. Для удобного и быстрого входа и выхода зрителей предусмотрена установка более десяти эскалаторов. На прилегающей территории также разместятся еще три тренировочных поля. Рядом со стадионом будет построена станция метро и создана автостоянка на 5 500 мест.
Президент особо подчеркнул, что в нашей стране впервые возводится крытый стадион такой вместимости, поэтому важно уделить внимание каждой детали. Отмечена необходимость уже сегодня планировать работы по благоустройству прилегающей территории и последовательно, поэтапно их реализовывать.